Popularne artykuły

Pregnenolon cz. 1 – Ojciec hormonów steroidowych
Odchudzanie

Pregnenolon cz. 1 – Ojciec hormonów steroidowych 

Nie ulega wątpliwości, że sprawny układ hormonalny leży u podstaw dobrego zdrowia. Niestety, coraz częściej pojawiają się problemy z równowagą hormonalną zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn i to w coraz młodszym wieku. Skutkować to może głównie problemami z samopoczuciem i płodnością, jednak efekty niedoboru lub dysbalansu hormonów dotykają praktycznie całego ustroju.

Czym jest pregnenolon?

Pregnenolon to związek o budowie steroidowej, który wytwarzany jest z cholesterolu za pomocą enzymu 20,22-desmolazy zlokalizowanego w mitochondriach. Cały proces zachodzi pod wpływem stymulacji przez hormony tropowe wytwarzane przez przysadkę mózgową, takie jak ACTH, LH i FSH. Jego produkcja następuje głównie w gonadach, nadnerczach i w tkance mózgu[1], ale może być także wytwarzany przez gruczoły ślinowe[2] i limfocyty[3]. Jest kluczowym elementem w gospodarce hormonalnej człowieka, gdyż z niego powstają hormony płciowe, takie jak progesteron, estradiol, testosteron, a także glukokortykoidy i mineralokortykoidy. Synteza praktycznie każdego hormonu steroidowego w organizmie uzależniona jest od obecności tego składnika. Określany jest także mianem neurosteroidu, ze względu na wpływ, który wykazuje na układ nerwowy. Jednak ten temat szerzej poruszymy w kolejnej części artykułu.

Dzięki dostarczeniu substratu możliwe jest zwiększenie ilości wszystkich hormonów płciowych w obiegu.

Pregnenolon jest elementem, który pojawia się w szlaku syntezy każdego hormonu płciowego, a jego obecności nie sposób pominąć. Dlatego też jego suplementacja jest uniwersalnym sposobem, na podniesienie kondycji całej gospodarki hormonalnej.

  Dla zobrazowania szlaku metabolizmu hormonów płciowych z pregnenolonu, przedstawić można ten uproszczony schemat:

  cholesterol → pregnenolon → progestageny (w tym progesteron) → androgeny (testosteron i pozostałe) → estrogeny (włącznie z estradiolem)

  Ten nieselektywny sposób na stymulację produkcji hormonów sprawdza się szczególnie w kilku charakterystycznych przypadkach, w których supresji uległ cały system. Najbardziej znanym wskazaniem do substytucji pregnenolonu jest menopauza, w celu uzupełnienia strat hormonów związanych z naturalnym starzeniem się organizmu. Można w ten sposób poprawić jakość życia, poprzez wzrost energii, poprawę jakości snu, wzmocnienie kości oraz lepsze samopoczucie ogólne.

  Również mężczyźni w zaawansowanym wieku mogą skorzystać z suplementacji pregnenolonem, gdyż jego poziom spada wraz z postępującymi latami życia[4]. Dzięki niemu można potencjalnie zapobiec spadkom testosteronu i obniżeniu sprawności seksualnej, co dla każdego Pana wiąże się z psychicznym dyskomfortem. Poza sprawną erekcją oczekiwać można także przypływu sił witalnych, poprawy kompozycji ciała oraz lepszych parametrów wskazujących na stan zdrowia ogólnego.

  Coraz częstszym powodem supresji hormonów płciowych jest niedożywienie, wynikające zazwyczaj z przewlekle utrzymywanego, głębokiego deficytu kalorycznego. Szczególnie dotkliwie odczuwają to kobiety, którym może nawet całkowicie zaniknąć cykl miesiączkowy. W takiej sytuacji pregnenolon może być efektywnym wsparciem do czasu, aż uda się odżywić i odbudować organizm oraz przywrócić homeostazę.

  Wspomagająco można używać pregnenolonu w małych dawkach także u osób względnie zdrowych, jednak poddawanych dużym obciążeniom, na przykład intensywnie trenującym sportowcom, którym zwiększone ilości hormonów mogą przynieść wiele korzyści, nie tylko sportowych ale i podtrzymujących zdrowie.

  Warto nadmienić także, że podawanie pregnenolonu wydaje się być bezpieczniejszym sposobem na wsparcie gospodarki hormonalnej niż podawanie gotowych, finalnych hormonów takich jak testosteron, estrogeny, czy progesteron. Dzięki zwiększeniu dostępności substratu pozwalamy, by organizm sam zadecydował w którą stroną pójdą szlaki metabolizmu hormonów, dostosowując ich produkcję do aktualnych potrzeb.

  Pregnenolon może poprawić stan zdrowia osób zmagających się z niedoczynnością nadnerczy i niskimi poziomami kortykosteroidów.

  Wiele osób martwi się nadmiarem kortyzolu, jednak prawdziwe problemy pojawiają się w momencie, gdy zaczyna nam go brakować. Z niedostateczną ilości kortykosteroidów naszym organizmem zawładnąć mogą stany zapalne, które utrzymywane przez dłuższy czas mogą narobić poważnych szkód. Deregulacji ulec może także rytm dobowy, przez co przez cały dzień może brakować nam energii, a nieznana do tej pory siła ciągnąć nas będzie w stronę łóżka.

  Substytucja pregnenolonu może przyczyniać się do wzrostu brakującego kortyzolu oraz pozostałych hormonów nadnerczy, takich jak dehydroepiandrostron oraz minerolokortykoidy, wśród których wyróżniamy regulujący gospodarkę wodną aldosteron.

  Nadnercza to jeden z głównych gruczołów, w których produkowany jest pregnenolon. Podając ten steroid z zewnątrz, przyczyniamy się do odciążenia nadnerczy, co jest znaczące szczególnie gdy obarczamy je przewlekłym psychicznym lub fizycznym stresem.

  Opracował: Wojciech Nowosada

  __________________________________________________________________________________________

  Powiązane artykuły

  6 Comments

  1. bartek

   w trakcie cyklu czyli podawania sztucznego tescia jest sens to stosowac?

   1. Jakub Kola

    Zostawiłbym do kuracji „po” 😉

    1. marcin

     Witam
     czy dawka 25 mg dziennie bedzie ok ?

     1. Jakub Kola

      Witam,

      powinna być optymalna.

  2. Pawel

   Witam, ciezko trenuje (mma), więc mam zamiar wesprzeć się pregnenolonem w ilości 50mg dziennie. Proszę mi powiedzieć czy 2 msc stosowania to optymalny czas?

   1. Sebastian

    Zrobiłem badania i lipa ,teść poniżej dolnych widełek,
    prolka lekko za górnymi widełkami estradiol 16,20
    pg/ml gdzie 11,30 – 43,20
    Teraz zacząłem samemu bić teścia 100mg/ml co 3 dzień, tak chce cały miesiąc i powtórzę wyniki.
    Dołożyć PREGNENOLONE czy odstawić teścia i podawać sam ten srodek

  Dodaj komentarz

  Wymagane pola są zaznaczone *