Fibromialgia – naturalne metody leczenia

Częstotliwość występowania fibromialgii nie jest dokładnie znana. Szacuje się natomiast, że występuje ona u około 2-10% populacji na świecie. Kobiety chorują około 10 krotnie częściej niż mężczyźni. Fibromialgia jest jedną z najpowszechniej rozpoznawanych chorób przez reumatologów. Najczęściej pojawia się u ludzi w wieku 30—50 lat., jednak może wystąpić w każdym momencie naszego życia.

Fibromialgia była wcześniej znana pod wieloma określeniami. Chorobę tę nazywano zapaleniem tkanki łącznej, zespołem przewlekłego bólu mięśni, reumatyzmem psychogennym i napięciowymi mięśniobólami, a dopiero od niedawna - fibromilagią. Objawy tego schorzenia obejmują zwykle barki, szyję, plecy, dłonie, biodra i obwód miednicy, chociaż możesz odczuwać objawy we właściwie w każdej części ciała.

Objawyfibromialagi

Umiejscowienie bolesnych punktów

Najbardziej rozpowszechnionymi objawami, są bolesne "punkty tkliwości" w różnych częściach ciała połączone z silnym bólem mięśni. Ból ten może trwać miesiącami i często powoduje sztywność i napięcie mięśni. Osoby cierpiące na fibromialgię cierpią również na wynikające z tego problemy, które są następstwem bólu mięśni. Pacjenci mają tendencję do odczuwania poważnych zaburzeń snu, bólów głowy, bólu twarzy (związanych z tkliwością szyi i ramion) oraz problemów z pamięcią, uczeniem się i innymi funkcjami poznawczymi (zwanych także "mgłą fibro"). U osób z fibromialgią również dość powszechnie występuje zespół jelita drażliwego (IBS). Wielu pacjentów czuje się wrażliwych na zapachy, hałas, dotyk i jasne światło. Wśród innych objawów związanych z fibromialgią są zawroty głowy, bolesne miesiączki, lęk i depresja.

Ponadto, mogą pojawić się także następujące objawy:

- zespół napięcia przedmiesiączkowego,
- wrażliwość na zmiany pogody,
- drętwienie i mrowienie rąk i stóp,
- stany depresyjne i lękowe,
- brak energii, zespół przewlekłego zmęczenia, osłabienie motywacji,
- zespół niespokojnych nóg.

Przyczyny fibromialagii

Podobnie jak w przypadku wielu chorób związanych z wiekiem, faktyczne przyczyny fibromialgii nie są określone. Kobiety w średnim wieku są najbardziej podatne, ale ta dolegliwość może dotknąć każdego. Ci, którzy cierpią na reumatoidalne zapalenie stawów i jakiekolwiek choroby autoimmunologiczne, są narażeni na większe prawdopodobieństwo rozwoju fibromialgii w przyszłości. Specjaliści uważają również, że są na nią narażone osoby z rodzinną historią fibromialgii (dziedziczenie), urazów (szczególnie w górnym odcinku kręgosłupa) i istotnych zmian w metabolizmie mięśni.

Podejścia medyczne

Tak jak nie ma przebadanych przyczyn powstania fibromialgii, tak nie ma na nią niestety lekarstwa. Lekarze zwykle sugerują ćwiczenia oraz zapewnienie sobie optymalnej ilości snu, w celu złagodzenia niepokojących objawów. Aby zmniejszyć nasilenie bólu i poprawić jakość snu, zwykle przepisuje się leki przeciwbólowe, przeciwzapalne (NLPZ), leki przeciwdepresyjne, środki zwiotczające mięśnie i tabletki nasenne. Leki opioidowe są unikane, ponieważ pacjenci mogą rozwinąć uzależnienia, starając się zmniejszyć nawracający ból i dyskomfort.

Alternatywne podejścia

Rzućmy okiem na to, co mają do zaoferowania leki ziołowe. Pojedyncze zioła i ekstrakty ziołowe są proponowane przez zielarzy dla złagodzenia objawów fibromialgii.

Związki chemiczne w rumianku poprawiają jakość snu, zmniejszają niepokój i depresję, działają łagodząco na skurcze menstruacyjne i ogólnie poprawiają funkcjonowanie układu odpornościowego. Ten ostatni efekt uzyskuje się również poprzez regularne spożywanie Echinacei. Zioło to jest użyteczne również w przypadku objawów przeziębienia i wszelkiego rodzaju infekcji.

Kolejnym ziołem o działaniu przeciwdepresyjnym jest dziurawiec. Należy zachować ostrożność podczas stosowania go, ponieważ ekstrakty z tego ziela zwiększają wrażliwość skóry na słońce.

Imbir zapewnia działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające, zioło to łagodzi również bóle mięśni i ich napięcie oraz zmniejsza bóle głowy i nudności związane z fibromialgią.

Żeń-szeń jest powszechnie znany ze swoich właściwości antystresowych i zwiększających ilość energii, któreczynią go dobrym lekiem na sztywność i inne objawy zaburzenia funkcji mięśniowych. Zioło to jest znane z łatwego wchłaniania ekstraktu przez ludzkie ciało. Należy więc zauważyć, że nawet małe dawki mogą przynieść rezultaty. Doświadczony zielarz poda odpowiednie wskazówki dotyczące używania tego zioła.

Kurkumina zawarta w kurkumie działa jako silny środek przeciwzapalny. Jest dobra w leczeniu bólu mięśni i obrzęków. Również antyoksydanty zawarte w tym zielu chronią organizm przed niszczącymi toksynami.

Oprócz wspomnianych powyżej, istnieje wiele innych ziół, które mogą okazać się przydatnymi i skutecznymi przeciwko głównym i wtórnym objawom fibromialagii.

Tagi: depresja, fibromialgia, ibs, leki przeciwbólowe, NLPZ, stany zapalne, zespół jelita drażliwego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *