6 niezwykłych właściwości S-adenozylometioniny

S-adenozylometionina (SAMe) nie jest dostępna w produktach spożywczych, ale metionina (aminokwas) naturalnie występuje w tkankach i płynach w organizmie. SAMe odgrywa ważną rolę w układzie odpornościowym poprzez utrzymania błon komórkowych w dobrej kondycji i pomaga również wytwarzać i rozpraszać związki chemiczne w mózgu (takie jak serotonina, melatonina i dopamina). Ponadto, SAMe pomaga w produkcji neuroprzekaźników w mózgu, wpływa na nastrój i ogólne samopoczucie. Działa w połączeniu z witaminą B12 i folianem lub witaminą B9. Niedobór witaminy B12 lub kwasu foliowego może zmniejszyć poziom SAMe w Twoim organizmie.Double Strength SAMe

Uważa się, że SAMe pomaga złagodzić ból w przypadku zapalenia kości i stawów. W Europie, na przestrzeni ostatnich lat, była ona wykorzystane także w celu zmniejszenia objawów depresji. Naukowcy zbadali również stosowanie SAMe w leczeniu fibromialgii i choroby wątroby. W wielu wcześniejszych badaniach SAMe podawano dożylnie lub domięśniowo. Dopiero niedawno naukowcy mogli tak naprawę zobaczyć efekty stosowania SAMe. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na zdolność SAMe do hamowania replikacji genów retrowirusów endogennych.

 1. Lek na schizofrenię

SAMe, podobnie jak standardowe leki przeciwpsychotyczne, może poprawić jakość życia (ocena skali QLS) i zmniejszyć agresywne zachowania (ocenione za pomocą nowej skali agresji) w podgrupie pacjentów ze schizofrenią. Jeśli stosowanie placebo zmniejszyło ryzyko o 43%, to w przypadku SAMe odnotował spadek o 77%. Wynika to z faktu, że polimorfizm enzymu COMT, który jest związany z agresywnym zachowaniem w przypadku schizofrenii, zostaje skutecznie obniżony przez spożycie SAMe.

 • Dawka:
  800 mg na dobę przez 8 tygodni
 • Efekty uboczne
  Jeśli jednak jesteś osobą o ostrym przebiegu depresji, mającą zaburzenie dwubiegunowe (depresja maniakalna) lub cierpiącą na chorobę Parkinsona, nie wolno Ci spożywać suplementów SAMe bez konsultacji z lekarzem.
 1. Depresja

Chociaż uważa się, że SAMe jest skutecznym wsparciem w leczeniu depresji, to sam mechanizm jej działania pozostaje tajemnicą. Najbardziej prawdopodobnym powodem, dla którego wpływa na ludzi w ten sposób jest to, że podnosi ilość serotoniny w mózgu (podobnie jak większość leków przeciwdepresyjnych).
Niektóre badania wskazują, że SAMe jest bardziej skuteczne niż placebo w leczeniu łagodnej do umiarkowanej depresji i skuteczna na poziomie leków przeciwdepresyjnych bez efektów ubocznych, takich jak bóle głowy, bezsenność i dysfunkcje seksualne. Podczas, gdy leki zaczynają działać po około 6 do 8 tygodni, pierwsze efekty przyjmowania SAMe notujemy o wiele szybciej.

 • Dawka:
  Aby złagodzić objawy depresji należy przyjmować od 800 do 1600 mg SAMe na dobę, w dwóch dawkach – rano i popołudniu.
 • Efekty uboczne
  Zasadniczo nadal potrzebne są dalsze badania nad stosowaniem SAMe w leczeniu depresji. Jeśli jednak jesteś osobą o ostrym przebiegu depresji, mającą zaburzenie dwubiegunowe (depresja maniakalna) lub cierpiącą na chorobę Parkinsona, nie wolno Ci spożywać suplementów SAMe bez konsultacji z lekarzem.
 1. Zapalenie kości i stawów

SAMe może zmniejszyć ból i stany zapalne w stawach. Dodatek SAMe jest równie skuteczny jak leki przeciwzapalne (NLPZ, takie jak ibuprofen i naproksen) u dorosłych z zapaleniem kości i stawów biodrowych, kolanowych lub kręgosłupa. Zmniejsza poranną sztywność, poprawia zakres ruchu, zmniejsza ból i obrzęk oraz zwiększa szybkość chodu. Ponadto, SAMe ma mniej działań niepożądanych niż NLPZ.

 • Dawka:
  W przypadku zapalenia kości i stawów spożycie wynosi od 600 do 1200 mg dziennie i dzieli się na 2 do 3 dawek.
 • Efekty uboczne
  SAMe nie wpływa na odwrócenie efektów zwyrodnienia stawów. Może powodować bóle i zawroty głowy.
 1. Wątroba

Osoby z chorobami wątroby często nie są w stanie syntetyzować SAMe w swoich ciałach. Wstępne badania wykazały, że stosowanie leku SAMe może pomóc w leczeniu przewlekłej choroby wątroby spowodowanej narkotykami lub alkoholem. SAMe może pomóc w normalizowaniu enzymów wątrobowych u osób z chorobami wątroby.

Otłuszczenie i marskość wątroby

SAMe jest w stanie normalizować poziom glutationu w erytrocytach lub krwinkach czerwonych, redukować uszkodzenia wątroby spowodowane modyfikacjami metabolizmu siarki, chronić wątrobę przed uszkodzeniem.

 • Dawka:
  Leczenie osób z marskością wątroby za pomocą SAMe (dawka 1200 mg na dobę) może zmniejszyć ryzyko niezbędnej transplantacji narządu lub zgonu z 29% do 12%.

Enzymy wątrobowe

 • Dawka
  Podawanie SAMe (800 mg) przez 8 tygodni powoduje lekki wzrost stężenia ALT w surowicy (22%).
 • Efekty uboczne
  Stosowanie preparatu SAMe w leczeniu wątroby, w zależności od dawki, może wywołać efekty uboczne takie jak: nudności, wymioty i bóle brzucha.
 1. Fibromialgia

SAMe może być skuteczny w zmniejszaniu objawów fibromialgii, w tym bólu, zmęczenia, porannej sztywności i depresji. Jednak większość badań dotyczyła iniekcji SAMe. Wśród badań, które dotyczyły doustnej formy SAMe, niektóre potwierdzały jej skuteczność, a inne nie.

 • Dawka
  W leczeniu fibromialgii dawka SAMe wynosi pomiędzy 400 mg, przyjmowana 2 razy dziennie przez 6 tygodni.
 • Efekty uboczne
  Zastosowanie SAMe w leczeniu fibromialgii czasami ma wpływ na zwiększoną potliwość.
 1. Inne korzyści

Oprócz powyższych korzyści SAMe jest skuteczny także w następujących sytuacjach:

 • ograniczenie namnażania komórek nowotworowych,
 • inne badania wykazują, że lewodopa (L-dopa) w chorobie Parkinsona może zmniejszyć poziom SAMe w organizmie, co może prowadzić do depresji i zwiększyć działania niepożądane leku L-dopa.
 • SAMe może obniżyć poziom cukru we krwi i może zwiększyć działanie leków przeciw cukrzycy.

Środki ostrożności

 • SAMe nie należy podawać dzieci bez nadzoru lekarza.
 • działania niepożądane mogą obejmować suchość w ustach, lęk, nudności, gazy, podniecenie, biegunkę, bóle głowy, lęk i bezsenność
 • duże dawki mogą powodować nieprawidłowe wahania nastrojów
 • spożycia SAMe jest niezalecane u matek karmiących i kobiet w ciąży
 • osoby przyjmujące produkt SAMe powinny zażywać multiwitaminę zawierającą kwas foliowy i witaminy B12 i B6.
 • osoby z zaburzeniem dwubiegunowym nie powinny przyjmować leku SAMe, ponieważ może nasilać epizody maniakalne.
 • nie stosować leku SAMe z preparatem Dextromethorphan, Meperidine (lub Demerol), Pentazocine (lub Talwin), Tramadol (lub Ultram) i lekami przeciwdepresyjnymi.
Tagi: depresja, kości, ochrona zdrowia, S-adenozylometionina, SAMe, schizofrenia, stawy, suplementacja, suplementy, wątroba, zdrowie