Popularne artykuły

Probiotyki i ciąża
Probiotics. Blister box with all types of probiotics capsules. Pills with bifidobacterium, lactobacillus, sacchaomyces and othes bacillus. 3d illustration
Badania suplementów

Probiotyki i ciąża 

Ciąża to niezwykły czas. Organizm matki tworzy nowe życie, a następnie przez wiele tygodni rozwija je, kształtuje i wykarmia. Jednocześnie ciało kobiety zamienia się w hormonalny chaos. Wszystko dostosowuje się, aby nowy człowiek mógł się prawidłowo rozwijać. Zmianie ulega również mikroflora jelita, a ta również ma wpływ na rozwój i zdrowie dziecka.

Czemu o tym piszę? Ponieważ ciągle trwają badania, które mają ustalić wpływ probiotyków na kobiety ciężarne. Testy ciągle trwają i nie dają w pełni jednolitych wyników, ale te są obiecujące. Naukowcy ustalili, że właściwie przypisane probiotyki dla kobiet w ciąży mogą pomóc zarówno ciężarnym, jak i ich dzieciom.

Probiotyki poprawiają insulinowrażliwość, zmniejszają stężenie glukozy i insuliny, oraz regulują metabolizm glukozy. To wszystko sprawia, że ryzyko zapadnięcia na cukrzycę ciążową spada z 34% do zaledwie 13%. To ważne, ponieważ ta paskudna dolegliwość może doprowadzić do wad wrodzonych dziecka, a nawet do jego śmierci. Każdy procent w dół jest ważny.

Przyjmowanie w trakcie ciąży szczepów bakterii Lactobacillus, Bifidobacterium i S. Thermophilus zmniejsza ryzyko wystąpienia martwiczego zapalenia jelit u noworodków. Obniża też szansę na pojawienie się egzemy u dzieci do 6 miesiąca życia oraz zapalenia błony śluzowej nosa i gardła (w okresie od 18 do 36 miesięcy życia).

Jak wybrać najlepszy probiotyk?

Istotny jest wpływ Bifidobacterium Lactis i Rhamnosus na układ pokarmowy matki i noworodka. Kobiety, które się suplementowały tymi szczepami i ich dzieci dwukrotnie rzadziej cierpiały na infekcję żołądkowo-jelitową i wymioty, niż kobiety nie przyjmujące tych bakterii.

Wpływ probiotyków nie kończy się jedynie na okresie ciąży. Sprzyjające nam bakterie mogą polepszyć jakość mleka matki. Dziecko karmione piersią otrzymuje to co chroni jego matkę. Ma to pozytywny wpływ na jego układ trawienny i odpornościowy. Zauważono też, że wzbogacone probiotykami mleko matki (mówimy tu oczywiście o bakteriach występujących w organizmie kobiety, a nie o tabletce rozpuszczonej w buteleczce) zmniejsza szansę wystąpienia alergii. To niezwykle ważna informacja, ponieważ obecnie coraz trudniej znaleźć osobę pozbawioną uczulenia.

Są kobiety, które idealnie przechodzą ciążę. Cieszą się właściwą wagą, doskonałym zdrowiem i świetną równowagą w organizmie. Nie zawsze tak jednak jest. Czasem organizm za bardzo szaleje, innym razem nie uda się utrzymać właściwej wagi. To dziwny czas i potworne obciążenie dla organizmu dlatego warto go wspomóc. Badania wciąż trwają, ale jak na razie wyniki napawają optymizmem. W żadnym wypadku probiotyki nie zaszkodziły dziecku, a wspomogły organizm matki. Miały też pozytywny wpływ na zdrowie noworodka, szczególnie późniejsze spożywanie wzbogaconego mleka. Należy dalej śledzić badania, ale może to kolejny ważny krok. Wszystko co wspiera ciężarną kobietę i jej nienarodzone dziecko jest warte uwagi.

Poznaj pełną suplementacją pomocną w trakcie ciąży - webinarium.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *