Popularne artykuły

#6 Badania suplementów diety – Probiotyki z Bifidobacterium
Badania suplementów

#6 Badania suplementów diety – Probiotyki z Bifidobacterium 

W obecnych czasach bakterie probiotyczne zyskują uznanie w kręgach społecznych, głównie poprzez redukcje wielu przypadłości ze strony układu pokarmowego lub ich objawów. Bardzo cenionymi są szczepy probiotyczne z rodzaju Bifidobacterium. Preferowane są produkty złożone z kilku szczepów dzięki czemu wykazuję one działanie synergistyczne.


Wśród najczęściej wymienianych przypadłości, wobec których preferuje się stosowanie "bifidusów" jest SIBO oraz zespół jelita drażliwego.

  • Sibo to przerost flory bakteryjnej w jelicie cienkim. Najczęściej występującymi objawami są silne wzdęcia, ból brzucha oraz gazy nawet mimo spożywania lekkostrawnych posiłków. Przyczyną SIBO może być niewłaściwy jadłospis oraz problemy z ilością kwasu solnego w żołądku. Więcej o tej jednostce chorobowej oraz jak ją leczyć - SIBO Diagnostyka i leczenie.
  • Zespół jelita drażliwego to choroba powodująca mocny dyskomfort w układzie pokarmowym. Bardzo ważnym czynnikiem w niwelowaniu objawów IBS jest odpowiednio dobrana dieta oraz celowana suplementacja. Więcej w temacie tej choroby można poczytać tutaj - IBS zespół jelita drażliwego.

Szczepy bifidobacterium razem z bakteriami lactobacillus stanowią większość flory bakteryjnej w naszym ustroju. Badania naukowe wykazały, że stanowią one wielokierunkowy, pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Zasiedlanie błony śluzowej jelit tymi bakteriami  chroni przed namnażaniem się patogenów oraz redukuje objawy wymienionych powyżej chorób. Aby skutecznie wspierać proces leczenia należy stosować probiotyki dobrej jakości oraz przechowywane w odpowiednich warunkach. Poszczególne szczepy probiotyczne, powinny być przechowywane w środowisku o obniżonej temperaturze (pisaliśmy o tym tutaj) - to jeden z głównych czynników określających ich przydatność. Drugim z kolei jest ich ilość. Niestety suplementy diety nie podlegają tak jak leki skrupulatnej procedurze dopuszczającej je do obrotu, stąd ryzyko, czy to co producent zawarł na etykiecie rzeczywiście znajduje się w kapsułce. Sprawdziliśmy to!

Bifido Forte - wynik 24 MLD CFU - deklaracja na etykiecie - 20 MLD CFU

W zleconym przez nas badaniu, na zawartość bakterii probiotycznych w produkcie Bifido Forte marki Apollos Hegemony wykazano, że ilość jaka znajduje się na etykiecie nie jest zaniżona. Etykieta mówi o 20 MLD CFU, natomiast poniższy wynik badania wskazuje na 24 MLD CFU.

 

Bifido Complex Advanced Formula - wynik 21 MLD CFU - deklaracja na etykiecie 15 MLD CFU

W zleconym przez nas badaniu, zawartość bakterii probiotycznych w produkcie Bifido Complex Advanced Formula marki Kirkman wykazano, że deklarowana ilość jaka znajduje się na etykiecie nie jest zaniżona. Etykieta mówi o 15 MLD CFU. W badaniu uzyskano wynik 21 MLD CFU.

Komentarz do wyników

Zapewne wielu naszych czytelników interesuje fakt, dlaczego bakterii w produktach jest więcej niż deklaruje etykieta. Otóż bakterie probiotyczne znajdujące się w probiotykach nie zawsze są przechowywane w odpowiedni sposób (pisaliśmy o tym tutaj wyżej), co może skutkować mniejszą żywotnością szczepów. Producenci chcąc zapewnić przez cały okres przydatności do spożycia odpowiednią (deklarowaną) ilość bakterii w kapsułce "sypią" surowiec z nadwyżką. Oba te produkty posiadają naszą rekomendację popartą bardzo dobrymi wynikami.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *