Popularne artykuły

A jednak się trujemy, czyli wpływ złej jakości powietrza na cukrzycę.
Kij w mrowisko

A jednak się trujemy, czyli wpływ złej jakości powietrza na cukrzycę. 

Czy cukrzyca była z nami od zawsze? Trudno powiedzieć. Czy występuje coraz częściej? Z pewnością! Obecnie cierpi na nią 420 milionów ludzi na całym świecie. Niektórzy cierpią z powodu obciążenia genetycznego, inny nabawili się choroby złą dietą i siedzącym trybem życia. Nie ma się czemu dziwić – praca w obecnych czasach odbywa się przed ekranem monitorów, a sklepy i jadłodajnie atakują nas wysoko przetworzoną żywnością. Nie ma problemu! Odpowiednia dieta i trochę ruchu wystarczy, by uchronić się przed cukrzycą. Niestety nie.

Naukowcy z Wydziału Medycyny Washington University wraz z Veterans Affair St. Louis Health Care System ustalili, że zanieczyszczenie powietrza może zwiększyć ryzyko zachorowania na cukrzycę. Doktor Ziyad Al-Aly (Washington University) mówi „Nasze badania wykazały istotną korelację pomiędzy zanieczyszczeniem powietrza a cukrzycą. Odkryliśmy, że ryzyko cukrzycy rośnie nawet tam, gdzie zanieczyszczenie powietrza znajduje się na poziomie uznawanym przez EPA (Environment Protection Agency) i WHO za bezpieczne. To bardzo istotne, gdyż wielu lobbystów twierdzi, że obecne normy zanieczyszczeń są zbyt restrykcyjne i należy je zliberalizować”. Naukowcy ustalili, że zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza może przyczynić się do spadku zachorowań na cukrzycę. Innymi słowy cukrzyca jest gruźlicą naszych czasów.

Jak to działa? Oddychamy powietrzem, które jest wypełnione mikroskopijnym pyłem. Ten pył trafia do płuc, tam przenika do krwiobiegu, a krwiobiegiem dociera do wszystkich organów. Obciąża i uszkadza serce (choroby serca), nerki (choroby nerek), mózg (udary) i wiele innych fragmentów naszego ciała (nowotwory). Uderza też w trzustkę, co może doprowadzić do wystąpienia stanu zapalnego, co z kolei zaburza przetwarzanie glukozy we krwi. Efekt? W 2016 roku zanieczyszczone powietrze przyczyniło się do nowych zachorowań na cukrzycę. Konkretnie do 3,2 miliona nowych zachorowań.

Jak naukowcy doszli do tych wniosków? Przez pewien okres czasu (średnio niemal 9 lat) obserwowano 1,7 miliona amerykańskich weteranów, wyniki łączono z danymi EPA i NASA na temat jakości powietrza, a następnie wprowadzano różne modele statystyczne, by wyeliminować pomyłki i błędy. Obserwacje wykazały, że ryzyko zachorowania na cukrzycę rośnie, gdy ilość pyłu w powietrzu przekracza 2,4 mikrograma na metr sześcienny. Zachorowało 21% weteranów oddychających powietrzem zanieczyszczonym na poziomie 5 – 10 mikrogramów, i 24% weteranów oddychających powietrzem zanieczyszczonym na poziomie 11,9 – 13,6 mikrograma. Wzrost niby niewielki, ale jeżeli przełożymy te procenty na populację światową to okaże się, że na każde 100 tysięcy osób przypada około 5,5-6 tysięcy nowych cukrzyków.

Czekamy na więcej doniesień wpływu jakości powierzchnia na choroby takie jak cukrzyca!

_________________________________________________________________________________________________________________________________________

źródło: https://medicalxpress.com/news/2018-06-air-pollution-contributes-significantly-diabetes.html

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *