Popularne artykuły

Devil’s Claw – naturalny środek przeciwbólowy i przeciwzapalny
Suplementacja

Devil’s Claw – naturalny środek przeciwbólowy i przeciwzapalny 

W dobie dużej  ilości wiedzy o tradycyjnych, naturalnych środkach przeciwbólowych, wielu z nas rezygnuje z powodu skutków ubocznych, z leków syntetycznych. Zamiast ładować w siebie chemię – coraz częściej decydujemy się na łagodzenie bólu za pomocą naturalnych metod. Dla osób cierpiących na artretyzm i inne formy bólu stawów lub pleców, diabelski pazur może okazać się świetną alternatywą dla konwencjonalnych preparatów.

Diabelski pazur jest jednym z najczęściej używanych naturalnych środków na zapalenie stawów. Ale to nie jedyny sposób, w jaki diabelski pazur korzystnie wpływa na nasze ciało. (1) Podobnie jak kurkuma, diabelski pazur (zwany także czarcim pazurem) służy jako naturalny lek przeciwzapalny. Podobnie jak południowoamerykański korzeń, koci pazur lub cat’s claw, diabelski pazur służy do łagodzenia objawów artretyzmu i problemów trawiennych.

Jest również stosowany, w połączeniu z bromelainą, jako sposób łagodzenia bólu stawów, szczególnie związanego z zapaleniem stawów.

Nawet jeśli nie szukasz leku przeciwbólowego, nie cierpisz z powodu stanu zapalnego stawów lub artretyzmu, nadal możesz być zainteresowany poznaniem innych, odkrytych przez naukowców, korzyści płynących z przyjmowania czarciego pazura. Na przykład istnieje co najmniej jeden raport, że może on mieć potencjał przeciwnowotworowy. Brzmi ciekawie, prawda?

  Czym właściwie jest diabelski pazur?

  Zanim przejdziemy do tego, jaki wpływ na nasze ciało ma diabelski pazur, pokrótce wyjaśnimy sobie o czym właściwie mowa. Określenie "diabelski pazur" lub "korzeń diabelskiego pazura" odnosi się do Harpogophytum procumbens, rośliny znalezionej pierwotnie na sawannie Kalahari w Afryce Południowej, na Madagaskarze i stepach Namibii.

  W formie suplementu diabelski pazur pochodzi z suszonych korzeni tejże rośliny. Afrykańscy i europejscy tradycyjni i ludowi lekarze przepisują diabelski pazur od wieków w celu leczenia dolegliwości trawiennych, zmniejszania gorączki, łagodzenia bólu i leczenia niektórych przykrych symptomów towarzyszących ciąży. (2)

  Często wysuwane są hipotezy, że swój dobroczynny wpływ diabelski pazur zawdzięcza cennym związkom, glikozydom irydowym, które zawiera, w tym harpagozydowi. Iridoidy są związkami przeciwzapalnymi występującymi głównie w roślinach i są związane z cząsteczkami glukozy. To dlatego cały związek nazywa się glikozydem irydowym. (3) Diabelski pazur, zgodnie z Europejską Naukową Spółdzielnią Fitoterapii (ESCOP), powinien zawierać co najmniej jeden procent harpagosidu.

  Diabelski pazur zawiera również przydatne bioflawonoidy i fitosterole, które są roślinnymi przeciwutleniaczami o właściwościach przeciwskurczowych (co tłumaczy stosowanie tego suplementu w problemach trawiennych).

  Francuski rząd zatwierdził oświadczenie marketingowe dotyczące diabelskiego pazura mówiące, że jest "tradycyjnie stosowana do objawowego łagodzenia bolesnych schorzeń stawów". ESCOP zatwierdził również jego stosowanie w leczeniu "bolesnego zapalenia stawów, zapalenia ścięgien, utraty apetytu i niestrawności" (refluks żołądkowy) .

  Harpagophytum (sformułowanie pochodzące z języka greckiego) dosłownie przetłumaczyć można jako „haczykowata roślina”. Rosnący przeważnie (i pierwotnie) w Afryce diabelski pazur wygląda tak, jakby był dosłownie pokryty hakami. Haczyki faktycznie pokrywają owoce rośliny, co pozwala na złapanie się zwierzęcych futer, a tym samym -  rozprzestrzenianie nasion na sporą odległość.

  Inne tradycyjne zastosowania diabelskiego pazura to: poprawa zdrowia serca, łagodzenie objawów dny moczanowej, łagodzenie zgagi i zmniejszanie bólu pleców, klatki piersiowej i bólu głowy. (4)

  8 Korzyści prozdrowotnych z przyjmowania Diabelskiego Pazura

  1. Przynosi ulgę w artretyzmie

  Najwięcej najdokładniejszych badań przeprowadzonych na diabelskim pazurze dotyczyła jego zdolność do zmniejszenia objawów choroby zwyrodnieniowej stawów.

  Według badań przeprowadzonych w Japonii w 2010 roku, diabelski pazur (w szczególności związek harpagosydowy) spowodował znaczną redukcję zapalenia stawów w grupie myszy. (5)

  Na ogół, diabelski pazur  jest akceptowana przez wielu lekarzy jako środek „wspomagający leczenie zwyrodnieniowych, bolesnych zmian w obrębie stawów.” (6) Reumatyzm i choroby reumatyczne, obejmują diagnozy takich schorzeń jak choroba zwyrodnieniowa stawów, reumatoidalne zapalenie stawów (chorobą autoimmunologiczna ), toczeń, zapalenie stawów kręgosłupa i zespół Sjogrena. Wszystkie te schorzenia charakteryzują się przewlekłym stanem zapalnym i zwykle silnym bólem stawów, mięśni i tkanki włóknistej.

  Testowany na pacjentach z różnymi chorobami reumatycznymi, diabelski pazur, zdaje się znacznie zmniejszać ból dłoni, nadgarstka, łokcia, barku, biodra, kolan i pleców. Ponadto, to samo badanie wykazało poprawę jakości życia u większości pacjentów. W rzeczywistości 60 procent z nich było w stanie zmniejszyć lub przestać przyjmować inne leki przeciwbólowe. (7)

  Kolejne badanie wykazało poprawę w zakresie oceny bólu o ponad 22 procent i aż o 45 procent w przypadku różnych rodzajów bólu związanego z zapaleniem kości i stawów. Przy zaledwie dwóch niewielkich reakcjach niepożądanych (refluks i uczucie pełności w żołądku) u 75 pacjentów, badania sugerują, że ekstrakt z czarciego pazura może być korzystny w klinicznym leczeniu zapalenia stawów, w szczególności stawu biodrowego i kolanowego. (8)

  W 2014 roku przeprowadzono badanie obserwacyjne w celu zbadania skuteczności suplementu, który zawierał diabelski pazur, kurkumę i bromelainę w terapii bólu reumatycznego. Wyniki wykazały, że wszyscy pacjenci doświadczyli zmniejszenia bólu, zwłaszcza przewlekłego bólu stawów. Naukowcy nie odkryli żadnych skutków ubocznych ani problemów z odstawieniem i uważają ten kompleks trzech roślin za bezpieczną alternatywę dla NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych) dla pacjentów ze zwyrodnieniowymi chorobami stawów, takimi jak artretyzm. (9)

  Oprócz zmniejszania bólu możliwe jest, że diabelski pazur przynosi korzyści osobom cierpiącym na zapalenie stawów, zapobiegając utracie gęstości kości. Chociaż do tej pory testy miały miejsce tylko w warunkach laboratoryjnych i na zwierzętach, istnieją obiecujące wyniki, które sugerują, że diabelski pazur zapobiega utracie kości w osteoporozie zapalnej. (10) Wyniki te są sprzeczne, jeśli chodzi o hormonalnie aktywowane zapalenie kości i stawów, czyli takie, które występują w przypadku np. menopauzy (11).

  1. Może pomagać w utracie wagi

  Co ciekawe, ten przeciwzapalny korzeń może być również nowatorskim sposobem na zmniejszenie masy ciała. Badania uniwersyteckie przeprowadzone w Irlandii wykazały, że diabelski pazur może pomóc zatrzymać lub spowolnić produkcję greliny (znanej jako "hormon głodu"). (12) Zmniejszając napady głodu, osoby z problemami z przejadaniem się mogą utrzymać apetyt na poziomie zbliżonym do przeciętnego, tym samym  mniej jeść i tracić wagę.

  Innym sposobem, w jaki diabelski pazur może pomóc osobom z otyłością, jest potencjalnie pomoc w zapobieganiu miażdżycy związanej z nadwagą (stwardnienie tętnic) w szczególny sposób, który tłumi stan zapalny. (13)

  1. Naturalny środek przeciwbólowy

  Choć znany jest przede wszystkim ze swojego potężnego wpływu na łagodzenie bolesności stawów, na tym właściwości przeciwbólowe diabelskiego pazura się nie kończą. Chociaż nie jest to dobrze poznany proces, diabelski pazur zmniejsza stan zapalny i ból zapalny w różnych warunkach, w tym w ostrym (szybki początek) bólu, z niewielkimi działaniami niepożądanymi u około 3% pacjentów. (14)

  W badaniu na zwierzętach ból neuropatyczny (ostry ból lub pieczenie często wynikający z pewnego rodzaju uszkodzenia nerwów) i ból pooperacyjny zmniejszały się po 21 dniach leczenia ekstraktem z diabelskiego pazura. (15)

  Badania przeprowadzone w 2001 r. wykazały, że ekstrakt z czarciego pazura podawany przez okres ośmiu tygodni pomógł złagodzić przewlekły ból pleców i poprawić ruchomość u 117 pacjentów - wszystkich ocenianych w ramach badania - przez okres co najmniej sześciu miesięcy. Nie zarejestrowano żadnych poważnych skutków ubocznych. (16)

  Niektóre źródła zalecają również stosowanie diabelskiego pazura do leczenia bólu nerwu kulszowego, określanego również jako rwa kulszowa. Należy jednak zauważyć, że nie przeprowadzono badań nad skutecznością diabelskiego pazura na rwie kulszowej w momencie pisania tego tekstu.

  1. Potencjalne leczenie chłoniaka?

  Podczas, gdy badania znajdują się w powijakach, istnieją zaskakujące dowody na to, że diabelski pazur może w jakiś sposób wpływać na chłoniaka.

  W jednostce nowotworowej w szpitalu w Kolumbii Brytyjskiej lekarz zauważył częściową regresję chłoniaka jednego pacjenta po 10 miesiącach bez chemioterapii. Pacjent przyznał się, że przyjmował dwa suplementy, w tym diabelski pazur. Po usłyszeniu o tym naturalnym leczeniu, inny pacjent będący w  grupie wsparcia z pierwszym, zaczął brać diabelski pazur, a następnie odnotował podobny regres 11 miesięcy później, utrzymujący się przez cztery lata.

  Lekarze są ostrożni, aby wyciągnąć wnioski, ponieważ obserwacja regresji u zaledwie dwóch pacjentów nie jest solidnym dowodem naukowym, że diabelski pazur może leczyć raka. W niektórych badaniach, około 16 procent pacjentów z chłoniakiem doświadcza spontanicznej regresji choroby nowotworowej. Jednak lekarz uznał, że ten przypadek jest na tyle ciekawy, aby zasugerować przeprowadzenie dalszych badań na temat potencjału diabelskiego pazura do wspierania leczenia chorych na chłoniaka. (17)

  1. Walczy z przewlekłym stanem zapalnym

  Jednym z powodów, dla których diabelski pazur jest tak cenny, jest jego zdolność do zmniejszania stanu zapalnego, który leży u podstaw większości chorób.Devil's Claw

  Aktualne badania wskazują, że diabelski pazur może pomóc w hamowaniu czynnika martwicy nowotworów alfa (TNF-alfa), cytokiny (białko sygnalizujące śmierć komórki), która bierze udział w normalnym zapaleniu, które występuje w organizmie, regulując układ odpornościowy. (18)

  Jest to znaczące, ponieważ gdy TNF-alfa jest nad aktywowane, może dojść do przewlekłego stanu zapalnego i prowadzić do różnych chorób. W rzeczywistości, hamowanie wytwarzania TNF-a jest ważnym przedmiotem badań w profilaktyce chorób zapalnych, takich jak choroby reumatycznej, łuszczycy, łuszczycowego zapalenia stawów oraz choroby zapalnej jelit (IBD). (19)

  1. Jest bogaty w przeciwutleniacze

  Innym podstawowym sposobem, w jaki czarci pazur może pomóc w zapobieganiu chorobom, jest mnogość zawartych w nim przeciwutleniaczy. Według Instytutu Biochemii i Mikrobiologii w Düsseldorfie w Niemczech diabelski pazur jest "szczególnie bogaty w rozpuszczalne w wodzie przeciwutleniacze" (20).

  W rzeczywistości badania sugerują, że niektóre przeciwzapalne korzyści z diabelskiego pazura mogą w rzeczywistości być wynikiem tych przeciwutleniaczy ze względu na sposób, w jaki działają. (21)

  1. Może wspomagać trawienie

  Przeciwutleniacze i właściwości przeciwzapalne diabelskiego pazura mogą być przydatne jako dodatkowe leczenie chorób układu pokarmowego, w tym wrzodziejącego zapalenia okrężnicy i choroby Leśniowskiego-Crohna. (22)

  1. Pomaga utrzymać nerki w dobrej kondycji

  Innym słabo rozwiniętym obszarem badań nad korzyściami tego niepozornego zioła jest sposób, w jaki może ono pomóc w leczeniu chorób nerek zwanych schorzeniami kłębuszkowymi, np. kłębuszkowe zapalenie nerek. Choroby te są związane ściśle ze stanem zapalnym i polegają na powolnej degradacji małych filtrów odpowiedzialnych za oczyszczanie krwi.

  Wyciąg z diabelskiego pazura pomógł powstrzymać powstawanie azotynów, sugerując badaczom, że "mogą stanowić potencjalne leki przeciwzapalne w leczeniu kłębuszkowych chorób zapalnych."

  Historia diabelskiego pazura

  Dokładne pochodzenie diabelskiego pazura jest nieznane, zakłada się, że pochodzi z południowej Afryki i pierwotnie występował w Namibii, Botswanie, Zambii, Madagaskarze i Zimbabwe. Został po raz pierwszy użyty w medycynie w Europie w 1953 roku w leczeniu zapalenia stawów, problemów z wątrobą, chorób nerek i pęcherza oraz schorzeń dotykających układ pokarmowy.

  Możliwe działania niepożądane / Środki ostrożności

  Brak jest informacji dotyczących potencjalnych skutków ubocznych czarciego pazura. Większość źródeł sugeruje unikanie go, jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, ponieważ brak jest badań, które mogłyby w pełni potwierdzić jego bezpieczeństwo. (24)

  Według WebMD, osoby z problemami z sercem, nadciśnieniem, niskim ciśnieniem krwi, cukrzycą, kamicą żółciową lub chorobą wrzodową powinny unikać czarciego pazura. Istnieją przynajmniej pewne dowody na to, że może on negatywnie wpłynąć na te choroby.

  Jeden opis przypadku w 2015 roku stwierdza wystąpienie nadciśnienia tętniczego (wysokie ciśnienie krwi) spowodowanego przez przyjmowanie diabelskiego pazura. (25)

  Niektóre leki mogą potencjalnie wchodzić w interakcje z pazurami diabła, w tym leki metabolizowane przez wątrobę, ponieważ może on spowolnić rozkład tych substancji w wątrobie. 

  Inne leki, które mogą wejść w reakcję w niewielkim stopniu obejmują: glikoproteiny P substratów, blokery H2 i inhibitory pompy protonowej (IPP).

  ___________________________________________________________________________________________________________


   

  Powiązane artykuły

  7 Comments

  1. Paweł

   Devil’s Claw to najbardziej skuteczny produkt, który prawie całkowicie likwidował ból w stawach. Żadne flexy, msmy ani cissusy nie pomogły mi tak jak pazur. Trochę martwi, że może on negatywnie wpływać na niskie ciśnienie, ale póki co nie zauważyłem niczego niepożądanego.

  2. Zdrowie w modzie

   Bardzo ciekawa roślina i naprawdę interesujące działanie. Na pewno wypróbuję za jakiś czas, jeśli będzie okazja kupić 🙂

  3. Wiktor

   Jak długo można stosować czarci pazur ? Jestem tym b. zainteresowany !

  4. Anna

   Diabelski pazur to coś wspanialego. Biorę go od jakiegos półtora roku. Teraz miałam przerwę kilka miesięcy ale od dzisiaj zaczynam. Diabelski pazur zlikwidował bole barku które męczyły mnie kilka lat a także krwawienia między miesiaczkowe. Mój mąż który był bardzo sceptycznie nastawiony i nie używał mimo moich zachwytów nad działaniem diabelskiego pazura jakiś czas temu przy ciągłym bólu kręgosłupa po długich namowach zaczął zazywac. Teraz się dopomina żeby mu kupić bo się konczy. Zaczyna dzień i kończy diabelski pazur em . Polecam kazdemu

  5. Irena

   Mam zaczac zazywac od jutra ale sie wacham czy powinnam poniewaz mam wysokie cisnienie. Czy ktos ma jakies doswiadczenia w podobnym przypadku?
   Pozdrawiam

   1. Harry

    Po ponad rocznym zażywaniu CP przestałem mieć, przy okazji leczenia stawów kolanowych, problemy z nadciśnieniem. Wcześniej przez kilka lat brałem Bespres 160 mg. Obecnie nadciśnienie występuje sporadycznie po dużym stresie lub zażywaniu NLPZ.
    Pozdrawiam i polecam CP. (2 x 2 kapsułki na dobę podczs jedzenia przez 6 miesięcy następnie przerwa miesięczna – zalecenie lekarza).

  Dodaj komentarz

  Wymagane pola są zaznaczone *