Witaminy i minerały dla kobiet i dla kobiet w ciąży – jakie wybrać?

Witaminy to takie składniki odżywcze, których organizm nie potrafi sam wytworzyć, ale które też są niezbędne do tego, by ten prawidłowo funkcjonował. Tak ważna i istotna jest więc suplementacja odpowiednimi witaminami. W przypadku kobiet jest ona zdecydowanie inna i z pewnością bez względu na wiek, warto zaznajomić się, jakie witaminy są dla nas ważne i które powinniśmy zażywać. Co więcej, będąc w ciąży także należy dodać do swojej suplementacji dodatkowe witaminy lub większą ich ilość.

Działanie

Witaminy odpowiadają za przebieg wielu procesów metabolicznych. Są niezbędne, by organizm mógł dobrze pracować na każdej płaszczyźnie. Należy jednak pamiętać o tym, że zupełnie inne witaminy i inne dawki potrzebne są kobiecie na każdym etapie życia. Kompleksy witaminowe dla kobiet w poszczególnym wieku pozwalają im działać tak, jak powinny, by kobieta dobrze wyglądała i cudownie się czuła.

Jakich witamin potrzebują kobiety?

  • Witaminy z grupy B - zapobiegają chorobom skóry i stanom zapalnym, wpływają na wzrost włosów, mają właściwości antyoksydacyjne
  • Witamina A, C, E – wpływa na witalność, energię, lepsze samopoczucie, lepszy wygląd, a także na poprawę odporności
  • Żelazo - jest ono podstawą, aby poprawić morfologię krwi, szczególnie istotną podczas krwawienia miesiączkowego
  • Witamina K - wpływa na krzepliwość krwi

W kompleksach witaminowych dla kobiet powinny znaleźć się także takie składniki, jak BCAA, Acerola, MCT, Koenzym Q10, selen, ekstrakt z zielonej herbaty, tran, czy też żeń-szeń.

U kobiet w ciąży zapotrzebowanie na witaminy i minerały zwiększa się. Niezbędnymi do stosowania w czasie planowania ciąży, w ciąży i w czasie karmienia piersią jest: kwas foliowy, jod, witamina D, żelazo i NNKT. Oczywiście warto postawić na zdrową i zbilansowaną dietę, która jest w stanie to wszystko nam dostarczyć, ale w przypadku kwasu foliowego konieczna jest suplementacja, a jeśli chodzi o pozostałe składniki, stosowanie ich zależne jest od wyników badań.

Dawkowanie

Dawkowanie uzależnione jest od tego, z jakim kompleksem witamin mamy do czynienia. Na pewno warto postawić na takie produkty, które w swoim składzie zawierają jak największe ilości niezbędnych witamin i minerałów. A jeśli chodzi o ich zażywanie, należy stosować się do zaleceń producenta.

Niedobory

W przypadku niedoborów, wszystko zależy od tego, z jakimi brakami mamy do czynienia. Jeśli brakuje nam witaminy A mogą pojawiać się problemy ze wzorkiem, pęka skóra, pojawiają się zajady. Brak witaminy C lub E może prowadzić do spadku energii, osłabienia organizmu i do ciągłego zmęczenia i niewyspania. Każda witamina i jej niedobór ma swoje konsekwencje dla organizmu.

Nadmiar

Nadmiar witamin zdarza się niezwykle rzadko, gdyż poprzez dietę nie jesteśmy w stanie dostarczyć witamin w nadmiarze. Jeśli zaś zażywamy ilości większe niż zalecane, mogą pojawić się skutki uboczne w postaci problemów żołądkowych czy zmian skórnych.

Polecany produkt

Wśród dostępnych na rynku produktów na pewno warto wziąć pod uwagę takie, które skierowane są bezpośrednio dla kobiet i mają jak największe ilości witamin i minerałów w swoim składzie. Ciekawym preparatem, dla kobiet w ciąży oraz tych planujących dziecko, jest Optimal Prenatal. W swoim składzie zawiera wszystko, czego potrzebuje właśnie taka kobieta.

Tagi: witaminy i minerały dla kobiet, witaminy i minerały dla kobiet w ciąży

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.