Popularne artykuły

Objawy IBS mogą być spowodowane przez SIBO! Warto to sprawdzić!
Diety

Objawy IBS mogą być spowodowane przez SIBO! Warto to sprawdzić! 

Od lat borykasz się gazami, wzdęciami, biegunką lub innymi podobnymi problemami żołądkowymi? Próbowałeś już każdej diety i wszystkich lekarstw na IBS (zespół jelita wrażliwego), z minimalnym lub żadnym sukcesem? Badania sugerują obecnie, że SIBO (znane również jako przerost bakterii jelita cienkiego) może odpowiadać za aż 78% przypadków IBS. [1]

Ponieważ objawy różnią się w zależności od osoby, kiedyś diagnozowano SIBO u niewielu osób. Teraz lekarze i badacze odkrywają, że schorzenie to jest bardziej rozpowszechnione, niż sądzili, chociaż dokładne liczby nie są znane. Jest to spowodowane tym, że łatwo można przeoczyć SIBO. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o objawach SIBO, jakie testy można przeprowadzić na wykrycie jego obecności i jaką dietę stosować, aby zminimalizować objawy.Czym jest SIBO?

Przerost bakteryjny jelita cienkiego, czyli SIBO, jest dokładnie tym, co sugeruje nazwa - w jelicie cienkim jest za dużo bakterii [2]. Jelito cienkie to wąska, skręcająca się rurka łącząca żołądek z jelitem grubym lub okrężnicą. Jedzenie miesza się z kwasem żołądkowym w żołądku przed przejściem do jelita cienkiego, gdzie odbywa się większość procesu trawienia i wchłaniania pokarmu. Podczas, gdy bakterie są niezbędne do prawidłowego trawienia, większość naszych bakterii jelitowych znajduje się w okrężnicy. Gdy bakterie migrują wstecz do jelita cienkiego lub rozmnażają się tam z innych przyczyn, może to prowadzić do stresu trawiennego, słabej absorpcji składników odżywczych, a nawet do zespołu nieszczelnego jelita.

Co przyczynia się do powstania SIBO?

Posiadanie zdrowych jelit zależy od wielu czynników i dlatego wiele aspektów wpływa na to, aby ekosystem jelitowy pozostał w równowadze i dobrej kondycji.

Dwie rzeczy, które zakłócają równowagę bakterii jelitowych to niedostateczna ilość kwasu żołądkowego oraz dysmotyczność jelit - stan, w którym coś osłabiło mięśnie jelitowe, więc treści jelitowe nie poruszają się tak, jak powinny. [3] [4]

Powolne jelita i SIBO

W normalnym jelicie cienkim skurcze mięśni popychają żywność przez jelito cienkie do jelita grubego. Gdy mięśnie nie mogą prawidłowo się skurczyć, przyczyną takiego stanu jest z reguły niewydolność mięśnia lub nerwu (impulsu kontrolującego ruch mięśni). Jeśli twoje jelita przesuwają częściowo strawione pożywienie zbyt wolno, nie mogą skutecznie wepchać bakterii do jelita grubego w celu ich eliminacji. Tak więc bakterie te nadal żyją i namnażają się w jelicie cienkim, działając ze szkodą dla naszego zdrowia i samopoczucia.

Kilka czynników może wpływać na delikatne mięśnie i nerwy układu trawiennego i powodować dysmotyczność jelit. Wiadomo, że niektóre zaburzenia nerwowe i mięśniowe są dziedziczne. W takich przypadkach często zdarza się, że członkowie rodziny cierpią z powodu innych problemów związanych z funkcjonowaniem mięśni jelita cienkiego albo np. pęcherza moczowego. [5] Czasami są to też objawy innych chorób.
Najczęstsze przyczyny zaburzeń czynności jelit obejmują:

 • Leki. Aby wymienić tylko kilka: antybiotyki, pigułki antykoncepcyjne, inhibitory pompy protonowej, leki zobojętniające kwas żołądkowy i NLPZ.
 • Zaburzenia endokrynologiczne, takie jak choroby tarczycy
 • Zaburzenia metaboliczne, w tym cukrzyca
 • Zaburzenia neurologiczne, takie jak neuropatia jelitowa i choroba Parkinsona

Niski poziom kwasu żołądkowego i SIBO 

Inną główną przyczyną dysmotyczności jelit i SIBO jest niski poziom kwasu żołądkowego. Odpowiedni poziom kwasów żołądkowych zapewnia, że ​​rozkładasz jedzenie przed wejściem do jelit, co pomaga przyspieszyć trawienie. Jeśli częściowo strawione pożywienie i drobnoustroje nie będą miały szansy na osiedlenie się i pozostanie zbyt długo, twoje jelita nie będą tak przyjaznym środowiskiem dla rozwoju bakterii.

Niski poziom kwasu żołądkowego przyczynia się również do przerostu Helicobacter pylori (H. pylori), [6] [7], który lekarze łączą się z różnego rodzaju problemami trawiennymi, w tym wrzodami trawiennymi, rakiem żołądka i SIBO.

Niski poziom kwasu żołądkowego może być trudny do zidentyfikowania, ponieważ wygląda i odczuwa się go – podobnie do nadprodukcji kwasu żołądkowego. Niektóre z najczęstszych objawów to:

 • Zgaga (często źle interpretowana jako zbyt duża ilość kwasu żołądkowego),
 • Niestrawność,
 • Wzdęcia,
 • Odbijanie,
 • Gazy,
 • Biegunka,
 • Zaparcie,
 • Alergie pokarmowe
 • Mineralne niedobory,
 • Choroby autoimmunologiczne,
 • Niestrawione jedzenie w stolcu,
 • Przerost Candida, grzybica,
 • Problemy ze skórą, takie jak wysypki, egzema i pokrzywka
 • Pasożyty

Często zdarza się, że lekarze diagnozują niedobór kwasu żołądkowego jako zbyt dużą ilość kwasu żołądkowego. Jeśli poinformujesz lekarza, że ​​masz zgagę i niektóre z powyższych objawów, prawdopodobnie dostaniesz receptę na inhibitory pompy protonowej, które zmniejszają poziom kwasu w żołądku. PPI zwiększają ryzyko rozwoju przerostu H. Pylori [8], który przyczynia się do problemów trawiennych i SIBO.

Wykonaj poniższe testy, aby dowiedzieć się, czy masz niski poziom kwasu żołądkowego. Następnie wypróbuj proste, domowe metody, aby zwiększyć ilość kwasu w żołądku. Ostrzeżenie: nie próbuj ich wszystkich naraz, bo możesz skończyć ze zbyt dużą ilością kwasu żołądkowego.

Ocet jabłkowy. Wypicie octu jabłkowego przed posiłkami zwiększa kwasowość w żołądku. Zawiera on również prebiotyki, które pomagają zrównoważyć mikrobiom jelitowy i trzymają H. pylori w ryzach.

Kapsułki z kwasem octowym (HCL). Zacznij od jednej kapsułki HCL (kupuj produkty z pepsyną, abyś mógł strawić zarówno białka, jak i tłuszcze) na początku każdego posiłku, obficie popij wodą. Jeśli nie poczujesz ciepłego, podrażnionego lub ogólnie nieprzyjemnego uczucia w jamie brzusznej lub przełyku, zwiększ dawkę do dwóch kapsułek przed posiłkami. Zwiększaj dawkę kapsułki co kilka dni, aż znajdziesz ilość, która zapewni ci łagodne uczucie ciepła w brzuchu, ale bez dyskomfortu. Ostrzeżenie: niektóre leki, takie jak NLPZ i kortykosteroidy nie powinny być przyjmowane w towarzystwie HCL. Przed eksperymentowaniem z tabletkami HCl należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Objawy SIBO

SIBO jest jednym z tych nieuchwytnych schorzeń, które lekarze często podciągają pod powszechną diagnozą, jak zespół jelita drażliwego, lub diagnozują to jako coś zupełnie innego.

Twoje objawy SIBO mogą radykalnie różnić się od objawów twojego przyjaciela lub matki. Przejawia się na wiele różnych sposobów i istnieje milion różnych kombinacji długiej listy symptomów, które mogą wskazywać na SIBO.

SIBO może wyglądać jak dowolna kombinacja symptomów takich jak:

 • Niestrawność,
 • Wzdęcia,
 • Gazy,
 • Skurcze i bóle brzucha,
 • Biegunka,
 • Zaparcie,
 • Alergie i nietolerancja pokarmowa,
 • Upośledzone wchłanianie substancji odżywczych,
 • Niedobory mineralne, w szczególności B12,
 • Choroby autoimmunologiczne,
 • Niestrawione jedzenie w stolcu,
 • Wysypki skórne, pokrzywka, egzema, trądzik różowaty,
 • Rozpoznanie zespołu jelita drażliwego (IBS lub IBD).

Jeśli pójdziesz do lekarza z którymkolwiek z powyższych, warto otworzyć rozmowę na temat SIBO.

Czy są jakieś testy potwierdzające SIBO?

Diagnozowanie jest trudne. Endoskopia dochodzi tylko do górnego segmentu jelita, a kolonoskopia dociera jedynie do dolnego segmentu. Pozostawia to dużą część jelita cienkiego, do których nie można uzyskać dostępu za pomocą kamery lub do pobierania próbek.

Kolejny problem leży w dostępnych testach. Żaden test nie wskazuje 100% na obecność lub nieobecność SIBO i nie ma jeszcze akceptowanego standardu. Na tę chwilę najbardziej pomocnymi badania przedstawimy poniżej. 

Zasysanie płynu jelitowego

Zasysanie płynu jelitowego (aspiracja dwunastnicy, aspiracja jelita czczego itp.) Polega na pobraniu próbki płynu z odcinków jelita cienkiego i analizie jego profilu bakteryjnego.

Ponieważ test jest kosztowny i obejmuje sedację i endoskopię, nie jest to popularny sposób badania, zwłaszcza, gdy objawy są łagodne.

Testy oddechowe SIBO

Lekarze częściej wybierają testy oddechowe, aby sprawdzić nasz organizm pod kątem SIBO i H. Pylori. Bakterie te odżywiają się węglowodanami z pożywienia, tworząc gazy fermentacyjne, w szczególności metan i wodór. Test oddechowy SIBO mierzy poziom i obecność tych gazów.

Procedura wykonania wspomnianych testów wygląda następująco: Pacjenci przestrzegają ścisłej diety przez kilka-kilkanaście dni przed jego odbyciem. W dniu testu, oddają próbkę oddechu do pomiaru bazowego, po czym wypijają roztwór glukozy lub laktulozy. Następnie laboratorium pobierze dodatkowe próbki oddechu w ciągu dwóch lub trzech godzin, a na końcu sprawdzi jak różnią się wyniki w czasie.

Test - Lactulose Breath (LBT)

Kiedy konsumujemy laktulozę w naszym jedzeniu, nie trawimy jej jak należy. Bakterie mają enzymy, które ją rozbijają, a następnie wydzielają gaz. Test oddechowy, badając ten gaz, wskazuje ile mniej więcej bakterii kryje się w naszym wnętrzu. Minusem LBT jest to, że nie jest tak czułym testem jak test oddechu glukozy.

Test - Glucose Breath (GBT)

W przeciwieństwie do laktulozy, ludzie wchłaniają i wykorzystują glukozę bez większych problemów. Ludzie absorbują glukozę w pierwszych kilkunastu minutach od jej przyjęcia, a kiedy ją metabolizujemy, używamy jej jako energii i nie produkujemy ubocznych produktów gazowych wytwarzanych przez bakterie. Kiedy bakterie spożywają glukozę w głębszych warstwach jelitowych, wydzielają wodór i metan, a test „oddechu glukozy” wykryje to.

GBT dokładnie wskazuje na przerost bakterii w dwunastnicy (pierwsza część jelita cienkiego), ale nie w jelicie krętym (koniec).

Badania stolca 

Test kału pokazuje profil bakteryjny w jelicie grubym. Wysoki odsetek wszystkich bakterii (przyjaznych i nieprzyjaznych) w jelicie grubym może wskazywać na SIBO.

Najlepsze metody leczenie SIBO (i najgorsze)

Bądź ostrożny z antybiotykami.

Standardowym leczeniem SIBO jest podanie serii antybiotyków. Podczas gdy antybiotyki z pewnością wyeliminują H. Pylori w jelitach, zetrą również wszystkie przyjazne bakterie w przewodzie pokarmowym. To zdecydowanie zaburzy twoją równowagę jelitową i może doprowadzić do problemów natury trawiennej, mentalnej, fizycznej. Twoja flora jelitowa wpływa bowiem na działanie całego twojego organizmu.

Podczas gdy niektóre ekstremalne przypadki wymagają antybiotyków, warto porozmawiać z lekarzem, czy można wprowadzić zmiany diety i stylu życia, aby sprawdzić, czy sytuacja się poprawi. Zawsze lepiej na początku sprawdzić mniej inwazyjne metody leczenia, a po silne środki farmaceutyczne sięgnąć na samym końcu.

Czy dieta FODMAP leczy SIBO?

Lekarze często decydują się na zalecenie diety o niskiej zawartości fermentujących oligosacharydów, disacharydów, monosacharydów i polioli, czyli diety FODMAP. Ideą diety FODMAP jest to, że jeśli unikniesz niektórych substancji rozkładających się przy udziale bakterii, które powodują gazy, wzdęcia i inne objawy, nie będziesz mieć tylu symptomów IBS lub SIBO. [9]

Problem polega na tym, że bakterie konsumują nie tylko to, co zostanie wyeliminowane w zaleceniach dietetycznych. Mogą więc nadal działać w twoim wnętrzu, nawet gdy nie generują wszystkich produktów ubocznych, które sprawiają, że jesteś wzdęty i zagazowany. Dieta FODMAP zmniejszy objawy [10], co jest dobrym początkiem, ale nie wyleczy SIBO.

Lepszy sposób: zaatakuj SIBO w trzech fazach

 1. Karm przyjazne bakterie – ograniczaj pożywkę dla złych bakterii

Po pierwsze, chcesz przestać karmić szkodliwe bakterie, aby przestały działać i się namnażać. Aby to osiągnąć - postępuj zgodnie z głównymi zasadami dietetycznymi SIBO:

 • Ograniczenie cukru, alkoholu, węglowodanów o niskiej zawartości składników odżywczych i konwencjonalnych produktów mlecznych będzie bardzo pomocne. Skoncentruj się na diecie niskosłodzonej o niskiej zawartości węglowodanów, która zawiera warzywa, białka i tłuszcze omega
 • Uporządkuj swoją dietę. Zacznij od wyeliminowania glutenu, ziaren i mikotoksyn.
 • Unikaj substancji nie odżywczych, takich jak kwas fitynowy. Anty-składniki odżywcze wyczerpują twoje zasoby mineralne, a Ty chcesz, aby Twój system posiadał wszystko, co jest potrzebne do prawidłowej pracy i utrzymania kontroli nad florą bakteryjną. Wyeliminowanie ziaren jest dobrym punktem startowym.
 • Dobre prebiotyki. Prebiotyki to przyjazna dla bakterii żywność. Możesz znaleźć dobre rzeczy w zielonych warzywach, kawie i czekoladzie. Można również eksperymentować z prebiotycznymi odpornymi skrobiami, takimi jak mąka bananowa i surowa skrobia ziemniaczana. (Zacznij powoli i stopniowo zwiększaj dawkę.)
 • Dodaj kolagen. Jakakolwiek nierównowaga mikrobiologiczna może prowadzić do nieszczelności jelita. Hydrolizowane białko kolagenowe ma dokładnie to, czego potrzebuje wyściółka jelit do gojenia i uszczelnienia.
 1. Usuń szkodliwe bakterie

Lekarze przepisują antybiotyki, aby usunąć bakterie związane z rozwojem SIBO. Badania pokazują, że ziołowe środki przeciwdrobnoustrojowe leczą SIBO tak samo dobrze, jak rifaksymina, najczęstszy antybiotyk podawany podczas terapii SIBO. [11] Chociaż naturalne ziołowe środki przeciwdrobnoustrojowe są znacznie łagodniejsze niż antybiotyki na receptę, nadal zabijasz część dobrych bakterii podczas walki z tymi złymi.

 1. Odbuduj swój jelitowy mikrobiom

Za każdym razem, gdy zmieniasz dietę, styl życia, a nawet wzorce snu, twój mikrobiom adaptuje się do tych zmian. Na tym etapie kluczem jest zachęcenie bakterii do osiągnięcia równowagi, która sprawi, że poczujesz się lepiej i zdrowiej. Powinno ci zależeć na posiadaniu wystarczającej ilości każdego „dobrego” szczepu i utrzymaniu „szkodliwych” szczepów pod kontrolą. Możesz to osiągnąć dzięki probiotykom (w szczególności Lactobacillus, Bifidobacterium i s. Boulardii) prebiotykom (oporna skrobia) i diecie bogatej w składniki odżywcze.

SIBO jest jednym z tych podstępnych schorzeń, które często wymyka się lekarzom podczas diagnozowania stanu pacjenta. Obecne metody diagnostyczne nie są idealne i często wymagają konsultacji z przynajmniej kilkoma specjalistami

__________________________________________________________________________________________________________________________________________


Powiązane artykuły

19 Comments

 1. Danusia

  Dobre bakterie to najlepsza suplementacja, mi najbardziej służy intesta – dzięki niej pozbyłam się uporczywych objawów ibs i uzupełniłam florę bakteryjna

 2. Aga

  Witam,
  Jakie środki ziołowe przeciwdrobnoustrojowe mógłby Pan polecić?

  1. Małgorzata

   Probiotyki w sibo mogą tylko nasilic objawy, bo przerost nie zawsze dotyczy patogenow,
   ale czesto tych dobrych bakterii, które fermentują w jelicie cienkim zamiast grubym, więc dostarczanie wiecej bakterii lub prebiotykow stanowiących pożywkę dla tych bakterii to dolewanie oliwy do ognia.

   1. Jakub Kola

    Dlatego należy postawić odpowiednią diagnozę

    1. Tamara

     Dzień dobry, proszę o pomoc, tylko nie typu „do lekarza” bo o tym wiem, jednak nie ufam lekarzom a badania, którymi dysponują są mało wiarygodne i inwazyjne, jeśli chodzi np. o SIBO, nie zrobię biopsji, nie połknę kamery ani nie wypije glukozy bo chyba bym umarła…
     Czy może mi ktoś pomóc coś weentualnie wykluczyć lub ukierunkować ,naprowadzić na dobry tok myślenia? Czy to może być np. SIBO? Mam takie objawy: popołudniowa i wieczorna biegunka, wodnista z gazami cuchnącymi (przepraszam za to określenie) ból w jelitach przed wypróżnianiem, uczucie przelewania, bulgoty i przróżne nieciekawe dźwięki w brzuchu., podwyższony puls, nawet do 120 a przy tym nieokreślone lęki, osłabienie i senność. To wszystko dzialo się przez pół roku, zaczęłam pić różne zioła na trawienie, brać probiotyki, suszone jagody, traganek, ashwagandę, olejek z oregano i z kolendry, pomogło, wyleczyłam się, jednak…. nie na długo bo tylko miesiąc. Od 3 dni mam to samo, wszystko wróciło… Co robić? Dodam, że wcześniej iej nie chorowałam na nic a całe zycie miałam skłonność do zaparć, nie miewałam bievunek. Od wielu lat nie spożywam cukru a mąkę ograniczyłam do minimum ( biała pszenna wyeliminowana), suplementuję się, mam wzmocnioną odporność bo od wielu lat nie miałam żadnej infekcji a ponoć odporność wychodzi z jelit, wiec co mi jest?
     Pozdrawiam serdecznie Tamara

     1. Sylwia Lelonek

      Przede wszystkim warto się badać – jeżeli podejrzewasz SIBO, to wykonaj badanie na własną rękę i udaj się z wynikami do lekarza/dobrego dietetyka. Możesz też sprawdzić reakcję na gluten czy laktozę lub nadmierną ilość fruktozy 🙂

     2. Agnieszka

      Dzień dobry, czy udało się coś Pani ustalić w związku z dolegliwościami? Ja też mam taki problem i praktycznie identyczne objawy. Szukałam pomocy u dietetyków, gastrologów.
      Ogólnie Jest lepiej ale dolegliwości nawracają. Po wielu wykonanych badaniach zdiagnozowano u mnie SIBO.

     3. Anna

      Tamara czy udało Ci się zdiagnozować? Czy znasz jakiegoś lekarza który potrafi właściwie zdiagnozować i leczyć SIBO? Mam identyczne objawy.Tylko lekarzy w tym temacie brak.Czy ktoś może polecić lekarza/ dietetyka / naturopatę od SIBO?

     4. Maria

      Dziewczyny, ja po kilku miesiącach chodzenia po lekarzach w końcu mam diagnozę. SIBO i IMO od dr Binieckiego z Reh-med. Miałam wszystkie objawy SIBO plus bóle stawów (biodra, szczęka, kolana). Zróbcie sobie na wstępie badanie wyziewem + konsultacja u osteopaty/fizjoterapeuty. Pamietajcie, że nie każdy lekarz na to wpadnie. Mnie też odsyłali – w wieku 28 lat sugerowali zwyrodnienia, urazy mechaniczne i inne głupoty. Teraz eliminuję zabronione rzeczy w diecie i czyszczę układ trawienny solami gorzkimi. Planuję dietę low fodmap, ale nawet bez niej już po kilku dniach zauważyłam mega różnicę. Trzymam za was kciuki!

    2. Kaska

     Jeśli mam sibo to jakie probiotyki powinnam przyjmować? Jak to sprawdzić i zbadać?

     1. Sylwia Lelonek

      Probiotyki powinno się stosować dopiero po przeprowadzeniu antybiotykoterapii oraz diecie. Na start lepiej nie „mieszać”. Potem dobrze sprawdza się S. boulardii.

   2. Izabela

    Pani Małgorzato, czy może Pani zatem polecić, ukierunkować jak naturalnie leczyć SIBO?

 3. Marcin

  Dzień dobry, mam zdiagnozowany SIBO. Lekarz przepisał: xifaxan 2×1+PROCTO-LACTM przez 2 tygodnie, później 2 tygodnie przerwy, następnie xifaxan 2×1+metronidazol 2×2+procto,nastepnie 3 tygodnie przerwy, następnie leki jak wyżej. Czy takie dawkowanie na sens bo wszędzie czytań, że potrzebna jest większa dawka xifaxan?

  1. Jakub Kola

   jeśli lekarz tak zalecił to jest to wg niego prawidłowe dawkowanie

 4. Kaśka

  10 dni kuracji xifaxanem i 14 metronidazolem, do tego 3 tyg. kapsułki z oregano. Od 11 dnia leczenia dieta low fodmap, debutir, enterol, aflorex, na noc prokinetyk. W międzyczasie przybłąkał się COVID. Pierwsze trzy dni diety ok, a potem znów brzuch jak balon, nawet po porannej wodzie, czego nie było wcześniej. Przed kuracją nie było tak źle, i to uczucie pełności. Co może być przyczyną? Dodam, że jako przyczynę sibo lekarz wskazał odstawienie antykoncepcji doustnej (zmiana mikrobiomu) i wprowadzenie intensywnych ćwiczeń fizycznych niemal codziennie. Nie wiem, jak teraz do tego podejść.

  1. Jakub Kola

   Zapewne środki lecznicze przetrzebiły jeszcze flore jelitową przez co układ pokarmowy stał się jeszcze wrażliwszy. Oby to było okresowe jedynie…

  2. Olga

   u mnie ibs i sibo to skutek długiej antybiotykoterapii (bez probiotyków!!!) więc trochę na własne życzenie. Chociaż kilkanaście lat temu, lekarze przepisywali antybiotyki bez mrugnięcia okiem, nie informując jakie mogą być katastrofalne skutki jeśli pominiemy probiotyki. Albo ja tak źle trafiłam. Tak czy inaczej od 10 lat szukam pomocy…. też brałam Xifaxan, metronidazol, trinidazol, debutir i wiele wiele innych… i problemy zawsze wracały. Tu też mam pewna nieufność, ponieważ lekarz , rozumiem że w dobrej wierze, przepisuje debutir ALE !!! to jest nic innego jak maślan sodu, który możemy kupić w czystej postaci, bez szkodliwych dodatków. Więc moje pytanie: dlaczego??? po co dostajemy od lekarzy w prezencie „uwodorniony olej palmowy, otoczka kapsułki: hydroksypropylometyloceluloza, substancja zagęszczająca: alginian sodu, emulgator: mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych, barwnik: dwutlenek tytanu”. Nigdy nie zrozumiem takiego postępowania. Zamiast się leczyć, łagodzimy swoje objawy.. trując się!
   Dlatego wcale nie dziwi mnie fakt, że ludzie coraz częściej szukają na własną rękę i na własną rękę próbują diet, suplementów, ziół. W moim przypadku brak zaufania do lekarzy osiągnął górną granicę, zwłaszcza jak usłyszałam od kolejnego lekarza, że wcześniejszemu powinni odebrać uprawnienia, bo to czym i jak mnie leczył woła o pomstę do nieba. A człowiek jeśli jest chory, zapłaci ile jest w stanie i weźmie wszystko co lekarz przepisze, żeby tylko wyzdrowieć. Niestety na końcu bardzo często zostaje z niczym. Nie ma ani pieniędzy ani zdrowia.

  3. Hubert

   Hej i jak tam twoje sibo? Tez mam dalej problem , brałem xifaxan 10 dni to było lepiej teraz biore omenoprazol na czczo plus alfrolex i znów gazy bol pod żebrem z prawej strony itd

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *