Nasiona czarnuszki mogą poprawić pamięć, uwagę i procesy poznawcze w chorobie neurodegeneracyjnej

Ela

Uwaga: Podczas, gdy poniższe badanie zostało przeprowadzone na próbie zdrowych, starszych osób, wyniki sugerują, że nasiona czarnuszki mogą poprawić pamięć, funkcje poznawcze i uwagę u osób z boreliozą (która w niektórych badaniach została uznana za prekursora dla demencji oraz choroby Alzheimera).

 TŁO BADAŃ:

Eksperymentalne dowody wykazały, że nasiona Nigella sativa (NS lub czarnuszki) mają pozytywne działanie modulujące na starzejące się szczury z upośledzeniem pamięci, zapobiega utracie komórek piramidalnych w hipokampie i wzmacnia konsolidację zdolności do przywracania przechowywanych informacji i pamięci przestrzennej u badanych zwierząt. Czarnuszka ma ponadto działanie: neuroprotekcyjne, nefroprotekcyjne, ochronne dla płuc, kardioprotekcyjne, hepatoprotekcyjne, jak ustalono w poprzednich badaniach na zwierzętach. Wiele badań klinicznych z wykorzystaniem czarnuszki na ludziach również wykazało korzystny wpływ na ich zdrowie i ogólną kondycję.

CEL BADANIA: Black Cumin Seed Oil with Bio Curcumin

Niniejsze badanie miało na celu określenie wpływu NS na pamięć, uwagę i funkcje poznawcze u zdrowych starszych osób (ochotników). Ponadto profil bezpieczeństwa NS oceniano podczas dziewięciotygodniowego okresu badania.

WYKORZYSTANE METODY:

Czterdziestu starszych ochotników zostało zrekrutowanych i podzielonych losowo na grupę A i grupę B, z których każda składała się z 20 osób. Procedura leczenia grupy A wynosiła 500 mg kapsułki NS dwa razy dziennie przez dziewięć tygodni, a grupa B otrzymywała placebo zamiast NS w podobny sposób. Wszyscy ochotnicy byli oceniani pod kątem profilu neuropsychologicznego i profilu bezpieczeństwa dwa razy przed leczeniem i po dziewięciu tygodniach.

Testy neuropsychologiczne były to: test pamięci logicznej, test rozpiętości cyfr, test liczb złożonych Rey-Osterrietha, test usuwania liter, testowanie śladów i test stroopa. Profil bezpieczeństwa oceniano mierząc biochemiczne markery sercowe (cholesterol całkowity, triglicerydy i cholesterol o dużej gęstości lipoprotein, lipoproteiny o bardzo niskiej gęstości, cholesterol lipoproteinowy o niskiej gęstości, kinaza kreatynowa-MB); wskaźniki wątrobowe (aminotransferaza asparaginianowa, aminotransferaza alaninowa, fosfataza alkaliczna, białko całkowite, albumina, bilirubina) i nerkowe (kreatynina i azot mocznikowy we krwi) za pomocą komercyjnych zestawów.

WYNIKI:

Istniała istotna statystycznie różnica (p <0,05) w wyniku testu logicznej pamięci między grupami I i II, całkowitego wyniku zakresu cyfr (30 minut opóźnionego wywołania), procent wyniku w teście liczb złożonych Rey-Osterrieth, czas potrzebny do ukończenia testu anulowania litery , czas potrzebny na wykonanie testu szlaku A i testu B, wynik w części C testu stroopa. Osoby, które przyjmowały czarnuszkę przez dziewięć tygodni wypadły lepiej. Nie było istotnych statystycznie zmian (p> 0,05) w żadnym z biochemicznych markerów czynności serca, wątroby i nerek podczas tego dziewięciotygodniowego okresu badania.

WNIOSKI:

Obecne badanie pokazuje rolę czarnuszki w poprawie pamięci, uwagi i funkcji poznawczych. Jednakże, żeby można uznać NS za potencjalny suplement diety w zapobieganiu lub spowolnieniu rozwojowi choroby Alzheimera, konieczne są dalsze badania. Zaleca się badanie pacjentów z chorobą Alzheimera w dużej populacji przez dłuższy okres czasu przed codziennym stosowaniem NS. Zaleca się przeprowadzenie obszernych badań fitochemicznych w celu odkrycia nowych leków z wykorzystaniem czarnuszki w celu leczenia zaburzeń poznawczych.

Źródło: autor: Bin Sayeed MS1, Asaduzzaman M, Morshed H, Hossain MM, Kadir MF, Rahman MR. Wpływ Nigella sativa Linn. Nasiona na pamięć, uwagę i poznanie u zdrowych ochotników. J Ethnopharmacol. 2013 30 lipca; 148 (3): 780-6. doi: 10.1016 / j.jep.2013.05.004. Epub 2013 21 maja.

Tagi: alzheimer, badania, czarnuszka, funkcje poznawcze, nasiona czarnuszki, nigella sativa, ns, pamięć

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *