Erytrytol – „cukier” bez kalorii?

erytrytol

Słodki smak towarzyszy nam od najmłodszych lat. Poznajemy go już z pierwszymi owocami i przepysznymi przekąskami, których nie sposób uniknąć. Niestety, cukier nie jest niezbędnym elementem diety, a wręcz przeciwnie - niezdrowym dodatkiem, który warto wyeliminować. Trudno jest jednak odzwyczaić się od słodkiego. Czym zastąpić cukier? Jak odzwyczaić się od cukru? Przeczytaj. 


Co to erytrytol / erytrol?

Erytrytol lub erytrol to, podobnie jak ksylitol, alkohol cukrowy. Jest używany jako zamiennik cukru. Jak smakuje erytrytol? Tak samo jak zwykły cukier - ma około 70% jego słodkości! Jest również taki sam pod względem konsystencji i ogólnego wyglądu. Erytrytol można znaleźć również w produktach pokarmowych, jak np. pyłek kwiatów, owoce, wino, piwo, czy nawet owoce morza. Słodzik dostępny w sklepach produkowany jest za pomocą drożdży (Yarrowia lipolytica Wratislavia).

Ile kalorii ma erytrytol / erytrol? Odchudzanie

Erytrytol jest bardzo popularnym słodzikiem - nic dziwnego! Nie zawiera kalorii, dzięki czemu nie wpływa na dzienny bilans kaloryczny. To najlepszy zamiennik cukru w trakcie diety odchudzającej i nie tylko - będzie o wiele lepszym wyborem niż cukier, ze względu na swoje zalety. Erytrytol nie wywołuje również problemów gastrycznych jak ksylitol, dlatego jest również bezpieczniejszy w użyciu.

Erytrytol / erytrol - zalety

Erytrytol będzie miał pozytywny wpływ na zdrowie, jeśli zostanie zastosowany jako zamiennik cukru. Dlaczego warto go używać?

 • Nie wywołuje próchnicy. Ten słodzik nie jest w żaden sposób metabolizowany w organizmie ani nie "karmi" bakterii w jamie ustnej, dzięki czemu nie przyczynia się do rozwoju próchnicy, tak jak cukier. Ma również zdolność hamowania fermentacji niektórych cukrów w jamie ustnej, dlatego też może przyczynić się do zapobiegania ubytków w zębach,
 • Wpływa pozytywnie na osoby z cukrzycą. Dzięki temu, że nie zawiera kalorii, nie ma żadnego wpływu na stężenie glukozy czy też insuliny we krwi. Będzie zatem bezpieczny zarówno przy cukrzycy, jak i przy insulinooporności.
 • Erytrytol ma również właściwości antyoksydacyjne. Chroni zatem organizm przed działaniem wolnych rodników, opóźniając procesy starzenia się organizmu.

  Erytrytol / erytrol - skutki uboczne

  WHO określił erytrytol jako bezpieczny dodatek do żywności, nawet spożywany w dużych ilościach. Oczywiście, warto stosować wszystko z umiarem i wprowadzać go w mniejszych ilościach, obserwując przede wszystkim jelita.

  Erytrytol / erytrol - jak stosować?

  Erytrytol można stosować tak samo, jak zwykły cukier. Sprawdzi się jako dodatek do owsianek, ciast, omletów czy nawet kakao. Na pewno nie poczujesz różnicy, a już na pewno nie Twoi goście, jeśli przygotujesz im coś z dodatkiem erytrolu!

  Erytrytol czy ksylitol?

  Tutaj pojawia się wiele dyskusji i sprzeczności. Większość wybiera po cenie czy osobistych preferencjach, natomiast w przypadku większych wymagań warto wybrać erytrytol. Dlaczego? Po pierwsze, erytrytol nie wywołuje rewolucji jelitowych tak, jak ksylitol. Po drugie, erytrol nie ma kalorii i nie wpłynie na dzienny bilans energetyczny. Dzięki temu nie zaburzy diety odchudzającej czy też gospodarki cukrowej.

  Tagi: erytrol, erytrytol, erytrytol a odchudzanie

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *