Wyciąg z liści miłorzębu a cukrzyca typu 2

Avatar

Cukrzyca typu 2 jest chorobą niezwykle popularną i dotyczy ona coraz szerszej grupy osób. Z roku na rok zwiększa się ta liczba, a wciąż nie ma jednego, skutecznego sposobu, by móc z nią walczyć. Okazuje się jednak, że wyciąg z liści miłorzębu dwuklapowego może okazać się bardzo pomocny w leczeniu cukrzycy typu 2. Jak pokazują bowiem badania przeprowadzone na szczurach, to właśnie ten wyciąg miał bardzo korzystny wpływ na komórki beta wysp Langerhanda, czyli takie komórki, które w trzustce są odpowiedzialne za wydzielanie insuliny. 

Dlaczego miłorzęb dwuklapowy jest tak cenny?

Ekstrakty z miłorzębu okazują się być bardzo pomocne w medycynie tradycyjnej, gdyż ich działanie pozwala w pełni wykorzystywać tą roślinę do wielu różnorodnych przypadłości. Wykazuje ona działanie między innymi przeciwutleniające, obniża poziom glukozy, działa antyoksydacyjnie. Może więc być niezastąpiony w wielu przypadłościach i na wiele stanów, ale najnowsze badania pokazują, że być może i okaże się być idealny na cukrzycę typu 2.

Przeprowadzone badania

Przez osiem tygodni karmiono grupę szczurów wysokotłuszczową paszą, a następnie podano im dootrzewnowy zastrzyk z niską dawką streptozotocyny. Czym on jest? To antybiotyk mający działanie cytostatyczne, podobny do DNA komórek beta trzustki. W wyniku tego eksperymentu podzielono te szczury na cztery grupy, w tym między innymi dwie kontrolne: jedna była zdrowa, druga miała cukrzycę, a także dwie kolejne z cukrzycą. Przez cztery tygodnie podawano wszystkim szczurom ekstrakt z liści miłorzębu lub magnetyzowaną wodę. U grup, która zażywała wyciąg lub taką wodę nastąpił wzrost masy komórek beta, jak również i ilość insuliny. W przypadku grupy miłorzębowej, ten wynik wrócił praktycznie do normy. Co więcej, ekstrakt ten wpłynął również i na zmniejszenie stresu oksydacyjnego, który związany jest z cukrzycą typu 2, który to reguluje w tkance trzustki dwa przeciwutleniające się enzymy, jakimi są glutation i dysmutaza ponadtlenkowa. 

I choć nie ma jasno potwierdzonych wyników badań, z całą pewnością warto w tym zakresie działać, aby móc otrzymać miarodajne wyniki, bowiem może okazać się, że roślina ta, a dokładniej wyciąg z niej staną się doskonale do walki z cukrzycą typu 2. W chwili obecnej w aptekach dostępne są różnorodne tabletki, kapsułki, ekstrakty i herbaty z miłorzębu, które to przede wszystkim podawane są na demencję i problemy związane z pamięcią w późniejszym wieku. 

Czy wyciąg z miłorzębu faktycznie może stać się i  sposobem na walkę z cukrzycą typu 2? Czy takie naturalne rozwiązanie może okazać się przełomowym dla tej jakże popularnej dziś choroby XXI wieku? Na pewno warto obserwować doniesienia i najnowsze badania, bo być może już w niedalekiej przyszłości będziemy o pełnej skuteczności tej rośliny wiedzieć nieco więcej. 

Tagi: cukrzyca typu 2, gingko, gingko biloba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *