Popularne artykuły

Szkodliwe składniki żywności – tłuszcze trans
TF
Ciekawostki kulinarne

Szkodliwe składniki żywności – tłuszcze trans 

mz

Społeczeństwa europejskie w tym także Polska kieruję się trendami zza oceanu. Wpływ kultury oraz zwyczajów znajduje uznanie w bardzo szybkim czasie. Niestety nie zawsze jest to tak jak być powinno. Warto zapoznać się z tym artykułem, przybliżymy w nim tłuszcze trans, które w USA są lub w niedługim czasie będą zakazane, natomiast w Polsce nie ma przeciwwskazań do ich używania.

Tłuszcze trans

Agencja Żywności i Leków (FDA) wydała zakaz stosowania tłuszczów trans w produktach żywieniowych podając za argument, że częściowo utwardzone oleje wykazują szkodliwe działanie dla ludzkiego zdrowia. Zatem do 2018 roku producenci mają obowiązek wyeliminować je z kluczowych produktów spożywczych, pomijając tłuszcze trans zawarte w produktach pochodzenia naturalnego (np. masła).

transfat2

Gdzie je znajdziemy?

Tłuszcze częściowo utwardzone są dodawane do wielu produktów polepszając ich konsystencje, smak oraz zwiększając ich trwałość. Ze względu na niską cenę są powszechnie stosowane w słodyczach, margarynie, słonych przekąskach, mrożonych produktach (np. pizza) czy mleczkach i śmietankach do kaw.

Dlaczego są niezdrowe?

Ilość tłuszczy trans w diecie powinny oscylować w granicy 2 gramów dziennie.

Tłuszcze trans są to nasycone kwasy tłuszczowe. Jak wiadomo te "tłuszcze" podnoszą zły cholesterol, jednocześnie obniżając dobry. Wysoki poziom cholesterolu znacząco podwyższa ryzyko wystąpienia wielu bardzo groźnych chorób układu krążenia m. in. zawału serca oraz niewydolności krążeniowej.

Ponadto tłuszcze trans niosą ze sobą ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 (najszybciej postępująca choroba na świecie), zwiększa możliwość wystąpienia nowotworów oraz za sprawą wysokiej kaloryczności wzmaga występowanie otyłości...

Tłuszcze trans w Polsce

Jesteśmy krajem w którym z dnia na dzień rośnie świadomość społeczeństwa odnośnie spożywanych pokarmów. Mimo że nadal spożywamy jedzenie w których występują nasycone kwasy tłuszczowe to jemy ich znacznie mniej niż 8 lat temu (2007 - 48% pokarmów, 2015 - 37% pokarmów). Głównymi produktami spożywanymi przez nas są: batoniki, słone przekąski i dania gotowe.

Musimy podnosić swoją świadomość żywieniową i dokonując zakupów warto sprawdzać skład na etykiecie. Jeżeli zawierają się w nim określenia takie jak tłuszcze uwodornione, tłuszcze utwardzone lub częściowo uwodornione, to oznacza, że produkt posiada tłuszcze trans. Składniki te powstają na skutek przemysłowego uwodornienia olejów roślinnych, co powoduje ich twardnięcie, stąd nazwy na etykiecie (uwodornione, częściowo uwodornione).

Na świecie w tym także w Polsce tłuszcze trans są powoli zastępowane innymi związkami kwasów tłuszczowych. Zapewne jeszcze dużo wody upłynie w Wiśle, nim doczekamy się decyzji rządu podobnych do tych w USA lub w Danii, która razem z Holandią jest jedynym krajem w Unii Europejskiej ograniczającym ilość tłuszczów trans do celów spożywczych i to już w 2003 roku! Jest to odpowiednio <2% w Danii i <4% w Holandii.

Pozostaje nam czekać na podobne regulacje prawne w naszym kraju, a do tego czasu być świadomym konsumentem, czyli zwracać uwagę na to co spożywamy!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *