Popularne artykuły

Cynamon – na zdrowie oraz szczupłą sylwetkę
Badania suplementów

Cynamon – na zdrowie oraz szczupłą sylwetkę 

Cynamon jest przyprawą produkowaną z drzew z rodzaju cynamonowców, obejmującą około 250 gatunków. Wykorzystywany był od wieków w przepisach kulinarnych oraz jako środek zdrowotnego przeznaczenia [1].

Przy obecnej żywności, która często obfituje w dużą ilość rafinowanego cukru, a uboga jest w warzywa i owoce, utrzymywanie prawidłowej gospodarki cukrowej staje się problematyczne, stąd rosnący wskaźnik zdiagnozowanej cukrzycy wśród populacji – średni wzrost globalny na rok to 3% [2].

Związki zawarte w cynamonie - polimery procyjanidyn typu A (rozpuszczalne w wodzie) - posiadają właściwości ułatwiające utrzymywanie gospodarki cukrowej w prawidłowym stanie [3, 4]. Co ciekawe, w badaniu porównującym wpływ 49 roślin na prawidłowy metabolizm glukozy w komórkach, to cynamon wykazał największy potencjał [5].

Aktywne związki cynamonu ułatwiają przekształcanie krążącej glukozy we krwi do formy zmagazynowanej w mięśniach szkieletowych na drodze aktywacji syntazy glikogenowej [6]. Ale to nie jedyny mechanizm zwiększający potencjał absorpcji glukozy przez organizm, jaki powoduje cynamon. Inny proces to hamowanie aktywności enzymu PTP-1, który wpływa na defosforylację receptorów insulinowych, przy jednoczesnym zwiększaniu autofosforylacji, co skutkuje większą wrażliwością tkanek na insulinę, która jest transporterem glukozy do komórek [7, 3]. Można więc powiedzieć, że cynamon pomaga utrzymać wysoką sprawność receptorów insulinowych.

Ponad to, wykazuje pozytywny wpływ na gospodarkę cholesterolową organizmu [8], posiada własności antyoksydacyjne oraz poprawia stan układu sercowo-naczyniowego [9].

Minusem spożycia cynamonu w jego standardowej formie jest zawartość kumaryny [10, 11], która posiada własności antyodżywcze i może powodować uszkodzenia wątroby.

  Dopuszczalna dawka spożycia kumaryny została określona na 0–0.1 mg/kg na dzień. Na rynku można spotkać głównie 2 gatunku cynamonu – z cynamonowca chińskiego (cinnamomum cassia) oraz cynamonowca cejlońskiego (cinnamomum zeylanicum), które w formie sproszkowanej są ciężkie do rozróżnienia. Ten pierwszy dominuje na rynku spożywczym, ale cechuje go wyższa zawartość kumaryny (2,6-7g/kg), gdzie w cynamonie cejlońskim stężenie kumaryny jest już znikome (do 0,8mg/kg).

  Związki zawarte w cynamonie działają jak mimetyki insuliny, tym samym ułatwiając dotarcie glukozie do komórek mięśniowych. Testy wykonane na ludziach udowodniły, że spożycie cynamonu wpływa na obniżenie markera ryzyka cukrzycy, jakim jest HbA1C [12]. Czynnik ten pozwala oszacować stan gospodarki cukrowej oraz wrażliwości insulinowej z ostatnich 3 miesięcy.

  W 12-tygodniowym badaniu [13] z grupą kontrolną placebo, na osobach z cukrzycą typu 2, odnotowaną znaczną różnicę w poziomie glukozy na czczo oraz w poziomie HbA1C.

  W innym teście odnotowano [14] też redukcję poziomu cholesterolu LDL oraz całkowitego cholesterolu względem grupy przyjmującej placebo. Tym samym wywnioskowano, że poza pozytywnym wpływem na gospodarkę glikemiczną organizmu, cynamon wspiera zdrowie kardiologiczne.

  Inne eksperymenty dowiodły własności antyoksydacyjne cynamonu, chroniące komórki przed uszkodzeniami [15, 16].

  W przypadku osób z cukrzycą, warto wspomnieć, że podaż cynamonu usprawnia produkcję i translokację do membrany komórkowej glikoproteiny GLUT4, która jest głównym transporterem glukozy w komórkach mięśniowych i tłuszczowych i kontrolowana jest przez insulinę [17, 18]. Translokacja GLUT4 może zwiększyć się prawie 2-krotnie w przypadku diabetyków, co w znacznej mierze przełoży się na stan zdrowia diabetyków.

  Cynamon warto spożywać wraz z imbirem oraz zieloną herbatą, jako iż związki z tych roślin działają synergistycznie pod kątem wspierania gospodarki cukrowej, jak wykazało badanie na 22 ochotnikach [19].

  DAWKA

  Sprawdzono wpływ dawek 1g, 3g i 6g cynamonu (nie ekstraktu) na gospodarkę glikemiczną oraz lipidową u 60 osób obu płci z cukrzycą typu 2 [20]. Eksperyment trwał 40 dni. Wszystkie dawki wykazały pozytywny wpływ na poziom glukozy na czczo, obniżenia trójglicerydów, cholesterolu całkowitego oraz LDL. Jest to dość istotna informacja, jako iż charakterystyczny aromat cynamonu nie jest w guście każdego, a dawka rzędu 1g to ekwiwalent jedynie połowy łyżeczki do herbaty – ilości, której spożycie nie jest zbytnio problematyczne.

  Ciekawostką jest, że wykonujący powyższe badanie (zdrowe osoby) sprawdzili na samych sobie działanie cynamonu i również zaobserwowali spadek poziomu glukozy.

  WPŁYW NA SYLWETKĘ

  W trwającym 12 tygodni eksperymencie na 22 ochotnikach [21], w którym podawano ekstrakt 500 mg cynamonu w ciągu dnia odnotowano względem grupy placebo spadek poziomu zgromadzonej tkanki tłuszczowej, a także inne korzyści zdrowotne, jak poprawa ciśnienia krwi czy stanu gospodarki cukrowej. Podobne wyniki odnotowano w innym badaniu [22], gdzie 58 uczestnikom podawano 2g cynamonu lub placebo, co w grupie stosującej cynamon poskutkowało zmniejszeniem obwodu talii.

  CO JESZCZE? 

  Jak się okazuje, na tym nie koniec pozytywów płynących ze spożycia cynamonu, bowiem ten może ograniczać starzenie się skóry [23]. Dzieje się tak na drodze stymulacji produkcji kolagenu (kozieradka pospolita również wykazała taki efekt) poprzez zawarty w cynamonie aldehyd cynamonowy, który usprawnia działanie IGF-1. Aldehyd cynamonowy nie zwiększa ilości receptorów IGF-1, ale zwiększa szanse na dokowanie IGF-1 w jego receptorze.
  W rezultacie, podaż cynamonu może spowalniać proces starzenia się skóry, wpływając na jej młody wygląd.

  Cynamon może potencjalnie powodować dolegliwości żołądkowe na drodze spowolnienia jego opróżniania. Dawka 6g do posiłku wysokowęglowodanowego wywiera taki wpływ [24], jednak dawka 1g oraz 3g już nie [25]. W przypadku posiłków obfitych w tłuszcze, dodatek 3g do takiego posiłku nie wpływa na tempo opróżniania żołądka [26, 27].

   

  Powiązane artykuły

  Dodaj komentarz

  Wymagane pola są zaznaczone *