Popularne artykuły

Potas – równowaga elektrolitowa
Badania suplementów

Potas – równowaga elektrolitowa 

Potas jest to jeden z najważniejszych pierwiastków dla organizmu człowieka, którego odpowiednia ilość stanowi rzecz niezwykle ważną, by zapewnić człowiekowi normalne funkcjonowanie. Wpływa on przede wszystkim na prawidłową gospodarkę wodno – elektrolitową i kwasowo – zasadową, ale także spełnia i wiele innych, niezwykle ważnych dla organizmu funkcji. Wraz z chlorem i sodem jest elektrolitem i najważniejszym makroelementem. Zarówno nadmiar, jak również i niedobór może być dla organizmu bardzo szkodliwy.Działanie

Jak wspomnieliśmy potas bierze udział w gospodarce wodnej, utrzymując odpowiedni poziom płynów w organizmie. Wpływa on na pracę mięśni, w tym najważniejszego – serca. Bierze udział w regulacji ciśnienia osmotycznego i w powstawaniu impulsów nerwowych. Odpowiada na metabolizm węglowodanów i białek, a także za wydzielanie insuliny. Utrzymuje odpowiednie ciśnienie krwi, pozwala zachować prawidłową masę ciała, a do tego zapobiega powstawaniu obrzęków.

Dawkowanie

Dzienne zapotrzebowanie na potas wynosi 2000 – 3000 mg. U kobiet karmiących piersią ilość wzrasta do 5100mg. Największe ilości potasu znajdują się między innymi w suszonych owocach, pomidorach i ich przetworach, w ziemniakach, cytrusach i zielonych warzywach liściastych.

Niedobór

Objawami niedoboru potasu w organizmie jest między innymi puchnięcie nóg i rąk, nadciśnienie, nieregularne bicie serca. Zdarzają się skurcze mięśni, zmęczenie i częste zdenerwowanie. Może dojść także do zaparć i wzdęć, ze względu na problemy z perystaltyką jelit. Niedobór pojawia się najczęściej u osób, które stosują środki moczopędne,  niektóre leki na serce i na nadciśnienie. Problem ten może dotyczyć także osób chorych na cukrzycę i u ludzi stosujących częste diety ubogie w produkty bogate w potas.

Nadmiar

Nadmiar może doprowadzić do zaburzeń pracy serca, a w konsekwencji nawet do zgonu. Nie można więc zażywać go bez konsultacji z lekarzem. Kto jest narażony na nadmiar potasu? Przede wszystkim osoby, które stosują niektóre rodzaje leków, w tym na niewydolność serca i arytmię.

Polecany produkt

Rekomendowany suplement z efektywną dawką cytrynianu potasu i niskiej cenie - MZ Store Potassium
Rekomendowany suplement z efektywną dawką cytrynianu potasu i niskiej cenie - MZ Store Potassium

Potassium brandowany przez nasz sklep MZ Store, to doskonały produkt wspierający organizm w stanach niedoboru potasu, dostarczając jego efektywnej dawki, w optymalnie przyswajalnej formie cytrynianu potasu. Dzięki prawidłowemu poziomu potasu w naszym organizmie zachowamy prawidłową homeostazę organizmu, dzięki czemu będzie mógł on pracować na najwyższych obrotach!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *