Popularne artykuły

Psychobiotyki – bakterie w służbie dobrego samopoczucia
Suplementacja

Psychobiotyki – bakterie w służbie dobrego samopoczucia 

Ludzki mikrobiom zyskuje coraz większe zainteresowanie naukowców, którzy donoszą o spektrum działania znacznie wykraczającym poza funkcjonowanie jelit. Jedną z najciekawszych właściwości, jakie mogą wykazywać bakterie bytujące w naszych jelitach jest działanie psychoaktywne, definiujące nasze samopoczucie i chroniące przed depresją.

Stan mikrobioty jelitowej już w najmłodszych latach oddziałuje na zdrowie układu nerwowego i jego formowanie, co w dorosłym życiu może odbić się na przykład w reakcji na stres. W badaniach wykazano, że porównując myszy germ-free (bez mikrobów) do myszy z prawidłowym mikrobiomem, germ-free silniej reagowały na niektóre bodźce stresowe, co widoczne było w badaniach czynników uczestniczących w pracy osi HPA (ACTH i kortykosteron) oraz miały niższe stężenia czynników neurotroficznych. Efekt ten był częściowo odwracalny gdy mikrobiom zasiedlano bakterią Bifidobacterium infantis, jednak jedynie w odpowiednio wczesnym stadium życia. Takie działania na późniejszym etapie nie dawało skutku, co sugeruje, że bakterie żywo uczestniczą w formowaniu układu nerwowego w okresie postnatalnym[1]. Co więcej bakterie mają także wpływ na to, jak efektywnie formowana jest nasza pamięć. Wykazano, że myszy germ-free charakteryzowały się gorszą pamięcią niż te z dobrym mikrobiomem. Natomiast w przypadku infekcji Citrobacter rodentium, który powoduje zaburzenia pamięci w reakcji na stres, stosowanie probiotyków celowanych pozwalało zahamować ten efekt. Wskazuje to na wpływ bakterii jelitowych nawet na to, jak efektywnie zapamiętujemy nowe informacje[2]. To tylko przykłady, a dowodów na połączenie pomiędzy mózgiem a jelitami jest o wiele więcej.

Jak możemy w praktyce wykorzystać bakterie, by czuć się lepiej?

Life Extension Florassist Mood - psychobiotyk
Life Extension Florassist Mood - psychobiotyk

Odkryto już kilka konkretnych szczepów probiotycznych, które wpływają na to jak się czujemy poprzez interakcję z różnymi układami w mózgu. Niestety, jedynie nieliczne są dostępne na rynku w formie suplementów diety. Wśród tych, które bez problemu można nabyć wymienić można kombinację bakterii Lactobacillus helveticus R0052 oraz Bifidobacterium longum R0175, które wykorzystane zostały w preparacie Florassist Mood marki Life Extension.

Dane połączenie bakterii probiotycznych może przeciwdziałać depresji oraz stanom lękowym, co zostało wykazane w badaniu przeprowadzonym przez francuskich naukowców już w 2011 roku.

Michaël Messaoudi, Nicolas Violle, Jean-François Bisson, Didier Desor, Hervé Javelot i Catherine Rougeot „Beneficial psychological effects of a probiotic formulation (Lactobacillus helveticus R0052 and Bifidobacterium longum R0175) in healthy human volunteers” Gut Microbes 2:4, 256-261; July/August 2011

Badanie to obejmowało 25 osób i trwało 30 dni. Osoby biorące udział w badaniu podzielono na dwie grupy, 10 osób otrzymujących probiotyki oraz 15 dostających placebo. Do badania wybrano osoby o najmniejszej koncentracji wolnego kortyzolu w moczu, by sprawdzić reakcję osób o niewygórowanym poziomie stresu. Efekty sprawdzano na podstawie wyników PSs (perceived stress scale), HADs (hospital anxiety and depression scale) oraz HSCL-90 (Hopkins symptoms checklist). W PSs i HADs stwierdzono znacznie wydajniejszą poprawę u osób traktowanych probiotykami w porównaniu do placebo. Poprawa jest szczególnie widoczna w redukcji lęków i objawów depresyjnych. Nie stwierdzono przy tym efektów ubocznych ani tendencji do uzależnienia, które często towarzyszą psychoaktywnym lekom przeciwdepresyjnym. Nie pogarsza także funkcji kognitywnych i zdolności do zapamiętywania, tak jak na przykład w przypadku diazepamu.

Można z tego wyciągnąć wnioski, że właściwy dobór preparatów probiotycznych jest skutecznym i w pełni bezpiecznym sposobem zarówno na walkę z umiarkowanymi zaburzeniami nastroju, jak i na profilaktykę, by zachować dobrą kondycję psychiczną przez dłuższy czas.

[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1664925/
[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20966022

Powiązane artykuły

1 Comments

  1. kaja43

    Bo w jelitach jest wiele rzeczy, które wpływają na samopoczucie, to jakby…drugi mózg 😉 Niektórzy twierdzą, ze cukier wzmaga depresję . niektórych nadal odstrasza, to, że ktoś choruje na depresję. Chociaż młode pokolenie już łatwiej o tym rozmawia, bo w mediach dużo jest tego tematu.
    Na Deprechę polecam taką śmieszną gierkę aplikację na telefon: Brain Defense TD. Przynajmniej można pewne sprawy zobaczyć z dystansu i jest ujęta ta cała kwestia hormonów itp

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *