BCAA – wszystko, co warto wiedzieć!

Egzogenne aminokwasy rozgałęzione są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, budowania masy mięśniowej oraz kształtowania sylwetki. Jak sama nazwa wskazuje, są to związki, które muszą być dostarczane z zewnątrz (egzogenne), czyli z pożywienia. Nasze ciało nie jest w stanie wytworzyć ich samodzielnie. Biorąc pod uwagę fakt, że ciężko jest zapewnić sobie optymalną ich ilość, BCAA jest jednym z najczęściej stosowanych suplementów diety. Jakie właściwie efekty daje regularne stosowanie BCAA dowiedzie się za chwilę.

  1. Czym właściwie jest BCAA?
  2. Jakich korzyści można się spodziewać?
  3. Kto powinien sięgnąć po BCAA?

 

  1. Czym właściwie jest BCAA?

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, preparat BCAA są to egzogenne aminokwasy rozgałęzione, których organizm nie jest w stanie wytworzyć samodzielnie. Ponieważ stanowią one ok. 1/4 aminokwasów występujących w naszych mięśniach oczywistym jest to, że są one niezwykle ważne do ich rozwoju. Nie dziwi więc fakt, że BCAA cieszy się olbrzymią popularnością wśród sportowców, zwłaszcza kulturystów i osób trenujących siłowo. Za efektywne działanie BCAA odpowiadają przede wszystkim poniższe składniki: BCAA Powder

  • leucyna - poprawia syntezę białek oraz potęguje działanie insuliny,
  • walina – ma działania antykataboliczne i wspiera proces regeneracji,
  • izoleucyna – ma właściwości glukogenne i ketogenne. Jest świetnym, alternatywnym źródłem energii, kiedy ciało nie ma dostępu do glukozy.

Za pomocą diety można je dostarczyć poprzez spożywanie nabiału i innych produkty mlecznych (wysokobiałkowych). Należy jednak pamiętać, że nie wszyscy tolerują laktozę lub po prostu nie przepadają za tego typu produktami. W takich wypadkach (ale nie tylko!) warto sięgnąć po BCAA lub jedną z wielu odżywek białkowych, które w swoim składzie uwzględniają również rozgałęzione aminokwasy.

  1. Jakich korzyści można się spodziewać?

BCAA jest jednym z najdokładniej przebadanych suplementów. Jego korzystny wpływ na organizm jest potwierdzony wieloma dobrze opisanymi próbami klinicznymi. Odważymy się stwierdzić, że jest to podstawa suplementacji dla każdego, komu zależy na ładnej, pełnej muskulaturze oraz dobrej kondycji.

Na pierwszym miejscu należy postawić zdolność BCAA do zwiększenia syntezy białek, co w prosty sposób przekłada się na kształtowanie mięśni. Im więcej protein tym większa sekrecja hormonów anabolicznych (między innymi – hormonu wzrostu). Dzięki temu wzrost włókien mięśniowych przebiega sprawniej. BCAA G-Force

Drugim ważnym aspektem, który zapewnia nam BCAA jest ochrona tkanki mięśniowej przed procesami katabolicznymi. Przydaje się to zwłaszcza w trakcie redukcji, kiedy nasze mięśnie są szczególnie podatne na degradację. A na pewno nie chcemy tracić tego, co tak pieczołowicie budowaliśmy w okresie masy!

Po trzecie, BCAA korzystnie wpływa na skład ciała. Badania potwierdzają, że ludzie regularnie suplementujący BCAA mają procentowo niższą zawartość tkanki tłuszczowej. Kolejny plus dla osób, które pragną pozbyć się nadmiaru kilogramów. Ale to jeszcze nie koniec!

BCAA hamuje wydzielanie serotoniny, czyli neuroprzekaźnika, który sprawia, że czujemy zmęczenie i senność. Dzięki suplementacji BCAA możemy cieszyć się dobrym samopoczuciem, większą energią oraz dłuższym i efektywniejszym treningiem.

  1. Kto powinien sięgnąć po BCAA?

Odpowiedź jest prosta – każdy, kto uprawia sport. Bez względu na to, czy jest dopiero na początku sportowej przygody, czy też ma za sobą wiele lat doświadczenia. Również forma aktywności nie jest istotna. BCAA sprawdzi się doskonale zarówno w sportach siłowych, lekkoatletyce czy też sportach walki. Wszędzie, gdzie jakość i siła mięśnia ma znaczenie – znajdzie się miejsce dla BCAA.

Tagi: aminokwasy, aminokwasy egzogenne, aminokwasy rozgałęzione, bcaa, masa, mięśnie, suplementacja, suplementy, trening, trening siłowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *