Magnez – dlaczego jest taki ważny?

Magnez jest drugim najczęściej występującym mikroelementem w ludzkich komórkach. Pomaga regulować aktywności ponad 300 enzymów i odgrywa rolę w różnych procesach zachodzących w organizmie, w tym w metabolizmie, syntezie kwasów tłuszczowych i białka; kontroli mięśni, impulsów elektrycznych, produkcji energii i eliminacji toksyn.

Wiele osób chorych na boreliozę cierpi na niedobór magnezu, spowodowany metabolicznym działaniem mikroorganizmów w ludzkim ciele.  Niektórzy badacze uważają też, że mikroby używają magnezu do swojego przetrwania. Stres również pochłania magnez, a przy przewlekłej boreliozie człowiek pozostaje przez długi czas w ogromnym stresie.

W świeżo wydanej książce, New Paradigms in Lyme Disease Treatment, doktor David Jernigan, opisuje korzyści, jakie przynosi magnez dla osób cierpiących na boreliozę. Twierdzi, że magnez może wspomagać zdrowie serca i układu krążenia, co z kolei zmniejsza nieregularne bicie serca, występowanie skrzepów krwi i  stopień twardnienia tętnic. Reguluje również ciśnienie krwi i może poprawiać funkcje układu nerwowego poprzez regulowanie elektrolitów i utrzymywanie odpowiedniego poziomu wapnia we krwi.
Ponad to, magnez ma również działanie uspakajające i niwelujące stres. Organizm zużywa magnez do wiązania odpowiedniej ilości serotoniny, która jest neuroprzekaźnikiem odpowiedzialnym za regulowanie nastroju i dobre samopoczucie.

Z tych i wielu innych powodów, większość lekarzy zajmujących się leczeniem boreliozy, zaleca swoim pacjentom suplementowanie magnezu. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie suplementy są biologicznie odpowiednie i łatwo przyswajalne dla organizmu. Znaczna ilość lekarzy specjalizujących się w kuracji boreliozy, z którymi miałem styczność, rekomenduje jabłczan magnezu lub cytrynian magnezu. Magnez w obu tych postaciach jest łatwowchłanialny i dobrze wykorzystywany przez organizm. Propozycje dawkowania są różne, ale przyjmuje się, że nie powinny one przekraczać maksymalnej tolerancji jelit dla tego mikroelementu, czyli 800-1200 mg dziennie (czasami więcej) w dwóch podzielonych dawkach.

Typowe objawy niedoboru magnezu to: skurcze mięśni, tiki, ból mięśni, nieregularne bicie serca i niepokój. W przypadku ostrego niedoboru,  dożylne lub domięśniowe podanie magnezu może być konieczne. Zdarza się też, że osoby z boreliozą nie są w stanie, poprzez suplementacje doustną, podnieść poziomu magnezu w organizmie. W ich przypadku również wlewki dożylne  lub iniekcje domięśniowe mogą okazać się zbawienne.

Magnez może być jednym z najważniejszych suplementów odżywczych dla ludzi cierpiących na przewlekłą boreliozę. Oczywiście, to wszystko zależy od konkretnej osoby, ale większość ludzi chorych, których znam, oraz większość lekarzy, wierzy, że jest to jeden z najważniejszych minerałów, niezbędny w procesie zdrowienia osób chorych na boreliozę.
Aby znaleźć produkt odpowiedni dla siebie i poznać sposób jego dawkowania - zalecam konsultację z lekarzem specjalizującym się w leczeniu boreliozy.

Sprawdź najlepsze formy magnezu, które możesz dla siebie wybrać.

Tagi: lepsze samopoczucie, magnez, minerały, muscle-zone, suplementacja, suplementy, Suplementy diety, zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.