Dlaczego EAA jest tak ważne w diecie sportowca?

Niezbędne aminokwasy EAA to grupa białek, które musisz spożywać wraz z dietą - Twój organizm nie produkuje ich sam. Jak sama nazwa wskazuje, są to bardzo ważne makroelementy, które przyczyniają się między innymi do budowy mięśni. Te aminokwasy wchodzą w skład mięsa, jaj czy roślin, jednak w przypadku tej ostatniej grupy ich proporcje nie są odpowiednie.

Warto zatem brać pod uwagę różne źródła białka w swojej diecie, a w przypadku intensywnego wysiłku czy budowania sylwetki można również przyjmować EAA w postaci suplementów. To sprawi, że aminokwasy będą w idealnej proporcji dla zapotrzebowania naszego organizmu.

Co wchodzi w skład EAA?

Z 20 znanych nam aminokwasów, 8(9) z nich jest niezbędnych - oznacza to, że musisz spożywać je wraz z dietą, ponieważ organizm ich naturalnie nie produkuje. Są to:

 • fenyloalanina,
 • walina,
 • tryptofan,
 • treonina,
 • izoleucyna,
 • metionina,
 • histydyna (niezbędna u niemowląt),
 • arginina (j.w.),
 • lizyna,
 • leucyna.

Jak można zauważyć, w tej grupie znajdują się aminokwasy, które wchodzą w skład bardziej znanego suplementu BCAA. O BCAA mówi się o wiele więcej, ponieważ jest popularne u sportowców i bardziej dostępne. Jednak złożoność EAA znacznie przewyższa pod tym kątem BCAA i zdecydowanie działa o wiele bardziej na korzyść organizmu.

Zbadano grupę kobiet, które spożywała 18 gramów EAA dziennie przez 6 tygodni, porównując ją z grupą placebo. Okazało się, że każda z aktywnych pań wykazała o wiele większą wytrzymałość niż grupa placebo.

  W innym badaniu (połączenie EAA wraz z dawką węglowodanów) wykazano, że również wzrosła wytrzymałość oraz intensywność wykonywanego treningu siłowego. Przyjmowanie takiego połączenia przed treningiem spowodowało większą odpowiedź anaboliczną organizmu. To kolejne badanie potwierdzające wysoką skuteczność EAA w tym zakresie.

  Jakie korzyści daje EAA?

  EAA to zdecydowanie zestaw aminokwasów, który warto doceniać.

  • EAA wspiera regenerację mięśnie i przyrosty beztłuszczowej masy ciała. To bardzo ważne w kontekście budowania sylwetki.
  • Wystarczą zaledwie 3 gramy EAA, aby zwiększyć syntezę białka. 6 gramów EAA zwiększa syntezę białek o 250%.
  • EAA do 20 gramów jestkoniecznedo optymalizacji syntezy białek mięśniowych.
  • EAA jest dwa razy bardziej skuteczne niż białko serwatkowe lub kazeina, jeśli chodzi o stymulowanie syntezy białek. 12 gramów EAA jest skuteczniejsze niż 20 gramów kazeiny lub serwatki.
  • EAA podawane przed treningiem jest jednym znajbardziej anabolicznych suplementów.
  • 1 gram EAA jest lepszy niż 1 gram BCAA.

  Czy warto zatem stosować EAA?

  Zdecydowanie tak, jeżeli tylko zależy Ci na budowaniu beztłuszczowej masy mięśniowej. EAA promuje odpowiedź anaboliczną, a najlepiej gdy jest przyjmowane przed treningiem oporowym. Jest to zdecydowanie bardziej opłacalne niż spożywanie białka serwatkowego czy też kazeiny. Dodatek węglowodanów poprawi odpowiedź mięśniową.

  Jakie EAA wybrać?

  Przede wszystkim największe znaczenie odgrywa tutaj odpowiednia proporcja aminokwasów. Dzięki temu produkt zadziała najlepiej i odpowiednio się wchłonie, a my wyciągniemy z niego wszystkie korzyści opisane powyżej. Świetnym przykładem jest EAA firmy Apollo's Hegemony.

   Dzięki odpowiedniemu dobraniu dawek aminokwasów, odtwarzając wzorzec zaproponowany przez ekspertów FAO i WHO, produkt jest białkiem wzorcowym. EAA Apollo's Hegemony będzie doskonałym uzupełnieniem diety każdego sportowca, który stawia na rozwój swoich mięśni oraz nie zawsze ma czas na przygotowanie pełnowartościowych posiłków.

   Jedna porcja produktu zawiera 10g EAA w doskonałych proporcjach. Taka dawka będzie świetna na start dla sportowca.

   L-izoleucyna 876 mg
   L-leucyna 2063 mg
   L-lizyna 1813 mg
   L-metionina 781 mg
   L-fenyloalanina 1968 mg
   L-treonina 1062 mg
   L-tryptofan 345 mg
   L-walina 1092 mg

    

   Powyższa kompozycja ilościowa poszczególnych aminokwasów sprawia, że doskonale się wchłaniają, co czyni produkt jednym z najlepszych na rynku. Dzięki temu masz pewność, że nie kupijesz "kota w worku", ale idealnie skomponowany suplement diety, który pomoże Ci osiągnąć zaplanowane cele.

   Tagi: bcaa, co to jest EAA, działanie EAA, eaa

   Jeden komentarz

   Dodaj komentarz

   Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.