Popularne artykuły

Blog Post

Magnez – jeden z najważniejszych pierwiastków
Products containing magnesium: bananas, pumpkin seeds, cashew nuts, peanuts, pistachios, dark chocolate and sesame seeds
Badania suplementów

Magnez – jeden z najważniejszych pierwiastków 

Magnez jest to pierwiastek, który należy do jednego z najważniejszych w organizmie człowieka. Jego odpowiedni poziom jest niezwykle ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i to na wielu poziomach. Bierze on udział w blisko 300 procesach biochemicznych, dlatego też nie bez powodu nazywany jest pierwiastkiem życia. Niedobór może prowadzić do bardzo poważnych powikłań.

Działanie

Magnez działa na wielu płaszczyznach. Wpływa on między innymi na pracę układu odpornościowego, pozwalając nam walczyć z wieloma infekcjami i wirusami. Ma znaczenie dla pracy układu nerwowo- mięśniowego, bierze udział w budowie kości i zębów. Wpływa na pracę szarych komórek, bierze udział w przemianach węglowodanów, ma znaczenie dla pozyskiwania energii do tkanek i komórek organizmu. Magnez działa uspokajająco, poprawia pamięć, jak również i logiczne myślenie. Pierwiastek ten zapobiega chorobom serca, ale i jest niezbędny w ich leczeniu. Chroni przed osteoporozą, poprawia trawienie, reguluje pracę tarczycy. Magnez reguluje napięcie mięśni, chroni przed zmęczeniem. Jest dobrym rozwiązaniem na bóle miesiączkowe i na migrenę.

Dawkowanie

Podstawą jest odpowiednia dieta. Nie powinno zabraknąć więc w niej produktów zbożowych, kaszy gryczanej, warzyw strączkowych, orzechów, owoców morza, kakao, czy też czekolady. Nie powinniśmy zapomnieć także o wodzie mineralnej, wysoko zmineralizowanej i twardej. Jeśli występuje jednak niedobór mimo stosowanej diety, należy dobrać odpowiednią suplementację, w zależności od tego, jaka dawka jest nam potrzebna.

Ile wynosi zapotrzebowanie na magnez w ciągu doby? U niemowląt jest to 30mg, u dzieci do 1 roku życia 70mg, u dzieci starszych od 130 – 410 mg. Jeśli chodzi o mężczyzn do 30 roku życia jest to 400mg, później 420mg. U kobiet jest to dawka 310mg do 30 roku życia i 320mg po 30 roku życia. Zapotrzebowanie u kobiet w ciąży wynosi 400mg do 19 roku życia i 360mg powyżej 19 roku życia.

Niedobór

Niedobór magnezu w organizmie może powodować wiele poważnych dolegliwości. Głównymi objawami są między innymi rozdrażnienie, szybkie bicie serca, bezsenność, nerwowość i ciągłe zmęczenie. Bardzo często występują skurcze i drgają powieki. Niedobór magnezu zwiększa ryzyko wystąpienia niektórych rodzajów nowotworu. U kogo może pojawić się niedobór? Przede wszystkim u osób, które stosują złą dietę, nadużywają alkohol, osoby z cukrzycą, żywione dożylnie i odwodnione. Na brak magnezu narzekają także osoby żyjące w stanie długotrwałego stresu, pracujące ciężko fizycznie i umysłowo, a także kobiety w okresie menopauzy.

Nadmiar

Rzadko kiedy zdarza się nadmiar magnezu w organizmie, jednak w przypadku jego wystąpienia pojawiają się nudności oraz biegunka. Może dojść do problemów z oddychaniem, zawrotów głowy, a w konsekwencji do śpiączki.

Polecany produkt

Polecanym produktem jest Magnesium Malate z firmy Apollo's Hegemony. Jest to magnez w formie jabłczanu w wysokiej dawce, dzięki czemu jest bardzo dobrze przyswajalny. Ten produkt będzie wspomagał pracę mózgu, poprawiał wrażliwość insulinową oraz wpływał na dobry nastrój. Magnez będzie również tonizował i uspokajał organizm.

Sprawdź najlepsze formy magnezu, które możesz dla siebie wybrać.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *