Popularne artykuły

Jakie buty na siłownię?
Trening

Jakie buty na siłownię? 

Wybór odpowiednich butów na siłowni to bardzo ważna kwestia. Nie wolno tego bagatelizować, gdyż najczęściej z tego powodu zdarzają się różne kontuzje. Odpowiednie buty zapewnią komfort na treningu i zmaksymalizują efekty. 

Zanim zaczniemy szukać odpowiednich butów na siłownię, zastanówmy się, jaki rodzaj treningu będziemy najczęściej wykonywać. Dobór odpowiedniego obuwia powinien być dostosowany do aktywności - jeśli zamierzasz biegać, musisz kupić buty do biegania, jeśli zamierzasz trenować crossfit, wybierz buty przystosowane do crossfitu i tak dalej. Na pewno sprecyzowanie Twojej aktywności pozwoli Ci szybciej zdecydować się na dane obuwie.

Na co zwracać uwagę przy wyborze obuwia?

Bez względu na rodzaj treningu, najważniejsza jest odpowiednia stabilizacja obuwia. Stopa nie może Ci latać w bucie ani tym bardziej wyginać się na boki. Odpowiednia stabilizacja zminimalizuje ryzyko kontuzji. Wyobraź sobie buty do biegania ze słabą stabilizacją - taka sytuacja aż prosi się o kontuzję na nierównym podłożu!

Podeszwa powinna być odpowiedniej grubości oraz o odpowiednim stopniu miękkości. Każdy rodzaj aktywności będzie wymagał konkretnego rodzaju podeszwy i tym warto się sugerować. Czasami oczywiście jest możliwość ćwiczenia bez obuwia, jeśli oczywiście masz świadomość swojego ciała i dobrą technikę.

Ochrona przed ciężarem to również dość ważna kwestia, zwłaszcza w przypadku crossfitu i treningu w tym stylu. Bardzo często możemy spotkać buty z gumą na wierzchu czubka, co jest pewnym zabezpieczeniem przed ciężarem

Z równie istotnych rzeczy jest po prostu wygoda, wytrzymałość i miękki materiał, by uniknąć obtarć. Buty mają być przede wszystkim dobrze dobrane i wygodne oraz nie niszczeć po kilku treningach. Dzięki temu będziemy mieli o wiele wyższy komfort na treningu.

Jak dobrać odpowiednie buty?

Zwróć uwagę na wyżej wymienione punkty i przejrzyj dostępną dla Ciebie ofertę. Możesz udać się do sklepu specjalistycznego, gdzie przetestujesz buty w różnych warunkach, na różnych powierzchniach i pod różnym kątem. Warto na pewno je zmierzyć na żywo i trochę w nich pochodzić. Pamiętaj też, że w trakcie aktywności fizycznej stopy mogą lekko puchnąć, zatem wybór nawet minimalnie za małego obuwia lub bardzo dopasowanego, może nie być dobrym wyborem.

Podsumowanie

Pamiętaj, że odpowiednie obuwie jest równie ważne co bielizna treningowa oraz leginsy na trening. Dzięki temu zoptymalizujesz swój trening i lepiej będziesz się czuć.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *