Witamina K – izoformy, działanie

Avatar

Witamina K to jedna z tych witamin, która rozpuszczalna jest w tłuszczach i produkowana jest ona przez florę jelitową. Ma działanie przeciwkrwotoczne, jednak nie działa ona na naczynia krwionośne i na płytki krwi. Występuje ona w różnych rodzajach, w tym jako witamina K, K1, K2, K3, a do tego dzieli się na izoformy od MK1 do MK13.

Witamina K2 jest jednym z trzech związków wchodzących w skład witaminy K.

Działanie witaminy K

Witamina K jest niezwykle ważna dla organizmu. Przede wszystkim odpowiada ona za krzepnięcie krwi. Działa ona antymiażdżycowo, hamuje produkcję cytokin i procesów zapalnych, poprawia wrażliwość insulinową, wykazuje właściwości antyoksydacyjne. Ponadto reguluje ona właściwy poziom testosteronu, reguluje ciśnienie krwi i zapobiega powstawaniu próchnicy i kamienia nazębnego.

Witamina K2 wpływa na zdrowe i mocne kości, na zapobieganiu zwapnieniom płytek miażdżycowych, jak również i chorobom układu krążenia. Wpływa ona także na zahamowanie rozrostu komórek nowotworowych.

Wzór strukturalny witaminy K
Wzór strukturalny witaminy K

Dawkowanie witaminy K

Zapotrzebowanie na witaminę K wynosi 1mcg na kilogram masy ciała, a więc człowiek dorosły potrzebuje około 70 – 80mcg.  Źródłami witaminy K 1 są na przykład brokuły, szpinak, sałata czy kiełki. Witamina K2 z kolei występuje w żółtych serach, w jogurtach i w kiszonej kapuście, a także w rybach, w jajkach i w mięsie.

Rekomendowany suplement zawierający wysoką dawkę witaminy K2 w najlepiej przyswajalnej formie K2MK7
Rekomendowany suplement zawierający wysoką dawkę witaminy K2 w najlepiej przyswajalnej formie K2MK7

Na witaminę K powinny postawić między innymi osoby chore na Parkinsona, na Alzheimera, na choroby autoimmunologiczne, na Hashimoto, RZS, na kamienie nerkowe, cukrzycę typu II, na osteoporozę, zwyrodnienie kręgosłupa i choroby sercowo – naczyniowe.

Niedobór witaminy K

Niedobór witaminy K osłabia krzepliwość krwi, może powodować wystąpienie krwotoków zewnętrznych i wewnętrznych, zapalenie jelit, sinienie skóry, czy też występowanie biegunki.

Jeśli w organizmie brakuje witaminy K2 mogą wystąpić krwawienia, problemy z gojeniem się ran, łamliwość kości. Często dochodzi także do zwapnienia tętnic, nadciśnienia, do zatorów, a nawet i zawałów.

Nadmiar witaminy K

Nadmiar nie powoduje żadnych skutków ubocznych, jednak nie ma sensu zażywać więcej, niż zalecana ilość podana przez lekarza lub producenta suplementów.

Polecany suplement zawierający witaminę K

Apollo Hegemony Vitamin K2 MK7 zawiera wysoką dawkę najlepiej przyswajalnej formy witaminy K - witaminę K2, dzięki czemu jest świetnie przyswajalna i odpowiednio działa na organizm. Będzie regulować gospodarkę wapniową organizmu, wspierać krzepnięcie krwi oraz chronić tętnice przed zwapnieniem.

Tagi: K2, K2-MK7, witamina K

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *