Popularne artykuły

Czy kawa z rana zmniejsza apetyt?
Ciekawostki kulinarne

Czy kawa z rana zmniejsza apetyt? 

Tak i nie. Popularna teoria głosi, że kofeina zmniejsza apetyt, a wypita rano pomaga nam się odchudzić. Zespół badaczy dr Leah M. Penek-Shirley z Uniwersytetu Stanu Nowy Jork w Buffalo postanowił sprawdzić tę teorię. Zaobserwowali, że badani po spożyciu niewielkiej ilości kofeiny zjadali 10% mniej z bufetu na śniadanie. I tyle. Zmniejszony apetyt nie utrzymywał się długo i uczestnicy eksperymentu nadrabiali mniejszy poranny posiłek.

Pogląd ten tłumaczy dr Penek-Shirley: „Pod hasłem, że hamuje apetyt i ułatwia odchudzanie, kofeina jest często dodawana do suplementów. Autorzy wcześniejszych badań spekulowali, że kofeina przyspiesza metabolizm lub wpływa na związki występujące w mózgu, które tłumią apetyt. Dodatkowo dane epidemiologiczne sugerują, że osoby regularnie spożywające kawę mają niższy wskaźnik masy ciała (BMI) niż ludzie niepijący kawy. Celem naszego studium było więc ustalenie, czy kofeinę można naprawdę powiązać z ograniczonym spożyciem pokarmów lub supresją apetytu i czy BMI jest tu czynnikiem różnicującym”.

Badanych było 50 zdrowych dorosłych w wieku od 18 do 50 lat. Jeden raz w miesiącu odwiedzali laboratorium, w którym dostawali do wypicia porcję soku. Był to czysty sok, albo sok z dodatkiem kofeiny (były dwie dawki: 1 mg/kg i 3 mg/kg). Następnie badani musieli odczekać pół godziny. Po tym czasie proszono ich do śniadaniowego bufetu, z którego mogli zjeść tyle, ile chcieli. Ani badacze, ani badani nie wiedzieli kto jaki sok otrzymał. Dodatkowo stosowano u każdego naprzemiennie sok kontrolny i sok eksperymentalny.

Eksperyment wykazał, że po wypiciu soku z mniejszą dawką kofeiny (1 mg/kg) uczestnicy zjadali około 70 kalorii mniej, niż po wypiciu normalnego soku i soku z większą dawką kofeiny (3 mg/kg). Mniejszy apetyt jednak się nie utrzymywał i nic nie stało na przeszkodzie, by zjeść nieco większe drugie śniadanie. Naukowcy nie zauważyli zmian w odczuwaniu apetytu u badanych, nie stwierdzono też wpływu BMI na ilość przyjętego pokarmu.

Niestety kawka z rana nie pomoże nam zgubić zbędnych kilogramów. Rozbudzi, pozwoli zjeść lżejsze śniadanie i tyle. Nic więcej. Niby zawsze coś, ale jeżeli ktoś opiera swoją dietę na odchudzających właściwościach kofeiny to mam złą wiadomość. Nie tędy droga, dla osób zawiedzionych tym news'em polecamy nasze kompendium wiedzy na temat odchudzania: Jak schudnąć?

Powiązane artykuły

2 Comments

  1. Gocha

    Oj fajnie by tak było gdyby kawa miała takie magiczne zdolności odchudzające, ale nie ma aż tak dobrze :p

  2. Jakub

    Ale zwiększa za to NEAT czyli spontaniczny ruch w ciągu dnia co pozwala schudnąć średnio od 100 do 200kcal więcej w ciągu dnia co przekład się na łatwiejsze zrzucenie tkanki tłuszczowej.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *