Popularne artykuły

Wpływ żywienia na zdrowie seksualne mężczyzn
Diety

Wpływ żywienia na zdrowie seksualne mężczyzn 

Nie ulega wątpliwości, że dysfunkcje seksualne mężczyzn stają się coraz bardziej rozpowszechnione wraz z wiekiem. Ze względu na rosnącą liczbę doniesień sugerujących korzystny wpływ odpowiedniego i nierzadko zindywidualizowanego sposobu odżywiania na różnorodne choroby przewlekłe, wzrasta także zainteresowanie związkiem pomiędzy dietą oraz dostępnymi substancjami aktywnymi zawartymi w suplementach diety na zaburzenia erekcji, a zdrowiem seksualnym mężczyzn.

Warto również zwrócić uwagę na fakt, iż w ostatnich latach obserwuje się, że ulega zwiększeniu ilość mężczyzn w wieku reprodukcyjnym, zwykle bez zdiagnozowanych schorzeń endokrynologicznych, którzy przyjmują preparaty testosteronu lub steroidy anaboliczno-androgenne.

Męska dysfunkcja seksualna definiowana jest na ogół jako stan fizyczny lub psychologiczny, który uniemożliwia danej osobie osiągnięcie satysfakcji seksualnej. Obejmuje ona zaburzenia takie jak: trudności w uzyskaniu erekcji, przedwczesny wytrysk, obniżenie libido oraz hipogonadyzm, czyli niedoczynność hormonalną jąder. Szacuje się, że problem hipogonadyzmu, który charakteryzuje się obniżonym stężeniem testosteronu w surowicy i towarzyszącymi mu objawami klinicznymi w postaci m.in.: deficytów neuropoznawczych, zmniejszenia beztłuszczowej masy ciała, spadku gęstości mineralnej kości, braku wzwodu prącia, osłabienia popędu seksualnego, dotyka obecnie 5 milionów mieszkańców Stanów Zjednoczonych.

Dla porównania, z powodu zaburzeń erekcji cierpi przeciętnie od 30 do nawet 52 % mężczyzn w wieku co najmniej 40 lat, a częstość występowania wynosi w przybliżeniu 26 przypadków na 1000 osobolat (iloczyn uśrednionej liczby osób narażonych w okresie prowadzenia obserwacji i czasu jej trwania). Jest to cztery razy wyższy wynik w stosunku do omawianego wcześniej hipogonadyzmu, a co więcej, niektórzy autorzy przewidują, że do 2025 roku problemy ze wzwodem staną się wszechobecnym zjawiskiem, dotykającym 322 miliony mężczyzn na całym świecie.

W opublikowanej na początku obecnego roku publikacji przeglądowej, jej autorzy dokonali analizy wyników badań przeprowadzonych w okresie ostatnich czterdziestu lat (1977 – 2017) w celu ustalenia ewentualnego związku między sposobem odżywiania a zdrowiem seksualnym mężczyzn. Tym samym wzięto pod uwagę 13 badań dotyczących oddziaływania diety na zaburzenia erekcji oraz 15 badań podejmujących obszar wpływu sposobu odżywiania na poziom testosteronu, przy czym pośród tych prac, znalazły się także randomizowane kontrolowane próby oraz badania obserwacyjne. Ponadto przeanalizowano również rezultaty 13 badań przekrojowych i kliniczno-kontrolnych, które weryfikowały ewentualną korelację między sposobem żywienia a wybranymi parametrami nasienia.

Badacze stwierdzili, że istnieją dowody na związek między różnymi dietami a zdrowiem seksualnym mężczyzn. Zaobserwowano, że przestrzeganie zasad modelu diety śródziemnomorskiej, obfitującej w warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, orzechy, nasiona, rośliny strączkowe, jednonienasycone kwasy tłuszczowe w postaci oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia czy awokado, a także ryby oraz owoce morza, wydaje się zmniejszać zaburzenia wzwodu prącia i poprawiać funkcje erekcyjną. Co więcej, redukcja masy ciała u osób z nadwagą i osób otyłych wskutek stosowania diet niskokalorycznych i ubogotłuszczowych łagodzi problemy z erekcją oraz może zwiększać stężenie testosteronu w surowicy w tej grupie osób. Natomiast w przypadku zdrowych mężczyzn z prawidłową masą ciała sytuacja przedstawia się odwrotnie, a mianowicie realizowanie programów żywieniowych charakteryzujących się niską podażą energii oraz tłuszczów, skutkuje na ogół zmniejszeniem poziomu testosteronu.

Odnotowano ponadto, że dieta zachodnia bogata w żywność wysoce przetworzoną i jednocześnie uboga w warzywa, owoce, orzechy, produkty zbożowe z pełnego przemiału czy chociażby ryby morskie, negatywnie wpływa na jakość nasienia, obniżając jego jakość.

Podsumowując, na podstawie omawianej w artykule publikacji przeglądowej należy uwzględnić sposób odżywiania jako jeden z czynników mających istotny wpływ na zdrowie seksualne mężczyzn wskutek oddziaływania na funkcję erekcyjną, stężenie testosteronu w surowicy czy jakość nasienia. Warto także mieć na uwadze fakt, iż okoliczności takie jak: regularna konsumpcja wysoce przetworzonej żywności, mała podaż pokarmów o wysokiej gęstości odżywczej, długotrwałe znaczące ograniczenie ilości energii i/lub tłuszczów dostarczanych z pożywienia u osób z odpowiednią masą ciała będą sprzyjać rozwojowi męskiej dysfunkcji seksualnej.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *