Podstawy nootropów cz. 2 – co na koncentrację?

Podstawy nootropów - jak poprawić koncentrację?

W poprzedniej części zgłębiliśmy pakiet podstawowych informacji na temat tworzenia i poprawy pamięci. Czas na podjęcie kolejnego, ważnego tematu, czyli jak poprawić koncentrację. Lepsza zdolność do skupienia to cel większości osób, które decydują się na włączenie suplementów o nootropowych właściwościach. Przyjrzyjmy się zatem suplementom, które mogą naszą koncentrację wspomóc.

Jakie suplementy na poprawę koncentracji?
Co brać aby poprawić koncentrację?
Jak poprawić koncentrację?

Activlab Caffeine
Activlab Caffeine

Kofeina

Główna substancja czynna w kawie, a jednocześnie najpopularniejsza używka na świecie. Każdego dnia rozjaśnia głowy niezliczonej ilości osób. Aromat kawy ma wielu amatorów, jednak są też osoby, które za nim nie przepadają lub narzekają na dolegliwości gastryczne po wypiciu kawy. Ciekawą alternatywną w takich sytuacjach jest suplement z czystą kofeiną.

Mechanizm działania kofeiny jest wielotorowy. Fundamentem jednak jest wpływ na receptory adenozyny. Adenozyna wykazuje właściwości hamujące układ nerwowy. Co ciekawe, kofeina ma strukturę podobną do adenozyny, dzięki czemu może łączyć się z jej receptorami. Jednak w przeciwieństwie do niej nie hamuje układu nerwowego, a po prostu te receptory zajmuje. Sprawia to, że adenozyna nie może przyłączyć się do zajętego receptora, a my nie odczuwamy zmęczenia. Zjawisko to nazywamy kompetycyjnym antagonizmem.

Kofeina działa także na zwiększony wyrzut noradrenaliny, co stawia nas w trybie czuwania. Dzięki temu odczuwamy przypływ energii. Wpływa też w pewien sposób na działanie układu dopaminergicznego, co rozjaśnia umysł i dodaje motywacji. Kofeina bez wątpienia jest dobrym wyborem, gdy chcemy lepiej koncentrować się na wykonywanej pracy. Wywołuje psychostymulację, poprawia czas reakcji i samopoczucie[1].Najczęściej stosowana jest w jednorazowych dawkach po 200 mg.

Teanina

Teanina jest jednym z podstawowych środków nootropowych. Sama w sobie daje działanie uspokajające, relaksujące, dlatego nie u każdego może to poprawiać efektywność pracy. Sytuacja się mocno zmienia, gdy połączymy ten aminokwas z kofeiną. Wiele osób dziwi się na wieść, że powinna łączyć środek pobudzający z wyciszającym. Przecież to się wyklucza! No właśnie, nie w tym przypadku. Te dwie substancje zamiast niwelować swoje działanie, jedynie ograniczają te negatywne efekty, przy czym pozytywne ulegają poprawie. Sprawdzono to w badaniu z użyciem 150 mg kofeiny, 250 mg teaniny lub połączenia obu[2]. Wyniki wskazują, że połączenie kofeiny z teaniną daje lepszą zdolność do przetwarzania informacji i poprawia czas reakcji. Bez wątpienia jest to skuteczny i co najważniejsze bezpieczny stack, po który może sięgnąć praktycznie każdy, kto chciałby usprawnić działanie kawy lub kofeiny.

Apollo's Hegemony NALT
Apollo's Hegemony NALT

N-Acetyl L-Tyrozyna (NALT)

Tyrozyna jest prekursorem do budowy kilku ważnych neuroprzekaźników – adrenaliny, noradrenaliny i dopaminy. Każdy z nich odpowiada za stymulację, odczuwanie energii i motywacji. W badaniu na osobach poddanych deprywacji snu, a konkretniej pracujących na nocną zmianę, podczas przynajmniej 24-godzinnego okresu bez snu, zastosowanie tyrozyny pozwalało ograniczyć spadek wydajności umysłowej podczas zadań psychomotorycznych[3]. Tyrozynę warto stosować szczególnie, gdy często korzystamy z różnego rodzaju stymulantów (również kofeiny), gdyż nasilone użycie katecholamin może wyczerpywać ich pulę w neuronach, a ich uzupełnianie idzie sprawniej, gdy dostarczymy większej ilości prekursora. L-Tyrozyna wymaga stosowania dużych dawek, co widać też w przytoczonym badaniu, ponieważ zastosowano aż 150 mg na kilogram masy ciała. NALT jest efektywniej wykorzystywaną formą i pozwala znacznie zmniejszyć stosowane dawki. Efektywne mogą być dawki rzędu 1-2 g i właśnie takie warto stosować. Dobrym wyborem jest przyjmowanie na czczo, by uniknąć konkurencji z innymi aminokwasami o transportery dostarczające tyrozynę do mózgu.

Brain Fuel v2 Apollo's Hegemony

Ten środek łączy w sobie dwa z wcześniej wymienionych składników, czyli kofeinę i NALT. Poza nimi jest rozszerzony o dwa środki o wyjątkowo wysokim potencjale nootropowym, jako jedyny na rynku! Sunifiram i coluracetam w połączeniu wydajnie rozjaśniają myślenie, poprawiają percepcję i usprawniają przetwarzanie danych, dodatkowo poprawiając sprawność formowania pamięci. Jednoczesny wpływ na działanie układów

Apollo's Hegemony Brain Fuel v2
Apollo's Hegemony Brain Fuel v2

glutaminianergicznego i cholinergicznego odczuwalnie podnosi sprawność umysłową. Świetny wybór dla osób, które nie mają ochoty na przyjmowanie wielu kapsułek z każdym składnikiem osobno lub co gorsza odmierzanie proszków.

Game Over Apollo's Hegemony

Kofeina, teanina, sunifiram i alpha GPC, czyli stack stworzony dla graczy komputerowych. Ma poprawiać czas reakcji, efektywność przetwarzania informacji i chłodnej analizy. Sprawdzi się świetnie również w pracy, w sytuacjach w których potrzebujemy wielozadaniowości, szczególnie gdy przyda nam się również poprawiona odporność na stres.

MAN Brain Bridge

Bardzo kompleksowa formuła, zawierająca wiele skutecznych składników w dobrze dobranych dawkach. Znajdziemy tu kofeinę, teakrynę, teaninę, NALT i fenyloalaninę, co daje bardzo dobre, stymulujące combo. Alpha GPC wraz z hupercyną i ALCAR mocno wspomagają układ cholinergiczny. Bardzo ciekawe jest połączenie ekstraktu Sceletium Tortuosum z forskoliną, co podnosi poziom cAMP w neuronach i poprawia nastrój. Mamy tutaj też typowe nootropy, jak fosfatydyloseryna czy Bacopa Monnieri. Luteina i zeaksantyna mają dodatkowo wspomóc jakość widzenia. Pomiędzy składnikami tego kompleksu zachodzi wysoka synergia, co efektywnie wpływa na skupienie, poziom energii i ogólną sprawność kognitywną.

Podsumowując, używając odpowiedniej suplementacji możemy podnieść efektywność pracy, poprawiając koncentrację oraz zwiększając poziom energii i motywacji. Pomiędzy różnymi substancjami zachodzą liczne, synergiczne reakcje, co też wykorzystują producenci suplementów diety przy tworzeniu kompleksowych formuł. Warto eksperymentować, by określić jakie środki najlepiej spełnią nasze oczekiwania.

Część 1
Część 3

[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16541243
[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18006208
[3] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7794222/

Tagi: brain bridge, brain fuel v2, kofeina, koncentracja, l-teanina, nootropy, środki nootropowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *