Popularne artykuły

Psychobiotyki – zapobiegające depresji działanie SanProbi Barrier
Suplementacja

Psychobiotyki – zapobiegające depresji działanie SanProbi Barrier 

Nasze jelita tętnią życiem, a wpływ tego co się w nich dzieje na funkcjonowanie całego ludzkiego ustroju nie przestaje nas zadziwiać. Jednym z najbardziej zaskakujących i obiecujących zarazem odkryć jest wpływ kondycji mikrobiomu na samopoczucie i kondycję układu nerwowego. Dzięki intensywnie prowadzonym badaniom, medycyna zyskuje możliwości zastosowania połączeń probiotyków, które mogą nas chronić przed depresją i zaburzeniami nastroju!

Marka SanProbi cieszy się sporym uznaniem, ponieważ jej produkty zawierają szczepy bakterii o konkretnie zdefiniowanych patentach. Zastosowane formuły mają skuteczność potwierdzoną w badaniach, a więc sięgając po taki produkt wiemy dokładnie jakiego działania można się spodziewać. Jedną z ciekawszych pozycji jest wersja Barrier, która poza (a może dzięki niemu?) głównym działaniem, którym jest wzmacnianie bariery jelitowej, może też korzystnie wpływać na samopoczucie.

Formuła Ecologic® BARRIER, która została użyta do produkcji SanProbi Barrier składa się z mieszanki 8 szczepów bakteryjnych:
B. bifidum W23
• B. lactis W52
• L. acidophilus W37
• L. brevis W63
• L. casei W56
• L. salivarius W24
• Lc. lactis W19
• Lc. Lactis W58

Szczepy wybrane zostały na podstawie następujących kryteriów:
• Zdolność do wzmacniania bariery nabłonkowej
• Hamowanie aktywacji komórek tucznych
• Hamowanie cytokin pro-zapalnych
• Zmniejszanie ilości toksycznych lipopolisacharydów

Łączna powierzchnia kosmków jelitowych jest zbliżona do wielkości boiska do gry w piłkę nożną, a śluzówka ją wyściełająca jest istotnym elementem oddzielającym świat zewnętrzny od wnętrza naszego ustroju. Sprawna śluzówka pozwala na absorbcję składników niezbędnych nam do życia, jednocześnie dbając, by nie dostawały się do krwiobiegu substancje mogące nam zaszkodzić. Osłabienie ścisłych połączeń i zwiększenie przepuszczalności jelitowej nasila ryzyko wzrostu we krwi endotoksyn – lipopolisacharydów (LPS). Te toksyny wiązane są z rozwojem licznych chorób o podłożu zapalnym.

Saskia Van Hemert, Geline Ormel „Influence of the Multispecies Probiotic Ecologic® BARRIER on Parameters of Intestinal Barrier Function”
https://file.scirp.org/pdf/FNS_2014092208440198.pdf

Endotoksyny produkowane w jelitach mogą negatywnie wpływać na funkcjonowanie mózgu. Dzieje się tak ze względu na niekorzystne zmiany w profilu cytokin zapalnych, które zaburzają funkcje kognitywne (m.in. IL-6), ale też przez bezpośrednią interakcję z receptorami TLR (toll-like receptors), które zlokalizowane są również w komórkach glejowych.

Jelita bezpośrednio komunikują się z mózgiem przez nerw błędny, a połączenie to określa się mianem osi jelitowo-mózgowej (brain-gut axis). Najprawdopodobniej każdy z nas doświadczył wyraźnego działania tej osi, na przykład odczuwając charakterystyczne „motylki” w brzuchu podczas stresu lub drażliwości i złego samopoczucia, gdy boli nas brzuch.

Do badania z użyciem 8-szczepowej formuły Ecologic® BARRIER wybrako 40 młodych, zdrowych (fizycznie i psychicznie), niepalących ludzi. Pacjentów podzielono losowo na dwie równe grupy, z czego jedna otrzymywała przez 4 tygodnie probiotyk, a druga placebo. Jako placebo użyto mieszankę skrobi kukurydzianej i maltodekstryny, podawaną w identycznie wyglądających saszetkach. Próba była potrójnie zaślepiona. Przed rozpoczęciem próby uczestnicy musieli wypełnić kwestionariusz określający reaktywność poznawczą na smutny nastrój oraz kwestionariusz określający symptomy depresyjne i lękowe. Po ich wypełnieniu przystąpiono do dwóch testów z użyciem komputera. Na koniec każdy dostał pakiet 28 saszetek wraz z instrukcją, by rozpuszczać zawartość w wodzie lub ciepłym mleku i przyjmować na wieczór, przed snem. By zminimalizować ryzyko zapominania o przyjęciu zawartości saszetki, każdy dostawał wiadomość tekstową, przypominającą o konieczności przyjęcia probiotyku.

Po 28 dniach powtórnie wypełniono kwestionariusze i porównano wyniki. Z racji tego, że uczestnicy byli zdrowi psychicznie wyjściowo, nie stwierdzono statystycznie znaczących różnic w kwestionariuszach określających symptomy depresyjne i zaburzenia lękowe. Zauważono jednak zmiany w wynikach kwestionariusza LEIDS-r, który określa predyspozycje do depresji. Wśród wyników zaobserwowano między innymi zmniejszenie tendencji do myśli agresywnych i wzmożonych rozmyślań w reakcji na smutny nastrój. Wskazuje to, że zastosowanie tej formuły probiotycznej zmienia naszą reakcję na obniżony nastrój, przez co wpływa na większą odporność na rozwój depresji i zaburzeń nastroju.

Laura Steenbergen i wsp. „A randomized controlled trial to test the effect of multispecies probiotics on cognitive reactivity to sad mood”
https://pdfs.semanticscholar.org/1769/7389c2d9cd5fe5ca7b6376881d61bcf10e58.pdf

Podsumowując, stosowanie probiotyków może przynosić rozległe korzyści, także dla funkcjonowania mózgu. Konieczne są dalsze badania, jednak już teraz wiemy, że wybrane szczepy bakteryjne mogą stabilizować emocje i zapobiegać rozwojowi depresji.

Powiązane artykuły

1 Comments

  1. marcin

    witam
    moglbys podac jakie suplementy najlepiej brac w sportach walki wytrzymalosciowych w okresie budowania formy startowej 2 miesiace przed zawodami ?

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *