Chmiel – naturalny środek na bezsenność

Chmiel na bezsennosc

Spokojnie! Zanim przejdziesz do swojego ulubionego sklepu monopolowego i kupisz skrzynkę swojego ulubionego złocistego napoju - nie mówimy o piciu piwa dla lepszego snu. Omawiamy związek w piwie, który nadaje mu mocny, gorzkawy smak - chmiel.


Chmiel - co to jest?

Środek ziołowy znany jako chmiel jest przygotowywany z żeńskich kwiatów chmielu Humulus lupulus. Chmiel jest powszechnie stosowany jako środek stabilizujący i smakowy w piwach. Dzięki niemu piwo zyskuje charakterystyczny, gorzki smak.

Chmiel - właściwości

Jako zioło chmiel ma podobny profil leczniczy jak popularny kozłek lekarski. Oznacza to więc, że jest także środkiem uspokajającym i relaksującym. Dlatego jest z powodzeniem stosowany w leczeniu bezsenności, niepokoju i stanów lękowych.

Chociaż zioło to od wieków wykorzystywane w medycynie ludowej do walki z bezsennością, jest zdecydowanie mniej badań nad uspokajającym i relaksującym działaniem chmielu niż w przypadku waleriany. Jednak badania na zwierzętach potwierdziły, że chmiel jest rzeczywiście skuteczny w przypadku problemów ze snem.

Chmiel - badania

Badania te wskazują, że relaksujący efekt chmielu jest częściowo spowodowany związkiem znanym jako karbinol dimetylovinylowy. Ten związek wywołuje działanie uspokajające po spożyciu doustnym lub po wdychaniu. Po wyschnięciu chmiel zatrzymuje te substancję przez pewien czas, ale w końcu, z  czasem ulegnie wyczerpaniu.

Dobrą wiadomością jest to, że wszystkie trzy rośliny lecznicze, o których wspomnieliśmy są łatwo dostępne i mogą być uprawione np. w naszych przydomowych ogródkach. Ale pamiętaj, że po wysuszeniu chmiel będzie miał kojące właściwości, ale z czasem jego moc słabnie, a substancje odpowiedzialne za wywoływanie pożądanego efektu - wietrzeją. Z tego powodu, kiedy używasz chmielu jako lekarstwa na bezsenność, zawsze najlepiej jest hodować własne zioło i spożywać je tuż po wysuszeniu.

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Acta Physiologica Hungarica w 2012 r. zbadano działanie uspokajające chmielu na grupę przepiórek pospolitych. Wybrano przepiórkę, ponieważ jej cykl snu bardzo przypomina typowy ludzki rytm snu i czuwania.

Naukowcy po raz pierwszy zwrócili uwagę, że uspokajające działanie chmielu było spowodowane gorzką żywicą. Najbardziej aktywny fitochemicznie w tej żywicy został zidentyfikowany jako związek, 2-metylo-3-buten-2-ol. Uważa się, że związek ten indukuje sen poprzez wspieranie aktywności GABA w ośrodkowym układzie nerwowym.

W tym badaniu naukowcy podzielili przepiórki na 4 grupy. Podczas, gdy jednej grupie podawano placebo, podawano pozostałym 3 grupom różne dawki (1 mg, 2 mg i 11 mg dziennie) chmielu przez okres 1 tygodnia.

Podsumowanie

Wyniki badania wykazały, że grupa otrzymująca ekstrakt z chmielu w dawce 2 mg / dzień (stężenie normalnie występujące w piwach) miała najbardziej znaczące zmniejszenie aktywności nocnej i najwyższą poprawę czasu snu.
Dlatego naukowcy doszli do wniosku, że chmiel jest skuteczną i bezpieczną substancją wspierającą walkę z bezsennością.
Naukowcy rekomendują np. piwo bezalkoholowe lub napar z chmielu, absolutnie nie zalecają spożywania napojów alkoholowych do walki z bezsennością.

Czy istnieje bezpieczna dawka alkoholu?
Jak alkohol wpływa na regenerację potreningową?

Tagi: chmiel, lepszy sen, sen

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *