Popularne artykuły

Kebab – ile to kalorii?
Ciekawostki kulinarne

Kebab – ile to kalorii? 

Każdemu z Nas zdarzy się co jakiś czas spożyć fast-foody. Są to burgery, zapiekanki, kebaby, pity i różne inne przekąski. O ile z kanapką z McD. nie ma problemu, aby ustalić liczbę kalorii (tabele na odwrocie wkładki tacy/dane na stronie internetowej), o tyle obliczenie kalorii w np. kebabie jest już dużo trudniejsze.


Bułka, mięso z kurczaka lub wołowiny (tudzież pseudo baranina), garstka surówek i tłusty sos. Niby proste, ale nie każdy doszacuje kalorykę tego produktu w odpowiedni sposób.

Bułka do kebaba wartości odżywcze

To pieczywo pszenne, poddane standardowemu procesowi wypieku. Niestety dodane jest mnóstwo substancji spulchniających, ma to na celu wydłużenie przydatności produktu. O ile weźmiemy kebab standardowej wielkości (1/4 bochenka tureckiego chleba) to otrzymamy bułkę wielkości 125 gramów.
Kaloryka takiej bułki jest zbliżona do zwykłego pieczywa pszennego:

Białko - 11 g
Węglowodany - 70 g
Tłuszcze - 2 g
Kalorie - 342

Mięso na kebab - ile ma kalorii?

A raczej jego udział, kupując kebab z "baraniny" musimy wiedzieć iż jest to tylko procentowa zawartość w całości. Warto podkreślić, że są to ilości trzecioplanowe, rzędu 15-25%!
Udział mięsa w gotowym produkcie waha się od 150-200 gramów, przyjmijmy więc 180... O ile w przypadku "wołowiny" kaloryka wygląda następująco:

Białko - 18 g
Węglowodany - 1,8 g
Tłuszcze - 36 g
Kalorie - 404

O tyle w przypadku mięsa "drobiowego" ciężko jednoznacznie określić kalorykę ze względu na "mnogość" składników... Jednak na pewno znajduję się tam dodatkowa, duża ilość tłuszczy zatem możemy przyjąć podobny ładunek kalorii jak przy "wołowinie".

Sos do kebaba

Jako dodatki dodaję się sosy na bazie oleju lub majonezów, są to wysokokaloryczne składniki, skutecznie windujące zasób energetyczny kebabów. Jako wzór do obliczeń przyjmiemy sos czosnkowy, obecny w większości barów szybkiej obsługi i na stacjach benzynowych.

Porcja sosu to ok 40 gramów. Zatem kaloryczność kebaba wygląda następująco:

Białko - 0,3 g
Węglowodany - 3,2 g
Tłuszcze - 9,5 g
Kalorie - 100

W stosunku do warzyw określimy ich kalorykę z góry. Przyjmijmy więc że w przeróżnych miksach warzywnych, niekiedy wzbogaconych sosem winegret znajduję się energia w ilości 50 kcal.

Ile kalorii ma kebab?

Bułka (342) + mięso (404) + sos (100) + warzywa (50) = 896 kcal

Taki ładunek energetyczny to około 48 % dziennego zapotrzebowania na kalorie u normalnego mężczyzny! Do tego dochodzi mnóstwo dodatków mniej lub bardziej wpływających na nasz organizm.

Jak widać kebab to istna bomba kaloryczna, pamiętajmy o tym wybierając się kolejnym razem na "fast-food".

Sprawdź też: Sok pomarańczowy - cukier w płynie?

Powiązane artykuły

16 Comments

 1. Mateusz

  Fajnie,ale stronniczo.Bo można wybrać kebab w durum na ostro,ograniczając znacząco węgle i fat.

  1. Jakub Kola

   Witam,

   mimo wszystko taki kebab często ma zaniżane przez Nas wartości w postaci kalorii i to okazuje się błędem. Warto też pamiętać o średniej lub niskiej jakości, silnie przetworzonego mięsa, które jest używane do tego typu produktów.

   Podrawiam

 2. Anna

  18g węgli w samej wołowinie?

  1. MadaraZero

   a no właśnie xD Mięso generalnie ma prawie 0 :E

  2. Pablo

   1,8g węglowodanów ,nie 18

 3. Gj

  Cos wam sie wegle przy miesie pomylily 🙂 prawie jak ziemniory xD

 4. Anna25

  Dziekuje za wpis bardzo rozjaśnił mi ile dokładnie jest kalorii

 5. Damian

  Zastanawiam się jak wyliczyliscie 18g węglowodanów w mięsie, z czego?

  1. Jakub Kola

   Mięso na kebab to również dodatki 😉

 6. szymon

  ile kalorii mają fosforany ww samym mięsie? :DD oczywiście wszystko da się policzyć ale i tak nie wiadomo czy nam zawsze tyle samo nałożą

 7. pops

  Bułka (342) + mięso (404) + sos (100) + warzywa (50) = 896 kcal
  ale biorę z kurczakiem, w nl to mięso w nóżek lub kawałki filetów… wtedy po ugrillowaniu średnio 100g to 120kcal… więc 120-240kcal max, z udziałem min.18-20% białka a tłuszczu do 5-10% w kierunku wartości dolnej. bez sosu, zawsze. daja sporo sałatek (kapusta 2 rodzaje, pomidory, sałata, papryka, cebula, oógrki świeże i konserwowe). wtedy taki kebab to w zasadzie sałatka, z grilowaną kurą i chlebem…. 340 + 120/240 +50= 510/ 630; gdzie warzyw to spora miska, więc najeść się można na pół dnia… jeśli napoje niezdrowe, to zero i kcal się nie zmienią… a ta bułka czy zjedzona w kebabie czy jako 2 bułki mniejsze z piekarni, to tyle samo mają kalorii więc nie rozumiem żalu (fakt lepiej pełnoziarniste by były)…
  wiadomo brać kurczaka (mieć pewność, że to grillowany), sporo warzyw i bez sosów… falafel kcal może mieć więcej..
  sporo kcal to ma tzw. kapsalon czy donerbox… gdzie 1sze danie to 800-1000kcal za małą porcję lub pół a standard do 1800kcal…

  1. Antoni

   896kcal to jest 48%? Czemu dietetycy zaniżają wiecznie dzienne zapotrzebowanie do BMR. Gdzie współczynnik aktywności? 1867kcal to jest dieta na zabicie mięśni chyba dla „nie normalnego mężczyzny” 😂 wystarczy wziąć mały kebab w zahirze np z sosem BBQ albo bez sosu i to już się robi jakieś 400/500kcal

  2. Marcin

   Konkretnie i rzeczowo.
   Zgadzam się…
   Ten post to straszenie dzieci kominiarzem….
   Nie przyłożył sie autor

 8. Przemek

  Mi czasami wlatuje na ketozie, box surówki zielone, miesko i sosik czosnek(baza ma 60g tłuszczów na 100g i ciutke wegli)

  1. Zwyrol

   Są to kalorie dla małego kebaba ( ćwiartka bułki ) czy dużego (połowa bułki) ?

 9. wielkisus

  ej wiecie ze wszystko mozna jesc na diecie

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *