Kebab – ile to kalorii?

kebab kalorie

Każdemu z Nas zdarzy się co jakiś czas spożyć fast-foody. Są to burgery, zapiekanki, kebaby, pity i różne inne przekąski. O ile z kanapką z McD. nie ma problemu, aby ustalić liczbę kalorii (tabele na odwrocie wkładki tacy/dane na stronie internetowej), o tyle obliczenie kalorii w np. kebabie jest już dużo trudniejsze.


Bułka, mięso z kurczaka lub wołowiny (tudzież pseudo baranina), garstka surówek i tłusty sos. Niby proste, ale nie każdy doszacuje kalorykę tego produktu w odpowiedni sposób.

Bułka do kebaba wartości odżywcze

To pieczywo pszenne, poddane standardowemu procesowi wypieku. Niestety dodane jest mnóstwo substancji spulchniających, ma to na celu wydłużenie przydatności produktu. O ile weźmiemy kebab standardowej wielkości (1/4 bochenka tureckiego chleba) to otrzymamy bułkę wielkości 125 gramów.
Kaloryka takiej bułki jest zbliżona do zwykłego pieczywa pszennego:

Białko - 11 g
Węglowodany - 70 g
Tłuszcze - 2 g
Kalorie - 342

Mięso na kebab - ile ma kalorii?

A raczej jego udział, kupując kebab z "baraniny" musimy wiedzieć iż jest to tylko procentowa zawartość w całości. Warto podkreślić, że są to ilości trzecioplanowe, rzędu 15-25%!
Udział mięsa w gotowym produkcie waha się od 150-200 gramów, przyjmijmy więc 180... O ile w przypadku "wołowiny" kaloryka wygląda następująco:

Białko - 18 g
Węglowodany - 1,8 g
Tłuszcze - 36 g
Kalorie - 404

O tyle w przypadku mięsa "drobiowego" ciężko jednoznacznie określić kalorykę ze względu na "mnogość" składników... Jednak na pewno znajduję się tam dodatkowa, duża ilość tłuszczy zatem możemy przyjąć podobny ładunek kalorii jak przy "wołowinie".

Sos do kebaba

Jako dodatki dodaję się sosy na bazie oleju lub majonezów, są to wysokokaloryczne składniki, skutecznie windujące zasób energetyczny kebabów. Jako wzór do obliczeń przyjmiemy sos czosnkowy, obecny w większości barów szybkiej obsługi i na stacjach benzynowych.

Porcja sosu to ok 40 gramów. Zatem kaloryczność kebaba wygląda następująco:

Białko - 0,3 g
Węglowodany - 3,2 g
Tłuszcze - 9,5 g
Kalorie - 100

W stosunku do warzyw określimy ich kalorykę z góry. Przyjmijmy więc że w przeróżnych miksach warzywnych, niekiedy wzbogaconych sosem winegret znajduję się energia w ilości 50 kcal.

Ile kalorii ma kebab?

Bułka (342) + mięso (404) + sos (100) + warzywa (50) = 896 kcal

Taki ładunek energetyczny to około 48 % dziennego zapotrzebowania na kalorie u normalnego mężczyzny! Do tego dochodzi mnóstwo dodatków mniej lub bardziej wpływających na nasz organizm.

Jak widać kebab to istna bomba kaloryczna, pamiętajmy o tym wybierając się kolejnym razem na "fast-food".

Sprawdź też: Sok pomarańczowy - cukier w płynie?

Tagi: fast food, kalorie, kebab, tłuszcz