Goździk – naturalny antybiotyk. Część XI

Avatar

Goździk (Eugenia caryophyllata) jest znany ze swoich właściwości antyoksydacyjnych, przeciwbakteryjnych, przeciwgrzybiczych i antywirusowych [1]. Poza tym jest często wykorzystywany w kuchni oraz do przyprawiania ciepłych napojów, np. herbaty.

Mechanizm działania

Goździk uszkadza komórki i warstwy zewnętrzne (błony) komórek bakteryjnych, ograniczając ich wzrost i produkcję DNA i kluczowych białek [2, 3].

Aktywność przeciwbakteryjna

Eugenol jest najważniejszym aktywnym składnikiem goździków i jest skuteczny przeciwko Campylobacter jejuni, Escherichia coli, Listeria monocytogenes i Salmonella enterica [4]. Goździk zapobiega wzrostowi wielu szczepów bakteryjnych, w tym Staphylococcus aureus i Escherichia coli. Uśmierca również bakterie w próbkach śliny u osób z chorobą dziąseł [5, 6]. Dodatkowo olejek goździkowy z olejem cynamonowym hamował wzrost Escherichia coli, Yersinia enterocolitica, Pseudomonas aeruginosa, Salmonella choleraesuis, Staphylococcus aureus, Listeria monocytogenes, Bacillus cereus i Enterococcus faecalis [7]. Połączenie goździków, oregano i oleju cynamonowego hamowało wzrost bakterii Acinetobacter baumannii, Acinetobacter baumannii RCH, Klebsiella pneumoniae, Escherichia coli i Pseudomonas aeruginosa [8].

Aktywność przeciwgrzybicza

Doustne przyjmowanie ekstraktów z goździków zapobiegało wzrostowi doustnej Candida albicans i zmniejszało objawy zakażenia u szczurów [9]. Eugenol, główny składnik goździka, zwalcza kilka gatunków Candida i może być stosowany jako terapia doustnej infekcji Candida (kandydoza jamy ustnej) oraz zapalenia i bolesności spowodowanej przez protezy dentystyczne [10].

Aktywność przeciwwirusowa

Olejek goździkowy może być skuteczny przeciwko:

- wirusowi opryszczki pospolitej [11],

- wirusowemu zapalenie wątroby typu C.

Goździki - jak stosować?

Stosowanie preparatów, zawierających goździki powinno opierać się na zaleceniach producenta. Nie odnotowano czy goździki mają przeciwwskazania, warto jednak skonsultować się z lekarzem, jeśli jesteś w ciąży lub przyjmujesz inne leki.

 

Tagi: goździki, naturalne antybiotyki, naturalny antybiotyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *