Witamina K – izoformy, działanie

Avatar

Witamina K to jedna z tych witamin, która rozpuszczalna jest w tłuszczach i produkowana jest ona przez florę jelitową. Ma działanie przeciwkrwotoczne, jednak nie działa ona na naczynia krwionośne i na płytki krwi. Występuje ona w różnych rodzajach, w tym jako witamina K, K1, K2, K3, a do tego dzieli się na izoformy od MK1 do MK13.

Witamina K2 jest jednym z trzech związków wchodzących w skład witaminy K.

Działanie

Witamina K jest niezwykle ważna dla organizmu. Przede wszystkim odpowiada ona za krzepnięcie krwi. Działa ona antymiażdżycowo, hamuje produkcję cytokin i procesów zapalnych, poprawia wrażliwość insulinową, wykazuje właściwości antyoksydacyjne. Ponadto reguluje ona właściwy poziom testosteronu, reguluje ciśnienie krwi i zapobiega powstawaniu próchnicy i kamienia nazębnego.

Witamina K2 wpływa na zdrowe i mocne kości, na zapobieganiu zwapnieniom płytek miażdżycowych, jak również i chorobom układu krążenia. Wpływa ona także na zahamowanie rozrostu komórek nowotworowych.

Dawkowanie

Zapotrzebowanie na witaminę K wynosi 1mcg na kilogram masy ciała, a więc człowiek dorosły potrzebuje około 70 – 80mcg.  Źródłami witaminy K 1 są na przykład brokuły, szpinak, sałata czy kiełki. Witamina K2 z kolei występuje w żółtych serach, w jogurtach i w kiszonej kapuście, a także w rybach, w jajkach i w mięsie.

Na witaminę K powinny postawić między innymi osoby chore na Parkinsona, na Alzheimera, na choroby autoimmunologiczne, na Hashimoto, RZS, na kamienie nerkowe, cukrzycę typu II, na osteoporozę, zwyrodnienie kręgosłupa i choroby sercowo – naczyniowe.

Niedobór

Brak witaminy K osłabia krzepliwość krwi, może powodować wystąpienie krwotoków zewnętrznych i wewnętrznych, zapalenie jelit, sinienie skóry, czy też występowanie biegunki.

Jeśli w organizmie brakuje witaminy K2 mogą wystąpić krwawienia, problemy z gojeniem się ran, łamliwość kości. Często dochodzi także do zwapnienia tętnic, nadciśnienia, do zatorów, a nawet i zawałów.

Nadmiar

Nadmiar nie powoduje żadnych skutków ubocznych, jednak nie ma sensu zażywać więcej, niż zalecana ilość podana przez lekarza lub producenta suplementów.

Polecany produkt

K-Right firmy Jarrow Formulas zawiera 3 aktywne formy witaminy K, dzięki czemu jest świetnie przyswajalna i odpowiednio działa na organizm. Będzie regulować gospodarkę wapniową organizmu, wspierać krzepnięcie krwi oraz chronić tętnice przed zwapnieniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *