Popularne artykuły

Najlepsze, naturalne substancje nootropowe!
Plotki suplementacyjne

Najlepsze, naturalne substancje nootropowe! 

Jeśli intrygują cię boostery mózgu, ale chcesz uniknąć syntetycznych nootropów, takich jak racetamy, powinieneś zainteresować się w 100% naturalnymi substancjami, o których dokładniej opowiemy za chwilę.

Istnieje wiele potężnych naturalnych środków nootropowych, które mogą poprawić pamięć, nastrój oraz zwiększyć zdolność uczenia się.

Zsyntetyzowane w laboratorium suplementy, które obecnie uznajemy za współczesne nootropy, odkryto mniej niż 60 lat temu, ale tak naprawdę ludzie używali roślin i ziół, aby zwiększyć swoje funkcje poznawcze właściwie od zawsze.

Malowidła jaskiniowe sprzed co najmniej 10 000 lat wskazują, że nawet najwcześniejsze hominidy wykorzystywały materię roślinną do zmiany wzorców myślenia, a medycyna starożytnych kultur niezmiennie obejmowała preparaty mające na celu poprawę i ochronę naszego mózgu. Ciekawe, nieprawdaż?

Wiele suplementów, które teraz uznajemy za naturalne nootropy, można odnaleźć w zapiskach sprzed stuleci; na przykład Ginkgo Biloba był szeroko stosowany jako środek wspomagający pracę mózgu w starożytnej medycynie chińskiej, podczas gdy Ashwagandha była często przepisywana przez tradycyjnych praktyków Ajurwedy w Indiach, aby poprawić koncentrację i złagodzić stres.

Inne naturalne nootropy, takie jak grzyb Lion’s Mane i Bacopa Monnieri, były używane jako wzmacniacze pamięci przez starożytne kultury na całym świecie, z obszarów tak różnych, jak Europa, Azja oraz zarówno Północna, jak i Południowa Ameryka.

Obecnie istnieje wiele badań klinicznych mających na celu wyjaśnienie skutków stosowania tych naturalnych suplementów nootropowych.

STAROŻYTNE ZIOŁA – WSPÓŁCZESNE ZASTOSOWANIE

Chociaż naturalne suplementy nootropowe, które dziś lubimy, mogą wydawać się bardzo podobne do preparatów używanych w czasach starożytnych, główną różnicą jest metoda ich dostarczania do organizmu. Obecnie przyjmujemy wygodne kapsułki lub sproszkowane ekstrakty, często o znormalizowanej mocy, zamiast rozdrobnionej substancji roślinnej lub suszonych jagód, ale główne korzyści farmakologiczne pozostają takie same; niektóre pochodne roślin poprawiają pamięć, inne wzmacniają ogólne funkcje poznawcze, a jeszcze inne zwiększają poziom energii lub zmniejszają lęk oraz niepokój.

Postępy naukowe i nowoczesne techniki wytwarzania zapewniają czystszą formę naturalnych ekstraktów roślinnych, które gwarantują pożądane efekty, a także umożliwiają dokładniejsze i bardziej precyzyjne zarządzanie dawkami. Jest to szczególnie ważne, jeśli chodzi o łączenie lub układanie suplementów nootropowych w celu uzyskania najlepszego efektu.

Należy zwrócić też uwagę że przez wysyp niskojakościowych produktów na rynku, warto wiedzieć które suplementy wybrać. Dlatego zapraszamy do sprawdzenia naszych rankingów, między innymi rankingu najlepszych produktów z Ashwagandhą!

KORZYŚCI STOSOWANIA NATURALNYCH NOOPTROPÓW

Jedną z typowych cech naturalnych substancji nootropowych jest ich zdolność do działania jako potencjatory dla siebie nawzajem, gdy są stosowane w zestawach/bardziej złożonych produktach.

Starożytni lekarze zdawali sobie sprawę z tego faktu i często zalecali mieszanki złożone z kilku roślin i ziół, zmielonych i zmieszanych razem. Te starożytne przepisy można uznać za oryginalne stacki i zdecydowanie są one prekursorami nowoczesnych technik komponowania ziół o właściwościach nootroopowych.

Wszystkie naturalne suplementy nootropowe mają wartość, gdy są przyjmowane samodzielnie, ale większość z nich jest bardziej skuteczna, silna i trwała w połączeniu z innymi substancjami nootropowymi.

Jeśli jesteś nowicjuszem w dziedzinie nootropów ustalenie, od czego zacząć, może być sporym wyzwaniem. Sama liczba potencjalnych stacków może być przytłaczająca, a określenie co działa najlepiej – wymaga zapoznania się z wieloma badaniami.

Oto doskonały, całkowicie naturalny zestaw nootropowy, który został zaprojektowany z myślą o wzmocnieniu i ochronie mózgu, poprawie nastroju i funkcji pamięci.

PODZIAŁ SKŁADNIKÓW

 • Olej z ryb dla wsparcia zdrowia mózgu 
NOW Omega-3
NOW Omega-3

Olej z ryb jest doskonałym źródłem kwasów tłuszczowych Omega-3 EPA i DHA, które mają kluczowe  znaczenie  dla zdrowia i wydajności naszego mózgu. Omega-3 wzmacniają zdrowie całego ciała na wiele sposobów, w tym poprawiając przepływ krwi, działają jako przeciwutleniacze i utrzymują elastyczność i płynność błon komórkowych, umożliwiając wchłonięcie składników odżywczych i wypłukiwanie ich.

Funkcje te są szczególnie ważne w mózgu, gdzie poprawa krążenia i zdrowie komórkowe mają natychmiastowy efekt i wiadomo, że pozytywnie wpływają zarówno na nastrój, jak i na funkcje poznawcze. Olej rybny działa bardzo dobrze w połączeniu z innymi środkami nootropowymi i jest doskonałym dodatkiem do niemal każdego stacku.

 • Multiwitamina do zwalczania wszelkich niedoskonałości
Doctor's Best Multi-Vitamin
Doctor's Best Multi-Vitamin

Multiwitaminy rzadko są uważane za suplementy nootropowe, ale istnieją badania naukowe, które pokazują,  że mają one wyraźny pozytywny wpływ na zdolności poznawcze i są wartościowym dodatkiem do nootropowych mieszanek. Badanie przeprowadzone w 2014 roku z udziałem zdrowych osób w wieku od 21 do 39 lat wykazało zwiększoną uwagę i podniesioną aktywność mózgu w ciągu kilku godzin od podania dawki wielowitaminowej / mineralnej. Wyniki te sugerują, że pojedyncza dawka multiwitaminy jest wystarczająca, aby wpłynąć pozytywnie na funkcjonalną aktywność mózgu w obszarach związanych z zadaniami.

Wykazano również, że multiwitaminy mają dobroczynny  wpływ na pamięć. Badanie przeprowadzone w 2012 roku z udziałem starszych kobiet z subiektywnymi dolegliwościami osłabienia pamięci wykazało, że po 16 tygodniach suplementacji multiwitaminami uczestnicy wykazali mierzalnie poprawioną prędkość reakcji w teście przestrzennej pamięci roboczej.

 • Alpha GPC w celu zwiększenia dostępności neurotransmiterów
Apollo Hegemony Alpha GPC
Apollo Hegemony Alpha GPC

Alpha GPC jest doskonałym źródłem wysokiej jakości choliny, która jest kluczowa dla funkcji poznawczych. Cholina jest prekursorem neuroprzekaźnika acetylocholiny, chemicznej substancji w mózgu najbliżej związanej z procesem uczeniem się. Wiele nootropów działa stymulując produkcję acetylocholiny, co bezpośrednio wpływa na uczenie się i pamięć krótkotrwałą.

Bez wystarczającej ilości choliny mózg nie jest w stanie wytworzyć wystarczającej ilości acetylocholiny, a niedobór acetylocholiny jest związany z upośledzającymi pamięć stanami neurologicznymi, takimi jak np. choroba Alzheimera. Odwrotnie, wykazano, że wystarczająca ilość choliny gotowej do przekształcenia w acetylocholinę znacznie zwiększa neuroplastyczność, co skutkuje lepszymi funkcjami poznawczymi i pamięcią. Każdy stos nootropowy powinien zawierać źródło wysokiej jakości choliny.

 • NALT na koncentrację
Apollo Hegemony NALT
Apollo Hegemony NALT

NALT, lub N-Acetyl L-Tyrozyna, jest zmodyfikowaną postacią aminokwasu L-tyrozyny, przetwarzaną w celu dodania kwasu octowego dla lepszej absorpcji i zwiększonej biodostępności. Po zaabsorbowaniu NALT przekształca się w substancję chemiczną L-Dopa, która jest prekursorem wielu ważnych związków chemicznych związanych z funkcjami poznawczymi. Jednym z najważniejszych z nich jest neuroprzekaźnik - dopamina, który jest ściśle związany z pamięcią, jasnością umysłu i nastrojem.

NALT jest popularnym i potężnym nootropem sam w sobie, a także wzmacnia działanie innych nootropów. Wykazano, że poprawia tworzenie wspomnień i ich odtwarzanie, zwiększa zdolność uczenia się i koncentracji uwagi oraz poprawia nastrój poprzez zmniejszenie stresu i niepokoju.

 • Kofeina na energię i czujność

Kofeina jest środkiem raczej pobudzającym niż nootropowym, ale ma ugruntowaną moc, ponieważ  stymulator ośrodkowego układu nerwowego znacznie

Apollo Hegemony Smart Caps
Apollo Hegemony Smart Caps

poprawia czujność i udokumentowano, że poprawia funkcjonowanie mózgu. Kofeina jest powszechnym dodatkiem do stacków nootropowych, zapewniając czuwanie, uczucie energii i zwiększoną koncentrację. Wiele osób również uważa, że ​​nastrój nastrój i daje poczucie radości. Któż z nas nie cieszy się na myśl o świeżej, gorącej kawie…

Kofeina działa poprzez hamowanie produkcji adenozyny, chemicznego środka kontrolującego stymulację mózgu i zwiększanie produkcji dopaminy w neurotransmiterach, co poprawia koncentrację i skupienie. Każdy, kto sięga po poranną kawę, aby lepiej rozpocząć dzień, zna nootropowe korzyści kofeiny. Ma ona też inne korzyści, które mogą nie być tak oczywiste; badania pokazują, że osoby pijące kawę są o 80% mniej narażone na chorobą Parkinsona, a badania wskazują, że może nawet pomóc w zapobieganiu chorobie Alzheimera.

 • L-Theanina – łagodzi działanie kofeiny 
Apollo Hegemony L-Theanine Plus
Apollo Hegemony L-Theanine Plus

L-Teanina to aminokwas, który naturalnie występuje w zielonej herbacie. Jest to analog  L-glutaminianu i L-glutaminy, aminokwasów wytwarzanych w organizmie i niezbędnych do sprawnego funkcjonowania mózgu. Wykazano, że L-Theanina rozluźnia i relaksuje mózg bez wywoływania uczucia senności, a próby kliniczne wskazują, że ma on wyraźny pozytywny wpływ na ogólny nastrój.

L-Theanina jest cennym nootropem sama w sobie i doskonałym dodatkiem do każdego stacku, szczególnie tych, które zawierają kofeinę. Udowodniono, że neutralizuje nadmierne pobudzenie wywołane kofeiną, nie zmniejszając jej skuteczności jako stymulatora umysłowego.

 • Grzyb Lion’s Mane dla rozwoju neuronu

Grzyb Lion’s Mane ma silne, nootropowe działanie z powodu związku z NGF, zwanym także  czynnikiem wzrostu nerwów (Nerve Growth Factor). NGF to neurotrofina, małe białko, które jest niezbędne do wzrostu i przeżycia neuronów. Jednym z podstawowych elementów budujących zdrowie mózgu i neuroplastyczność, NGF zachęca do wzrostu aksonów, długich nitkowatych komórek nerwowych, wzdłuż których pr

Swanson Lion's Mane Mushroom
Swanson Lion's Mane Mushroom

owadzone są impulsy elektryczne. Im więcej aksonów istnieje i im lepsze jest ich zdrowie, tym szybciej i sprawniej mogą być przekazywane impulsy i tym lepsze są funkcje poznawcze oraz zdrowie i wydajność mózgu. NGF promuje także mielinizację, rozwój osłony lipidów / białek, która otacza i chroni aksony.

Lion's Mane jest szczególnie skuteczny, gdy stosuje się go z olejem rybnym, który chroni błony komórkowe, oraz źródłem choliny, takim jak Alpha GPC, aby umożliwić produkcję obfitej acetylocholiny dla lepszego poznania. Jest doskonałym dodatkiem do naturalnych i syntetycznych nootropów i zwiększy efektywność prawie każdego stacku.

 • Bacopa Monnieri do długotrwałego wzmacniania pamięci
Apollo Hegemony Bacopa Monnieri
Apollo Hegemony Bacopa Monnieri

Bacopa monnieri jest stosowana w całej Azji jako tradycyjny sposób leczenia wielu różnych zaburzeń fizycznych, od astmy po epilepsję, ale na Zachodzie jest znany przede na Zachodzie ze względu na silne zdolności nootropowe. Jest to znany i ceniony wzmacniacz pamięci, którego działanie zostało udowodnione klinicznie. Dzięki niemu nauka jest szybsza i łatwiejsza. Wykazano także, że łagodzi on lęk i zmniejsza negatywne skutki stresu. Badania kliniczne wykazały, że bacopa znacząco zmniejsza lęk i depresję u badanych ochotników.  Bacopa poprawia pamięć i zdolności poznawcze, poprawiając komunikację synaptyczną. Wywołuje też charakterystyczne działanie uspokajające poprzez modulowanie aktywności określonych receptorów przekaźników nerwowych, w tym tych, które regulują wychwyt serotoniny, co jest silnie związane z zarządzaniem nastrojem i lękiem. Jest bezpieczna i dobrze tolerowana. Stanowi doskonałe uzupełnienie innych nootropów.

 • Ashwagandha na redukcję stresu
Apollo Hegemony Ashwagandha Diamond
Apollo Hegemony Ashwagandha Diamond

Ashwagandha to starożytne ajurwedyjskie zioło, które jest potężnym adaptogenem, związkiem zdolnym do zapobiegania fizycznym i chemicznym skutkom stresu. Jest znana przede wszystkim ze względu na swojej zdolności do zmniejszania lęku, ale wykazano również, że poprawia sprawność fizyczną, zmniejsza zmęczenie i poprawia tworzenie wspomnień.

Mechanizmy działania Ashwagandha nie są dobrze poznane, ale wykazano, że mają znaczące właściwości przeciwzapalne, przeciwnowotworowe, antystresowe, przeciwutleniające, immunomodulujące i odmładzające. Wydaje się również wywierać pozytywny wpływ na układ endokrynologiczny, sercowo-płucny i ośrodkowy układ nerwowy. Często łączy się ją z Bacopą, innym silnym ziołem przeciwlękowym. Jest doskonałym dodatkiem do każdego stacku, który zawiera stymulanty, takie jak kofeina, huperzyna A lub winpocetyna.

 • Huperzine A dla natychmiastowego "wzmocnienia mózgu"

Huperzina A jest naturalnym ekstraktem roślinnym, który poprawia zdolności poznawcze,  działając jako inhibitor

Apollo Hegemony Huperzine-A
Apollo Hegemony Huperzine-A

acetylocholinoesterazy. Poprzez zapobieganie uwalnianiu się substancji chemicznej, która rozkłada acetylocholinę ("uczący się neuroprzekaźnik"), Huperzina A powoduje zwiększenie acetylocholiny w mózgu, a to z kolei poprawia uczenie się, pamięć, koncentrację i skupienie. Uważa się również, że działa ona jako środek ochronny dla neuronów.

Wiadomo, że Huperzine A działa dość szybko, przekraczając barierę krew-mózg w zaledwie 15 minut i osiągając szczytową wartość w ciągu godziny. Jej szybkie działanie sprawia, że ​​idealnie nadaje się do takich sytuacji, jak egzaminy lub nauka do sesji, kiedy potrzebny jest natychmiastowy wzrost zdolności poznawczych, ale niektóre badania sugerują, że najbezpieczniej jest używać okazjonalnie lub cyklicznie, a nie jako część codziennej suplementacji. Działa dobrze z innymi nootropami, ale należy zwrócić uwagę, aby w każdym stosie zawierającym Huperzine A. znajdowało się dobre źródło choliny, takie jak Alpha GPC.

 • Winpocetyna zwiększa przepływ krwi w mózgu
Source Naturals Vinpocetine
Source Naturals Vinpocetine

Vinpocetine to kolejny szybko działający naturalny nootropik, który jest potężnym stymulatorem mózgu, znanym z polepszania funkcji poznawczych, wyostrzania pamięci, a nawet poprawy samopoczucia. Działa poprzez poprawę przepływu krwi i krążenia w mózgu, zwiększenie wchłaniania tlenu i składników odżywczych oraz pobudzenie produkcji kluczowych neurotransmiterów. Działa także jako przeciwutleniacz, chroniąc mózg przed negatywnymi skutkami stresu, toksynami środowiskowymi i procesem starzenia.

W przeciwieństwie do ogólnych środków pobudzających, takich jak efedryna lub Adderall, które działają jako środki rozszerzające na całe ciało, winpocetyna zwiększa przepływ krwi i krążenie w mózgu bez wpływu na ciśnienie krwi w pozostałych częściach ciała. Wykazano nawet, że celuje konkretnie w uszkodzone komórki mózgu. To rozszerzenie naczyń krwionośnych w mózgu, w połączeniu ze zwiększonym uwalnianiem kluczowych neurotransmiterów, takich jak acetylocholina i dopamina, sprawia, że ​​winpocetyna jest szczególnie cennym dodatkiem do innych nootropów. Dobre źródło choliny powinno zawsze być zawarte, gdy winpocetyna jest częścią stacku.

 • Rhodiola Rosea do walki ze zmęczeniem i stresem

  Apollo's Hegemony Rhodiola Rosea ekstrakt 3% salidrozydów
  Apollo's Hegemony Rhodiola Rosea

W dzisiejszym świecie zapotrzebowanie na naszą wydolność umysłową jest bardzo wysokie i może mieć szkodliwy wpływ na nasz nastrój i funkcje poznawcze. Rhodiola rosea była używana od tysięcy lat w celu zwalczania wielu niekorzystnych skutków stresu. Jeśli odczuwasz negatywny wpływ stresu na swoje życie, warto spróbować rhodiola rosea.

STACK NOOTROPWY SKOMPONOWANY SPECJALNIE DLA CIEBIE

Chociaż rozsądnie jest stosować się do zaleceń dotyczących dawkowania podawanych w tym całkowicie naturalnym nootropowym stacku, szczególnie jeśli jesteś początkującym w kwestii boosterów mózgu i ich łączenia, z czasem możesz "dobrze dostroić" poszczególne substancje do własnych potrzeb.

Na przykład, jeśli jesteś szczególnie wrażliwy na kofeinę, możesz ją pominąć. Możesz również eksperymentować z różnymi markami i odmianami multiwitamin, a jeśli uznasz, że dodanie zarówno huperziny A, jak i Winpocetyny jest zbyt stymulujące, możesz spróbować stosów je osobno, aby określić, które najlepiej pasuje do Twojego ciała i metabolizmu.

Jeśli masz problemy ze snem, spróbuj wziąć stosy zawierające huperzynę A i / lub winpocetynę najpóźniej do południa.

NOOTROPIKI NATURALNE SĄ BEZPIECZNE I EFEKTYWNE

Wszystkie naturalne stacki nootropowe, zebrane mądrze, z reguły są bezpieczne i skuteczne.

Zawsze dobrze jest porozmawiać z lekarzem przed rozpoczęciem nowej suplementacji, jednak wszystkie opisane składniki są ogólnie uważane za dobrze tolerowane, bez znaczących skutków ubocznych.Ten konkretny zestaw, z biegiem czasu, powinien doprowadzić do doskonalenia funkcji poznawczych i ogólnego zdrowia mózgu.
Wyniki będą się różnić w zależności od osoby, ale powyższe nootropy są  sprawdzonymi stymulatorami mózgu, które działają od wieków i mogą zapewnić dobre samopoczucie.

Powiązane artykuły

1 Comments

 1. valdi

  Witam

  Czy istnieje jakiś preparat który zadziała jak iMAO – np. moclobemid moclobemidum mobemid

  Pzdr.

  V

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *