Popularne artykuły

Metionina – wsparcie pracy całego organizmu
Structural model of Methionine on the blackboard.
Badania suplementów

Metionina – wsparcie pracy całego organizmu 

Metionina jest to organiczny związek chemiczny należący do grupy aminokwasów kodowanych, egzogennych, a więc nie jest wytwarzana przez organizm, ale musi być dostarczana poprzez dietę lub odpowiednia suplementację. Bierze udział w dużej ilości procesów zachodzących w naszych organizmie dlatego też jest ona tak niezbędna do życia. Jest aminokwasem siarkowym.

Działanie metioniny

Aminokwas niezwykle cenny w organizmie, bez którego nie doszłoby do wielu procesów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Metionina bierze udział między innymi w przemianie lipidów, w syntezie choliny, kreatyny i adrenaliny, w cyklu metylacyjnym dzięki któremu powstaje glutation mający silne właściwości antyoksydacyjne. Metionina jest donorem grup metylowych, ochrania ona komórki wątrobowe, pozwala prawidłowo funkcjonować układowi nerwowemu i mięśniowemu. Ma bardzo duży wpływ na piękny wygląd włosów, paznokcie i skóry. Stosuje się ją w chorobie Parkinsona, w chorobach alergicznych, czy też w problemach z układem moczowym i żółciowym. Metionina  stosowana jest przy cukrzycy i miażdżycy. Pobudza ona do myślenia i poprawy koncentracji. W przypadku sportowców działa ona na zwiększenie wydolności fizycznej.

    Dawkowanie metioniny

    Przyjmuje się, że zapotrzebowanie na metioninę w postaci suplementów wynosi 1-5 g/ na dobę dwa razy dziennie. Oczywiście nie można zapomnieć także o odpowiedniej diecie, która bogata jest między innymi w mięso, ryby, w jajka, w produkty zbożowe, szpinak, brokuły, czy też fasolę. Jej niedobór przyczynia się między innymi do podwyższenia poziomu cholesterolu we krwi, do osłabienia włosów i paznokci, obniżenia nastroju, do zaburzeń psychicznych i słabszej odporności. Zbyt duże dawki z kolei mogą spowodować jej nadmiar, który będzie objawiał się między innymi bólami głowy, sennością, zaparciami, zakwaszeniem organizmu czy też zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi.

    Badania potwierdzające skuteczność działania metioniny

    Badania Klimera McCully’ego potwierdziły, iż metionina działa w leczeniu miażdżycy niszcząc wyściółkę tętnic i innych komórek organizmu. Badania Mauro G. Di Pasquale także wykazały wiekszą skłonność do wystąpienia miażdżycy, do zwiększenia cholesterolu i do wyższej skłonności lipidów do peroksydacji.

    Okazuje się, że funkcje, jakie spełnia metionina w organizmie są jednak i znacznie szersze. To właśnie ona ma duże znaczenie w usuwaniu z organizmu zbędnych toksyn i substancji i to ona wzmacnia chrząstkę stawową i powoduje jej odbudowę działając więc doskonale na stawy.

    Powiązane artykuły

    Dodaj komentarz

    Wymagane pola są zaznaczone *