Trening czy dieta- co ważniejsze? Jaki jest wpływ treningu na dietę?

MoveUp Polska

Osoby, które kiedykolwiek próbowały zaznać zdrowego stylu życia wielokrotnie słyszały porzekadło, iż „dieta to 70% sukcesu”. Nigdy nikt nie dowiedział się kto i w jaki sposób dokonał tej miary ale owa obiegowa teoria została utrwalona dość trwale w świadomości zapaleńców treningów oraz zdrowego odżywiania.

Jako kontrę można wystosować, że jeżeli dieta to 70% twojego sukcesu, to rzeczą, która wydaje się być piętą Achillesową to trening. Odchodząc już od przepychanek słownych, warto pamiętać, że nierealne jest procentowe określenie, który z czynników w jakim stopniu wpłynął na rezultat końcowy. Prawidłowo dostosowane odżywianie wspierać będzie nasz wysiłek fizyczny przez co będziemy mogli lepiej, ciężej trenować, a w rezultacie i nasz efekt końcowy będzie dużo lepszy.

Ustaliliśmy więc, że synergia treningu i odżywiania jest faktem. Wszystkie tryby muszą się ze sobą zazębiać i chodzić jak w zegarku.

Bagatelizowanie treningu i stawianie na piedestał tylko i wyłącznie diety jako większościowego udziałowca naszego sukcesu może nam szkodzić, a na pewno utrudniać pracę co udowodnione zostało w ostatnim ciekawym badaniu na Uniwersytecie w Austin.

Sprawdzano jak ma się regularna aktywność fizyczna do nawyków żywieniowych.

Badanie jest dość świeże, gdyż opublikowane zostało w zeszłym miesiącu w International Journal of Obesity. 2680 młodych osób (wiek od 18 do 35 lat), którzy nie stosowali żadnych interwencji żywieniowych oraz byli osobami nieaktywnymi fizycznie zostało poddanych obserwacji.

Uczestnicy zaczęli aktywność od 30 minutowego treningu aerobowego 3 razy w tygodniu przez 15 tygodni. 30 minut treningu aerobowego odbywało się na poziomie 65-85 procent tętna maksymalnego danego uczestnika. Poziom tętna maksymalnego różni się ze względu na wiek osoby oraz płeć. Uczestnicy mieli dowolność doboru maszyny cardio do treningu aerobowego spośród m.in. rowerków stacjonarnych, bieżni lub maszyn eliptycznych. Każda sesja treningowa każdego uczestnika była monitorowana.

Po kilku tygodniach regularnego treningu, osoby które przestały prowadzić siedzący tryb życia zaczęły dokonywać dużo lepszych wyborów żywieniowych i przetworzone jedzenie, słodzone napoje i potrawy typu fast-food coraz częściej zastępowane było chudym mięsem, owocami i warzywami.

Uczestnicy nie zostali poinstruowani aby ingerować w swoje żywienie jednakowoż stało się to samoistnie. Istnieją pewne przypuszczenia aby twierdzić iż preferencje żywieniowe mogą ulec zmianie ze względu na zmiany poziomu dopaminy ale są to tylko przypuszczenia. Kilka badań wskazywało również, że istnieje korelacja pomiędzy intensywnością ćwiczeń a ilością wydzielanych hormonów, które odpowiedzialne są za regulację naszego apetytu.

Tak więc poprzez promocję aktywności fizycznej można pośrednio wpływać na wybory żywieniowe, co może dostatecznie obalać obiegową teorię, że to dieta stanowi większość sukcesu w materii poprawy sylwetki.

Warto zauważyć, że już niewielka ilość ruchu może mieć wpływ na wybory żywieniowe wśród młodych osób.

 

Źródło:

  1. Jaehyun Joo, Sinead A. Williamson, Ana I. Vazquez, Jose R. Fernandez, Molly S. Bray. The influence of 15-week exercise training on dietary patterns among young adultsInternational Journal of Obesity, 2019.
Tagi: trening a odchudzanie, wpływ treningu na dietę, zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *