Pięć powodów, dla których warto włączyć świerszcze do swojej diety!

Nam, ludziom mieszkającym na zachodzie, jedzenie robaków nie mieści się w głowie. W naszej kulturze robaki kojarzą się tylko i wyłącznie z pasożytami, a nie z produktem spożywczym czy wykwintną kolacją. Wizja konsumpcji gigantycznych syczących karaluchów w Fear Factory może przyprawić cię o mdłości, ale uwierz nam, ludzie faktycznie je spożywają. Jedzenie owadów jest częstsze niż myślisz. Nowe produkty spożywcze i suplementy diety zawierają różne, małe stworzenia, będące zdrową i zrównoważoną alternatywą dla białka zwierzęcego.

Świerszcze i inne owady nie tylko dobrze smakują, ale są również zdrowe i pożywne. Jeśli nie jesteś nadal przekonany do ich jedzenia – czytaj dalej! Oto pięć powodów, dla których warto jeść świerszcze.

  1. ¼ światowej populacji wie, że robaki mogą być całkiem smaczne.

Praktyka jedzenia owadów znana jest jako entomofagia. Owady obecnie lądują na talerzach około 2 miliardów ludzi każdego dnia. Pomyśl o Afryce, Azji i Ameryce Łacińskiej. Ludzie konsumowali owady od wieków i stały się one podstawą wielu diet na całym świecie. W pewnych okolicznościach traktuje się je nawet jako przysmak.

Nasza niechęć do jedzenia owadów jest w dużej mierze spowodowane stygmatyzacją kulturową w świecie zachodnim. Prawdopodobnie rozwinęło się to podczas rewolucji w rolnictwie, kiedy to robaki zaczęły być postrzegane jako szkodniki, które niszczą uprawy. Ale nadszedł czas, aby inaczej spojrzeć na owady! Pora, abyśmy mogli zjeść ich pyszne, małe chrupiące ciała ze smakiem i cieszyć się wszystkimi korzyściami zdrowotnymi (i ekonomicznymi), które zapewniają!

W końcu 2 miliardy ludzi nie mogą się mylić!

  1. Świerszcze są pożywne, nawet w porównaniu do tradycyjnych źródeł mięsa.

Świerszcze mogą pochwalić się doskonałym profilem odżywczym, stanowiącym doskonałe źródło chudego białka, witamin i minerałów. Świerszcze zawierają około 65% białka, a inne owady mogą zawierać aż do 80% białka. Zadziwiająco, niektóre owady mają taką samą lub większą ilość żelaza niż wołowina.

Świerszcze są kompletnym źródłem białka, co oznacza, że ​​zawierają wszystkie niezbędne aminokwasy. Mają także kwasy tłuszczowe omega 3 i 6, i są bogate w wapń i witaminę B12.

  1. Hodowla świerszczy jest dobra dla środowiska

Nasz obecny przemysł rolnictwa zwierząt jest jednym z największych czynników przyczyniających się do globalnego ocieplenia. Nasza planeta ogrzewa się od pierdnięć krów. Brzmi jak żart, ale niestety nim nie jest. Ponadto Water Foot Print informuje nas, że krowy używają 15400 litrów wody na 1 kg wołowiny. Jest to głównie woda potrzebna do uprawy roślin dla krów. Rolnictwo obecnie jest w 38,6 procentach prowadzone na zmodyfikowanych terenach. Po prostu nie jest ono zrównoważone, ponieważ rośnie nasza populacja, a co za tym idzie – musimy stale wymyślać sposoby na podniesienie efektywności rolnej. W obliczu tych wszystkich negatywnych zmian klimatycznych, rosnącego zanieczyszczenia powietrza i wód, stałej modyfikacji genetycznej żywności – 2050 rok nie maluje się w jaskrawych barwach.

Świerszcze i inne owady stanowią alternatywę dla białka zwierzęcego i mogą być zrównoważonym sposobem ograniczenia skutków globalnego ocieplenia. Owady zostawiają niewielki ślad ekologiczny, ponieważ emitują znacznie mniej gazów cieplarnianych, wymagają mniej wody i mniej paszy na funt niż jakiekolwiek inne białko zwierzęce.

  1. Świerszcze są bardzo wszechstronne.

Świerszcze mają subtelny smak, który niektórzy określają jako orzechowy, a nawet smakujący jak popcorn. Można je znaleźć w różnych formach. Najbardziej dostępną formą dla nowo nawróconych owadożerców jest mąka. Mąka ze świerszczy to zasadniczo mielone świerszcze, a kilka łyżek stołowych może zapewnić wartości odżywcze każdemu posiłkowi. Mąkę ze świerszczy można dodawać do koktajli, pieczenia, sosów – praktycznie do wszystkiego.

Możesz znaleźć np. przepisy na smaczne batony energetyczne wykonane z mąki ze świerszczy. Bardziej śmiali konsumenci mogą sięgnąć po całe, pieczone świerszcze. Ich spożycie również zapewni wiele korzyści. Można je jeść w całości jako przekąskę, pokryć czekoladą lub posypać ulubioną mieszanką przypraw. Możesz nawet dodać je do ulubionych posiłków - wrzuć je do smażonego ryżu lub dodaj do swoich tacosów.

  1. Świerszcze mogą pomóc nakarmić stale rosnącą populację.

Szacuje się, że populacja świata osiągnie 9 miliardów już w 2050 roku. Jest to liczba, której świat, w swojej obecnej formie, nie może wytrzymać. Świerszcze mogą stanowić tanie, wydajne źródło odżywiania w dietach, w których może brakować białka i żelaza, pomagając w rozwiązaniu problemu niedoborów białka w rozwijających się częściach globu. Wysoka zawartość żelaza w robakach może pomóc w zmniejszeniu jednej z najczęstszych dolegliwości żywieniowych na świecie, niedokrwistości z niedoboru żelaza.

Farmy owadów mogą być małe, bardzo produktywne i stosunkowo niedrogie. Przełamanie niechęci dojedzenia świerszczy i innych owadów może wydawać się dużą przeszkodą, ale korzyści, jakie zyskujesz w smaku, żywieniu i tym całym "ratowaniu świata" przewyższają wszelkie twoje uprzedzenia.

Tagi: jadalne robaki, suszone świerszcze, świerszcze, świerszcze jadalne, żródło białka