Czy jedzenie ryb może pomóc w walce z astmą?

O dziwo okazuje się, że tak. Trzeba jednak zaznaczyć dwie rzeczy: po pierwsze mówimy tutaj o tłustych rybach charakterystycznych dla diety śródziemnomorskiej (łosoś, pstrąg, sardynki). Po drugie pozytywny wpływ zaobserwowano wśród dzieci. Badania wykazały, że już pół roku na diecie śródziemnomorskiej znacząco zmniejsza stan zapalny oskrzeli.

Wykonano testy kliniczne w których zbadano 64 dzieci z Aten (badani mieli od 5 do 12 lat). Zaznaczmy od tego, że w testach wzięły udział osoby, które miały łagodną formę astmy – nie mówimy tutaj o przypadkach poważnych (w nich gorąco polecam leki, nie tłuste ryby). Dzieci podzielono na dwie grupy. Przez pół roku jedna grupa miała jeść tak jak dawniej, druga zaś miała jeść w każdym tygodniu ugotowaną tłustą rybę (minimum 150 gramów). Po sześciu miesiącach zbadano uczestników testu za pomocą spirometrii, pomiaru stężenia tlenku azotu w wydychanym powietrzu i FeNO (jest do skuteczny i bezinwazyjny marker zapalenia dróg oddechowych). W grupie będącej na diecie śródziemnomorskiej zaobserwowano znaczące zmniejszenie stanu zapalnego.

Jak to wszystko działa? Pozwolę sobie oddać głos Marii Papamichael z La Trobe University: „Wcześniej wiedzieliśmy, że dieta obfitująca w tłuszcz, cukier i sól może wpłynąć na rozwój i postępy astmy u dzieci, a teraz mamy dowody, że za pomocą zdrowego sposobu odżywiania można też kontrolować objawy tej choroby. Tłuste ryby zawierają dużo kwasów omega-3, które wykazują właściwości przeciwzapalne. Nasze badanie pokazuje, że jedzenie ryb tylko 2 razy w tygodniu może znacząco zmniejszyć stan zapalny u dzieci z astmą”. Tak więc dochodzimy tutaj do dwóch istotnych wniosków: złe jedzenie może doprowadzić do zaognienia choroby, zaś przestrzeganie właściwej diety może pomóc ją kontrolować. Pojawia się też popularny w dietetyce pogląd, że należy spożywać dwa rybne posiłki w tygodniu. Kolejne potwierdzenie tej teorii, czas wprowadzić ją w życie. Warto dodać jeszcze wypowiedź profesor Catherine Itsiopoulos: „Stosowanie tradycyjnej diety śródziemnomorskiej, która zwiera dużo produktów roślinnych i tłustych ryb, może być prostym, bezpiecznym i skutecznym sposobem na zmniejszanie objawów astmy u dzieci”.

Dieta śródziemnomorska jest smaczna i dość popularna. Produkty do niej potrzebne są w zasadzie wszędzie dostępne. W dodatku pomaga w walce z astmą. To w sumie logiczne. Nie widziałem wielu Greków lub Włochów, którzy mieliby kłopoty z tą chorobą. Fakty są następujące. Spożywanie tłustych ryb pomaga walczyć z astmą u dzieci. Można tym samym założyć, że na pewno nie zaszkodzi dorosłym. Kolejnym faktem jest to, że powietrze w naszych miastach jest coraz gorsze. Zwiększa to ryzyko pojawienia się chorób dróg oddechowych, w tym astmy. W takim razie skoro dieta śródziemnomorska pomaga i jest łatwo dostępna, a powietrze jest do kitu, to może warto jednak zjeść tą tłustą rybę dwa razy w tygodniu. Na pewno nie zaszkodzi.

Tagi: czy ryby są zdrowe, jedzenie ryb, omega-3, ryby, ryby a astma

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *