Popularne artykuły

Dieta IIFYM – czy może być korzystna dla naszego organizmu?
Diety

Dieta IIFYM – czy może być korzystna dla naszego organizmu? 

Wiele osób chciałoby być na takiej diecie, gdzie może jeść swoje ulubione posiłki. Ciekawym rozwiązaniem dla nich może być przejście na dietę IIFYM podczas, której można jeść swoje ulubione potrawy, ale trzeba przede wszystkim pilnować określoną ilość kalorii, którą możemy jeść. W przypadku tej metody żywieniowej nie trzeba patrzeć na jakość i typ posiłków. Ta dieta pozwala nawet na jedzenie fast foodów oraz innych niezdrowych produktów/posiłków.


Czym jest dokładnie dieta IIFYM?

Jej nazwa się wzięła od angielskiego wyrażenia if it fits your macros co dokładnie oznacza jeśli pasuje do twoich makro. W tej diecie należy spożywać określoną ilość kalorii, które zapewnią nam odpowiednią ilość energii potrzebnej do naszego prawidłowego funkcjonowania oraz liczyć ilość białek, tłuszczy i węglowodanów, które przyjmujemy w ciągu jednego dnia. W przypadku tego sytemu żywieniowego można spożywać klika posiłków dziennie, a najważniejsze jest ilość dostarczanych makroelementów oraz kalorii. Dlatego nie ważne jest jakie potrawy jemy, czy są to kebaby, pizza, hamburgery lub warzywa i owoce, bo liczy się tylko ilość energii jaką dostarczymy organizmowi w czasie dnia.

Jak obliczyć ilość kalorii dla danej osoby w czasie stosowania diety IIFYM?

W przypadku obliczenia ile kalorii powinna przyjmować osoba podczas tej diety IIFYM przyda się wzór  Harrisa-Benedicta, dzięki któremu można wyliczyć podstawową przemianę materii. Następnie otrzymany wynik trzeba pomnożyć prze nasz współczynnik aktywności fizycznej. Zależny jest on tego ile się poruszamy w czasie dnia. Dla osób, które średnio ćwiczą około półgodziny ten współczynnik wynosi 1,6, a dla sportowców wyczynowych wynosi on 2,4. Kiedy ktoś mało się porusza to współczynnik takiej osoby wynosi 1,4. Podstawowa przemiana materii to ilość kalorii, która jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Polecane produkty:

Jak wyliczyć ilość poszczególnych makroskładników w diecie IIFYM?

Ważne w przypadku tej diety jest ustalenie odpowiedniej ilości białka, tłuszczów i węglowodanów w diecie. 1g białka dostarcza 4 kcal , 1g tłuszczu dostarcza 9kcal, 1g węglowodanów dostarcza 4 kcal. Optymalna ilość białka powinna mieścić się w przedziale 0,8-1 g na kilogram masy ciała. Osoba ważąca 80 kg będzie potrzebowała ok. 80 g białka, aby spełnić zapotrzebowanie organizmu w tej diecie. Tłuszcze w tej diecie stanowią około 30 procent zapotrzebowania na energię, węglowodany 50-60 procent. Dziewięć kalorii to jeden gram tłuszczu, dlatego kiedy chcemy obliczyć ilość tłuszczów to musimy wyliczyć 30 procent z całego zapotrzebowania, a następnie otrzymany wynik podzielić przez 9. Tak samo oblicza się ilość pozostałych makroskładników.

Czy dieta IIFYM jest dla wszystkich?

Kiedy ktoś chce się lepiej odżywiać w czasie tej diety to jednak musi postawić na bardziej przyjazne zdrowiu posiłki. Wiadomo, że nieustanne spożywanie fast foodów na dłuższą metę może prowadzić do m.in. problemów zdrowotnych. Warto pamiętać o tym, aby sprawdzać w czasie tej diety ilość spożywanych witamin i minerałów, bo niektóre potrawy mogą być w nie ubogie. Zdrowsze odżywianie w czasie tej metody żywieniowej powinno zawierać dużą ilość węglowodanów złożonych, które są korzystniejsze dla organizmu niż cukry proste takie jak sacharoza, która powoduje szybki wzrost poziomu glukozy we krwi.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *