Popularne artykuły

Blog Post

Czym jest dieta pegan?
Ciekawostki kulinarne

Czym jest dieta pegan? 

Ludzie nieustanie szukają coraz to nowych diet, które pomogą im w zrzuceniu nadprogramowych kilogramów. Prowadzi to do częstego zmieniania stylów żywienia i rzadko kończy się długoterminowym sukcesem. Jednym z najnowszych trendów żywieniowych jest dieta pegan. Dieta ta łączy w sobie z założenia diety pleo z zasadami wegańskiego stylu życia.

Czym charakteryzują się diety paleo oraz wegańska?

Dieta paleo jest próbą wprowadzenia nawyków żywieniowych jaskiniowców do współczesności. W skrócie oznacza to jedzenie dużej ilości ryb, mięsa, orzechów, jaj, owoców oraz innych, nieprzetworzonych pokarmów, nie zawierających konserwantów. Na pierwszy rzut oka takie założenia nie wydają się być złe. Jednakże, ten model żywieniowy oznacza eliminację z diety wielu istotnych źródeł węglowodanów, takich jak np. zboża.

Ci, którzy decydują się żyć wegańsko, odrzucają wszystkie produkty pochodzenia odzwierzęcego. To w sposób oczywisty obejmuje mięso i ryby, ale także wszelkiego rodzaju produkty nabiałowe takie jak jajka, sery, mleko, twarogi itd.

Dieta paleo zachęca swoich wyznawców do wypełnienia ich talerzy białkiem, czyli składnikiem odżywczym, który w połączeniu z wysiłkiem fizycznym zapewnia nam przyrosty masy mięśniowej. Jednak odżywiając się paleo możesz czasami potrzebować dodatków węglowodanowych, aby uzyskać niezbędną energię do poprawnego wykonania treningu. Z drugiej strony, wegańskie posiłki mogą być ubogie w białka, co z kolei powoduje chęć sięgnięcia po odżywki białkowe.

Czy dieta pegan jest więc dobrym pomysłem?

Dieta pegan łączy w sobie najlepsze cechy zarówno diety paleo jak i diety wegańskiej. Jednak, jak w przypadku każdego stylu odżywiania, trzeba być ostrożnym i podchodzić do niego z rozwagą. Nowe trendy dietetyczne mogą być bowiem szybką metodą utraty wagi, ale nigdy, w procesie długofalowym, nie zastąpią nam zdrowych nawyków żywieniowych.

Dobrze skomponowany plan odżywiania jest kluczem do sukcesu. Należy przygotowywać zrównoważone posiłki, zawierające w sobie białka, zdrowe tłuszcze, węglowodany oraz minerały i witaminy pochodzące z warzyw i owoców. Warto również dodać indywidualnie dostosowany do naszych potrzeb i możliwości plan treningowy. Najlepszy efekt przynosi trening siłowy uzupełniony o odpowiednią ilość cardio. Można również rozważyć przyjmowanie spalaczy tłuszczu takich jak APN Rapid Shred - na pewno pomogą nam w szybszym osiągnięciu wymarzonej sylwetki.

Dieta może pomóc Ci schudnąć. Ale możesz również wypłukać swój organizm z ważnych składników odżywczych, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania. Pamiętaj, aby możliwie jak najwięcej dowiedzieć się o danym systemie żywieniowym, a nie ślepo podążać za modą. Wiedza uchroni Cię przed niepożądanymi skutkami ubocznymi.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *