Tarczyca bajkalska – potencjalne korzyści zdrowotne!

Jakub Kola

Wśród naturalnych ekstraktów roślinnych dużą popularność w ostatnim czasie zyskuje tarczyca bajkalska. Scutellaria baicalensis jest również nazywana Baical, Chinese Scutellaria lub Scullcap. Jest to wielosezonowe zioło, które rośnie do wysokości nawet do 4 stóp (120 cm). Ma czworokątne łodygi z wieloma przeciwstawnie ustawionymi liśćmi. Kwiaty mają kolor niebieski lub fioletowy, charakteryzują się też specyficznym kształtem przypominającym czaszkę - stąd często występująca nazwa Scullcap.

Scutellaria baicalensis pochodzi z Azji Wschodniej. Rośnie obficie w rejonie Jeziora Bajkał, wschodniej Syberii i północnych Chin. Najczęściej znajduje się na otwartych, nasłonecznionych łąkach na terenach położonych znacznie powyżej poziomu morza. Rośnie dobrze na piaszczystych lub kamienistych podłożach i suchych glebach.

Potencjalne korzyści

Korzeń Scutellaria baicalensis jest używany do celów leczniczych od tysięcy lat. Roślina rośnie stosunkowo wolno. Musi rozwijać się przez około 4 lata przed możliwością pobrania korzenia. Powodem jest to, że ilość korzystnych składników ziołowych jest znacznie większa w starszych roślinach. Korzenie są zbierane wiosną lub jesienią, a następnie suszone.

 

Sposób działania

Skład chemiczny rośliny obejmuje flawonoidy (scutellarin, baicalin i wogonina), saponiny steroidowe, alkaloidy, glikozydy, oleje lotne, irydoidy i garbniki, dzięki czemu zioło jest szeroko stosowane i uważa się, że ma moc leczenia bardzo wielu zaburzeń zdrowotnych.

Scutellaria baicalensis wydaje się być dobrym środkiem przeciwwirusowym, przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybiczym i przeciwzapalnym. Zarówno miejscowe, jak i doustne preparaty służą do zmniejszania stanu zapalnego, hamowania angiogenezy (wzrost nowych naczyń krwionośnych, który występuje podczas rozprzestrzeniania się guzów nowotworowych) i zapobiegania wywołanemu etanolem hiperlipidemii i uwalnianiu histaminy z komórek. Restless Sleep Herbal Blend

Wszyscy naukowcy zgadzają się, że flawonoidy są głównymi substancjami chemicznymi, które wykazują korzystne działanie w organizmie człowieka. Uważa się, że posiadają zdolności przeciwnowotworowe. Przeprowadzone badania bezsprzecznie potwierdzają tę teorię.

Mówi się, że Baicalin jest najpotężniejszym i najbardziej obiecującym flawonoidem charakterystycznym dla tego zioła. Wynika to z tego, że korzeń rośliny jest tak cennym ziołowym lekarstwem na wiele chorób. Uważa się, że Baicalin wpływa na reakcje hormonalne i uwalnianie histaminy i żółci w organizmie; stymuluje aktywność pęcherzyka żółciowego, hamuje stany zapalne, a także hamuje aktywność limfocytów T oraz replikację wirusów i bakterii.

Korzyści zdrowotne

Długa historia stosowania, obserwacje zielarzy i ostatnio przeprowadzone badania laboratoryjne na zwierzętach potwierdzają, że ​​Scutellaria baicalensis pomaga zwalczać, łagodzić lub zapobiegać takim chorobom jak:

- nowotwory (roślina utrzymuje komórki T pochodzące z białaczki z ludzkiego układu odpornościowego w stanie uśpienia i hamuje rakotwórcze działanie toksyn grzybów)

- zespół przewlekłego zmęczenia (cynk znajdujący się w roślinie pomaga zapobiegać tej chorobie),

- lęk i stres (Scullcap blokuje nadprodukcję hormonu stresu, co jest również pomocne w radzeniu sobie z bólami głowy),

- bóle głowy i kac (zioło zapobiega stanom zapalnym komórek mózgu spowodowanemu uwalnianiem histaminy w odpowiedzi na wysoki poziom alkoholu we krwi),

- alergie i astma (tarczyca bajkalska kontroluje reakcje hormonalne i uwalnianie histaminy po ekspozycji na alergeny),

- grypa, zapalenie płuc i infekcje ucha (proces replikacji i namnażania wirusów, bakterii i grzybów jest blokowany, jest najbardziej skuteczny przeciwko Candida, grupie Streptococcus, Staphylococcus i innym),

- cukrzyca i miażdżyca (infekcja bakteryjna, często związana z rozwojem miażdżycy, a także obrzęk wyściółki tętnic z powodu urazów, są łagodzone przez to zioło),

- zawał serca (ryzyko zawału serca jest znacznie zmniejszone z powodu efektu obniżania cholesterolu Scullcapa),

- nadciśnienie (zdolność moczopędna Scutellaria pomaga obniżyć ciśnienie krwi i rozszerzyć naczynia krwionośne),

- wysoki poziom cholesterolu (stymulacja pęcherzyka żółciowego w celu wytworzenia większej ilości żółci powoduje "wypłukanie" cholesterolu z wątroby do wnętrza jelit, a następnie - poza organizm),

- choroba przyzębia (bajkalina zwiększa produkcję kolagenu w dziąsłach, co pomaga w odwróceniu i zredukowaniu stanu zapalenego dziąseł i zapobiega chorobie przyzębia).

Produkty zawierające ekstrakt.

Wyciąg z korzenia Scutellaria baicalensis można nabyć bez problemu w wyspecjalizowanych sklepach zielarskich lub internecie. Roślina ta jest także składową różnych mieszanek ziołowych. Występuję między innymi w:

Scutellaria baicalensis jest popularnym lekarstwem wśród zielarzy i osób, które dążą do eliminacji chorób za pomocą naturalnych metod. Mamy nadzieję, że wkrótce badania naukowe dostarczą więcej informacji na temat ukrytej mocy zioła, jego zalet, a co jeszcze ważniejsze, na temat jego praktycznego stosowania, dawkowania i ryzyka.

 

Tagi: baicalin, bajkalina, tarczyca bajkalska, zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *