Dobroczynny wpływ drzemki na zdrowie

Ela

Drzemanie nie jest przeznczone tylko dla psów i dzieci. Niektórzy z najbardziej wpływowych myślicieli i przywódców na świecie każdego dnia oddawali się regeneracyjnej drzemce. Albert Einstein, Winston Churchill, Salvador Dali, John F Kennedy i Calvin Coolidge stwierdzili, że po krótkiej drzemce byli odświeżeni, naładowani pozytywną energią i gotowi do pracy. Badania naukowe potwierdzają, że ​​drzemki mogą pomóc zwiększyć naszą wydajność poznawczą, ale istnieją dowody na to, że sjesta może również uratować życie.

Drzemka może sprawić, że poczujesz się lepiej; bardziej czujny, „ostrzejszy”, bardziej skupiony i mniej zrzędliwy. Badania dowiodły, że drzemki mogą poprawić nasze umiejętności rozwiązywania problemów oraz pamięć, mogą również zwiększyć zdolności percepcyjne i przyspieszyć czas reakcji. Ale korzyści z drzemania znacznie wykraczają poza to, co przed chwilą wymieniliśmy. Wykazano bowiem, że krótkie momenty snu w ciągu dnia są dobre dla serca, obniżają ciśnienie krwi, pomagają naszemu organizmowi radzić sobie ze stresem, a nawet pomagają nam walczyć z nadwagą.

Wykazano, że regularne drzemki zmniejszają ryzyko chorób serca. Ci, którzy robią sobie sjestę co najmniej trzy razy w tygodniu, wykazali w badaniach, że są o ponad jedną trzecią mniej narażeni na śmierć z powodu chorób sercowo-naczyniowych. (1)

Czołowy naukowiec przeprowadzający obszerne badanie, Dimitrios Trichopoulos z Harvard School of Public Health w Bostonie, powiedział

"Drzemka może okazać się ważną bronią w walce ze śmiertelnością spowodowaną chorobami wieńcowymi."

Efekt ten okazał się szczególnie silny w przypadku pracujących mężczyzn. Ci, którzy regularnie spędzali trochę czasu w ciągu dnia na drzemce, mieli o sześćdziesiąt cztery procent mniejsze ryzyko zgonu z powodu chorób serca. Jednak nawet osoby niebędące aktywne zawodowo doświadczały pewnych korzyści wynikających z drzemania w trakcie dnia. Drzemki od czasu do czasu mogą o dwanaście procent obniżyć ryzyko śmierci z powodu chorób wieńcowych, a Ci, którzy systematycznie drzemali, zmniejszali ryzyko nawet o 37%!

Każdy z nas doświadczył skutków ubocznych zarwanych nocy. Małe problemy nagle wydają się nie do pokonania, jesteśmy poirytowani, mamy problemy z koncentracją. Pamiętajmy jednak, że z powodu niedoboru snu cierpią nie tylko nasze umysły, ale także ciała.

Kiedy jesteśmy pod dużą presją psychiczną, ciało uwalnia kortyzol i inne substancje chemiczne zaprojektowane, by pomóc nam „walczyć lub uciekać”. Kiedy jesteśmy zmęczeni, tym więcej hormonów stresu dostaje się do naszego krwiobiegu. To był bardzo przydatny mechanizm, gdy byliśmy jaskiniami walczącymi z tygrysami szablozębnymi, ale we współczesnym świecie, gdy stres jest utrzymywany długo i generowany psychicznie, jego skutki są potencjalnie śmiertelne. Hormony stresu mogą zwiększać ciśnienie krwi i poziom cukru, predysponując do cukrzycy, chorób sercowo-naczyniowych i otyłości.

Dobrą wiadomością jest to, że badania dowiodły, że drzemki mogą łagodzić skutki zbyt małej ilości snu, zmniejszać uwalnianie stresowych substancji chemicznych i chronić nasze ciało przed negatywnymi skutkami podwyższonego poziomu kortyzolu. (2)

Więc jeśli drzemki są tak dobre, dlaczego wielu z nas z nich nie korzysta? W wielu kulturach sjesta jest mocno zakorzeniona w obyczajach społecznych i jest swego rodzaju pielęgnowaną w tradycji. Ale w USA, Wielkiej Brytanii i wielu innych zachodnich społeczeństwach spanie w ciągu dnia może być postrzegane jako lenistwo, oznakę starzenia się lub braku motywacji. Biorąc pod uwagę, że 650 000 Amerykanów umiera na choroby serca każdego roku, czas zmienić sposób myślenia i sposób, w jaki pracujemy.

Jak zmaksymalizować prozdrowotne efekty drzemki?

Zachowaj spójność swoich działań. Staraj się drzemać o tej samej porze każdego dnia. Pomaga to organizmowi w dostosowaniu normalnych rytmów okołodobowych i zapewnia maksymalne korzyści. Zaplanuj to w swoim dzienniku i spraw, by drzemka była regularnym elementem twojej codziennej rutyny.

Sen czy używki? Czy pijesz filiżankę mocnej kawy, żeby pokonać kryzys po lanchu? Jeśli to robisz – popełniasz błąd. W badaniu porównano skuteczność kofeiny, dziennych drzemek i gorących kąpieli pod kątem ich pozytywnego wpływu na zdrowie. Drzemka wygrała jednogłośnie. (3)

Naukowcy z Uniwersytetu Loughborough zalecają filiżankę kawy tuż przed drzemką. Kiedy obudzisz się dwadzieścia minut później, kofeina zacznie działać, a ty uzyskasz podwójne doładowanie (4).

Chodzi o adenozynę. Adenozyna jest substancją chemiczną odpowiedzialną za nasze uczucie zmęczenia, spowalnia aktywność komórek nerwowych, co powoduje spowolnienie i zamulenie. Poziom adenozyny zmniejsza się naturalnie, gdy drzemiemy, a kofeina blokuje reakcję organizmu na substancję chemiczną.

Popołudniowa rozkosz. Większość z nas zaczyna przysypiać od pierwszej do czwartej po południu. Jest to wynik naszego wbudowanego zegara ciała i narastania adenozyny. Zatrzymaj kryzys, planując krótkie drzemki po obiedzie.

Krótki, słodki sen. Czy budzisz się z drzemki oszołomiony, zdezorientowany i nie nadajesz się do niczego? Przewracasz się na drugi bok i wracasz do snu? Jeśli tak, prawdopodobnie drzemiesz zbyt długo. Unikaj tej "bezwładności snu", ustawiając alarm i dążąc do maksymalnie dwudziestu do trzydziestu minut snu.

Wyłącz światło. Nasze ciała są zaprogramowane, aby reagować na ciemność i światło w bardzo konkretny sposób. Przesunięcie przełącznika lub użycie maski na oczy pomoże Ci zasnąć, a dużo jasnego światła ponownie ożywi cię, gdy zaczniesz się wybudzać.

Przykryj się. Kiedy śpimy, nasz metabolizm zwalnia, a temperatura naszego ciała spada, lekki koc lub dodatkowy sweter pomogą ci zachować optymalną ciepłotę ciała (5).

Napping (ang. Określenie oznaczające „drzemanie”) może poprawić wydajność pracy, zdrowie i wpłynąć pozytywnie na nasze samopoczucie. Więc na co czekasz? Pamiętaj, to nie jest lenistwo, to sposób na ponowne uruchomienie systemu, aby lepiej radził sobie z codziennymi wyzwaniami. Więc jeśli okaże się, że twoje powieki opadają, gdy zegar wybija południe – postaraj się przespać.

Bibliografia:

  1. Siesta in healthy adults and coronary mortality in the general population (Arch Intern Med. 2007 Feb 12;167(3):296-301) Naska A, Oikonomou E, Trichopoulou A, Psaltopoulou T, Trichopoulos D.
  2. http://www.eurekalert.org/pub_releases/2015-02/tes-nrh020615.php
  3. Sleep extension versus nap or coffee, within the context of ‘sleep debt’ (Journal Sleep Research, October 2008) JAMES HORNE, CLARE ANDERSON, CHARLOTTE PLATTEN
  4. http://www.sciencealert.com/watch-scientists-agree-coffee-naps-are-better-than-coffee-or-naps-alone
  5. http://www.marksdailyapple.com/the-definitive-guide-to-napping/#axzz3uPUoXvwF

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *