Berberyna vs. Antybiotyki w przeciwdziałaniu SIBO

Jakub Kola

Bakteryjne przerosty jelita cienkiego (SIBO) stały się znaczącym problemem zdrowotnym obserwowanym w wielu przypakdach klinicznych. Szacowana częstość występowania SIBO u pacjentów z zespołem jelita drażliwego (IBS) waha się od w granicach 4-78% (najczęściej występują rozstroje żołądka spowodowane SIBO) i jest uważana za prawie tak samo wysoką w wielu innych zaburzeniach układu pokarmowego.


Czym jest SIBO

Zdefiniowany jako wzrost stężenia bakterii o ponad 100 000 jednostek tworzących kolonie na mililitr w jelicie cienkim, SIBO może prowadzić do zaburzeń wchłaniania i niedożywienia - wszystko to wskazuje na zaburzenie naturalnych mechanizmów ochronnych jelita. Czynniki te predysponują jelito do stanu zwanego dysbiozą.

Antybiotyki a zioła na SIBO

Chociaż większość akceptowanych schematów leczenia SIBO obejmuje antybiotyki, przyjmuje się również, że odpowiedź organizmu ludzkiego na te protokoły jest zmienna i niespójna. W badaniu przeprowadzonym w Johns Hopkins Hospital porównano działanie rifaksyminy (1200 mg/dobę) z codzienną, skoncentrowaną terapią ziołową przez 4 tygodnie u pacjentów z nowo rozpoznanym SIBO. Interwencja ziołowa była za to oparta głównie na ekstrakcie z Berberyny w połączeniu z dodatkowymi olejkami eterycznymi.

Rezultaty badania

Terapie ziołowe były tak samo skuteczne jak rifaksymina przy tesście oddechowym z laktulozą (LBT).

Dla osób niereagujących na rifaksiminę terapie ziołowe były tak samo skuteczne jak aż potrójna dawka faktycznej rifaksaminy.

Odnotowano wiele niepożądanych działań niepożądanych w grupie stosującej rifaksiminę, podczas gdy tylko 1 przypadek biegunki był związany z zabiegiem ziołowej terapii.

Podsumowanie

Podsumowując, terapie ziołowe wykazywały taką samą skuteczność dla przeciwdziałania SIBO jak antybiotyki; ponadto, terapie ziołowe wiązały się ze znacznie mniejszymi, łagodniejszymi efektami ubocznymi.

Referencja

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4030608/

Tagi: berberine, berberyna, ibs, SIBO

Jeden komentarz

  1. Avatar

    Dzien dobry. Czy sibo może być przyczyna refluksu żółciowego?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *