Popularne artykuły

Jak przetrwać święta na diecie?
Beautiful background of cranberries. Fresh cranberries in the cup. Cranberries in the forest. Ripe cranberries on the wood. Christmas spirit and traditions. Ice cold cranberries. Christmas mood
Healthy Lifestyle

Jak przetrwać święta na diecie? 

Święta to jeden z najbardziej ulubionych okresów w roku. Dostajemy wtedy prezenty, spędzamy czas z bliskimi w przyjemnej atmosferze (kiedy kłótnie o jedzenie czy sprzątanie się skończą), a stół ugina się pod ogromną ilością różnorodnych potraw i słodkości, po które wystarczy tylko trochę wyciągnąć rękę.

I tutaj właśnie zaczyna się „problem”. Jak odżywiać się w trakcie świąt, kiedy na co dzień trzymamy się diety i boimy się o utratę formy? Co jeść, gdy odżywiamy się zdrowo i nie chcemy niepotrzebnych rewolucji w brzuchu? Co gdy jesteśmy w trakcie budowania masy mięśniowej i nie chcemy się zalać?

Masz wybór

Opcje są dwie (to w zasadzie takie minimum w każdej sytuacji). Możesz trzymać się swoich postanowień na kilka sposobów lub (z głową) sobie odpuścić. Brzmi całkiem prosto, jednak dla wielu realizacja tego nie będzie łatwa.

Jeśli chcesz trzymać się swoich postanowień, masz kilka możliwości:

  • Pomagasz w przygotowaniu potraw świątecznych, dodając nieco swoich propozycji o wyliczonym makro czy składnikach pod Twoje wymagania. Dzięki temu na stole wyląduje ryba w zdrowszej odsłonie, będziesz wiedzieć ile odmierzyć sobie kaszy, a ciasto zdecydowanie dopasuje się do codziennego makro. Wystarczy trochę zaangażowania i możesz czuć się bezpiecznie nawet w trakcie świąt, jedząc to, co wszyscy.
  • Przygotowujesz swoje konkretne posiłki i spożywasz je wspólnie z rodziną w trakcie Wigilii i innych dni. Dobrze jest, abyś nie izolował się, a cieszył tymczasem z rodziną, mimo trzymanej diety.
  • Dopasowujesz swój dzień pod wieczorną kolację czy większe obiady, mniej więcej obliczając, na ile możesz sobie pozwolić.

Dla wielu te opcje mogą wydawać się wymagające lub przesadzone – pamiętajmy, że każdy decyduje o sobie i nikt nie powinien innych oceniać. Jeśli ktoś chce się realizować w 100% i ma ustalone postanowienia, których utrzymanie będzie łatwiejsze, niż dobijanie się później świątecznym obżarstwem, dlaczego ma się na to nie zdecydować?

Druga opcja będzie nieco luźniejsza, dla tych, dla których trzymanie diety nie jest aż taką koniecznością. Jeśli chcesz zachować we wszystkim umiar, zwróć uwagę na świąteczne przygotowania i stwórz kilka zdrowszych propozycji. Kiedy jednak przychodzisz „na gotowe” wybieraj zdrowsze opcje. Będzie to nadal bardzo smaczne, a po takim jedzeniu nie powinien rozboleć Cię brzuch. O czym warto pamiętać?

  • Zachowaj umiar – nie rzucaj się na jedzenie, jakby jutro miało go już nie być. Możesz podzielić sobie te pyszności na kilka dni, żeby spróbować wszystkiego, a inne posiłki nieco zmniejszyć, żeby po prostu nie przesadzić. Jedz powoli i skupiaj się na jedzeniu, pozwalając mózgowi na zorientowanie się, że trzeba uruchomić hormony sytości.
  • Pij wodę – nie zapominaj o nawadnianiu. Dzięki temu poprawisz trawienie i zapełnisz nieco miejsca w żołądku.

Aktywność fizyczna

Pomimo świąt, nie powinniśmy o tym zapominać! Nie chodzi tu o konieczność biegania na siłownię i robienia maksów czy przebiegania maratonów, ale zdecydowanie warto przejść się na dłuższy spacer czy nawet poćwiczyć trochę w domu, jeśli tylko masz na to ochotę.

Święta to czas dla nas, kiedy możemy sobie odpocząć, ale zdecydowanie odradzałabym jedzenie i leżenie na kanapie - pomimo wszystko nie jest to forma odpoczynku, zwłaszcza dla naszego organizmu. Spacer to z pewnością świetna opcja, kiedy chcemy na parę dni zapomnieć o siłowni i poruszać się w inny sposób. Tegoroczna pogoda nie rozpieszcza nas pod kątem świątecznej atmosfery, ale zdecydowanie sprzyja aktywności na powietrzu. Dłuższy spacer z bliskimi będzie świetnym wyborem dla każdego z nas, kto ma taką możliwość.

Podsumowanie

Pamiętaj, że święta to czas przede wszystkim dla Ciebie i Twoich bliskich. Warto zachować umiar, pamiętać o nawodnieniu i nie zalegać całymi dniami na kanapie. Takie małe protipy potrafią zmienić wszystko, a przede wszystkim Twoje samopoczucie! 🙂

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *