Popularne artykuły

Czy cukrzycę typu 2 można cofnąć poprzez utratę wagi?
Healthy Lifestyle

Czy cukrzycę typu 2 można cofnąć poprzez utratę wagi? 

Zespół kierowany przez naukowców z Uniwersytetu Cambridge opracował mniej intensywne strategie kontrolowania cukrzycy typu 2. Cukrzyca typu 2 dotyka 400 milionów ludzi na całym świecie. Niesie ryzyko chorób serca, udaru, ślepoty i amputacji. Kilka wcześniej opisanych środków kontroli cukrzycy obejmowało intensywne zmiany stylu życia i ekstremalne zmniejszenie ilości kalorii w diecie. Jednak naukowcy z Uniwersytetu Cambridge wykazali, że wczesna kontrola masy ciała jest silnie związana z normalizacją poziomu glukozy we krwi u pacjentów z cukrzycą. Wyniki ich badań zostały opublikowane w czasopiśmie Diabetic Medicine.

Do badania wybrano 867 osób z nowo zdiagnozowaną cukrzycą typu 2, w wieku od 40 do 69 lat, z różnych części Anglii. Pacjentów obserwowano przez pięć lat, oceniając zmiany masy ciała, aktywności fizycznej i kalorii w diecie. Poziom glukozy w ich krwi i HbA1c były regularnie mierzone. Remisję zdefiniowano jako poziom HbA1c <6,5% bez stosowania żadnych leków przeciwcukrzycowych lub operacji odchudzających.

Okazało się, że 257 uczestników (30%) osiągnęło remisję po pięciu latach. Wynik ten był znaczący u osób, które straciły ≥ 10% masy ciała w pierwszym roku diagnozy. Osiągnięto to bez większych zmian w zachowaniu lub nieosiągalnych ograniczeń dietetycznych.

Dr Hajira Daambha-Miller z Departamentu Zdrowia Publicznego i Podstawowej Opieki mówi: „Od pewnego czasu wiemy, że cukrzyca może zostać doprowadzona do remisji za pomocą dość drastycznych środków, takich jak programy intensywnej utraty wagi i ekstremalne ograniczenie kalorii. Interwencje te mogą być bardzo trudne do osiągnięcia dla niektórych osób. Ale nasze wyniki sugerują, że można pozbyć się cukrzycy w co najmniej pięć lat, przy mniej drastycznej utracie masy ciała o 10%. Będzie to bardziej motywujące, a przez to łatwiej osiągalne dla wielu osób.”

Badanie obejmowało znaczącą liczbę pacjentów z cukrzycą z kilku obszarów Anglii i zostało przeprowadzone w długim okresie pięciu lat, co pozwoliło na przeniesienie wyników na ogólną populację. Osiągnięcie kontroli cukrzycy za pomocą tak prostych, mniej intensywnych środków jest zachęcającym wynikiem. Aby głębiej zbadać wpływ kontroli masy ciała na kontrolę cukrzycy, naukowcy prowadzą obecnie inne badanie o nazwie GLoW (obniżanie poziomu glukozy poprzez kontrolę masy ciała).

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *