Czy środki przeciwbólowe ograniczają wzrost mięśni?

Jakub Kola

mz facebook

 

 

Ból mięśni i trening siłowy powinny iść w parze jak chleb i masło, ryba z frytkami, jak... dobrze, o co chodzi. Podczas przenoszenia ciężkich rzeczy w celu kształtowania sobie mięśni występuje intensywna ich praca. Każdy trening jest rytuałem wywołującym uszkodzenia tkanek mięśniowych w sposób kontrolowany, tak aby mogły one się regenerować i stawać się mocniejsze.

Nie prawidłowo wykonywane ćwiczenia, przeciążenie mięśni czy stawów, może powodować bolesne przypadłości mięśniowe lub zwyczajnie mówiąc kontuzję.

Ból który jest stale obecny podczas podróży przez świat siłowni, często skłania nas, aby sięgnąć po leki przeciwbólowe. Taki mechanizm postępowania pozwala nam mimo bolesności dotrwać do kolejnej sesji treningowej. Czy to dobry pomysł? No cóż, dowiedzmy się...

W czym mogą nam pomóc?

Kiedy pytamy, czy środki przeciwbólowe są dobre lub złe dla wzrostu tkanki mięśniowej, pierwszą rzeczą jest to, aby pamiętać, że regularne treningi podczas i po których będziemy maskować bolesność mięśni, ograniczy nasze czucie mięśniowe i zagłuszy ich naturalny potencjał, o którym powinniśmy wiedzieć podczas sesji treningowej.

Wszystko, co pozwala przezwyciężyć zwykłe DOMS'y ( opóźniona bolesność mięśni ) i pozwala wrócić na dobry tor z reżimem treningowym będzie, teoretycznie lepsze dla twoich przyrostów niż pobyt na kanapie i użalanie się nad sobą.

Ma to miejsce, gdy nie-steroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak ibuprofen, naproksen, są stosowane doraźnie. Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda pozytywnie. Pozwoli to mimo paraliżującego bólu wywołanego podczas ostatniej sesji przysiadów, iść na siłownię i zrobić treningu bez wybuchania płaczem. Brzmi nieźle, jednak jest to sztucznie wywołany proces i ma on swój wpływ na organizm...

Przyrosty a leki przeciwbólowe

Niestety, leki takie jak ibuprofen są klasyfikowane jako inhibitory Cox (cyklooksygenazy). Chodzi o to, aby zrozumieć, że aktywność COX jest kluczowym elementem procesu wzrostu mięśni. Wszystko to, co staje na drodze przyrostów, spowalnia je albo znacznie je ogranicza nie jest dobrą opcją. (badanie)

Były różne badania, które wykazały, że leki przeciwbólowe mogą zakłócać masę mięśniową. Jedynym problemem jest prawidłowa interpretacja wyników. Bezpośrednim problemem jest to, że wiele z tych badań przeprowadzono z użyciem gryzoni, a nie ludzi. (badanie)

Kolejnym problemem jest to, że badania, które zostały przeprowadzone na ludziach wykazały się sprzecznymi i niejednoznacznymi wynikami.

Jedno z pierwszych badań na ludziach, opublikowane w 2001 roku w American Journal of Physiology - Endokrynologia i Przemiana Materii - pozwoliło znaleźć dowody na to, że leki przeciwbólowe szkodzą metabolizm białek w mięśniach. Z kolei inne badania nie odnotowały takiego samego efektu (badanie), a niektóre w rzeczywistości wykazywały, że długotrwałe stosowanie leków z grupy NLPZ (około 12 tygodni) mogły wpływać na zwiększenie masy mięśniowej i siły.(badanie)

Więc... co jest prawdą? Trudno powiedzieć. Różne badania na ludziach nie przyniosły jednej jasnej metodologii w tym aspekcie. Niektóre badania koncentrowały się na badaniach starszych osób cierpiących na choroby zwyrodnieniowe stawów. Takie czynniki mogą zaburzać wiarygodność wyników w stosunku do zdrowych jednostek.

Najlepszym rozwiązaniem wydaje się być ostrożność. Stosując środki przeciwbólowe NLPZ raz na jakiś czas, prawdopodobnie nie będziemy niszczyć wypracowanych na sesji treningowej zysków. Korzystania z nich regularnie - najlepiej unikać.

Dużo rozsądniejszym rozwiązaniem w przypadku bólu stawów jest skorzystanie z preparatów kolagenowych jak Flexit czy wzmagająca syntezę kolagenową Ostaryna.

W przypadku bóli mięśniowych warto zapoznać się z naszym wcześniejszym wpisem >>> Ból Mięśni <<<

Lepszym i zapewne zdrowszym rozwiązaniem jest kilkudniowa przerwa od treningów, pozwoli to przeprowadzić w naszym organizmie niezbędne procesy regeneracyjne oraz odciąży OUN.

Tagi: ból, doms, regeneracja, zakwasy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *