Pregnenolon cz. 3 – podsumowanie informacji

Poza głównymi funkcjami, takimi jak nasilanie produkcji hormonów steroidowych i usprawnienie kondycji układu nerwowego, pregnenolon ma także kilka pomniejszych zalet, które dotyczą jakości snu, aktywności układu immunologicznego oraz uzależnień od niektórych używek. Przed wdrożeniem suplementacji warto zapoznać się z wszystkimi aspektami działania środka, by mieć pełną kontrolę nad tym co suplement robi z naszym ciałem.

Czego jeszcze można oczekiwać od pregnenolonu?

Znaczna część społeczeństwa zmaga się z problemami ze snem, które pojawiają się z wielu powodów – zbyt późnego kładzenia się do łóżka, używania wyświetlaczy emitujących niebieskie światło późną porą, nadmiernego stresu i wielu innych. Jest to jeden z najbardziej niedocenianych i jednocześnie bardzo poważnych czynników wpływających na pogarszanie naszego zdrowia przez osłabienie wrażliwości insulinowej, wzrost ciśnienia krwi, supresję hormonów płciowych, czy też obniżenie zdolności poznawczych. Jak dowodzą naukowcy, pregnenolon i jego metabolity mogą poprawiać jakość snu poprzez wydłużanie czasu snu głębokiego, wolnofalowego[1,2], co może usprawnić nocną regenerację i poprawić tym samym stan zdrowia ogólnego oraz formowanie wspomnień.

W pewnych przypadkach, pregnenolon może posłużyć także do modulowania balansu cytokin ramion Th1 i Th2 układu immunologicznego. Ten steroid może przyczyniać się do supresji komórek Th2, co jest potencjalnie korzystne w astmie, alergiach, czy też niektórych nowotworach[3]. Poruszając temat immunologii i nowotworów, warto wspomnieć o pozytywnych efektach pregnenolonu w leczeniu glejaków, dzięki nasileniu apoptozy komórek nowotworowych, co zostało potwierdzone badaniami[4].

Badania na szczurach wskazują, że pregnenolon może zmniejszać parcie na spożycie alkoholu[5,6]. Jest to kolejny efekt interakcji neurosteroidów z układem gabaergicznym, gdyż dzięki temu zmniejsza się potrzeba odczuwania efektów naśladujących GABA wywołanych spożyciem alkoholu, ponieważ nasza naturalna GABA działa sprawniej.

Pregnenolon jest także inhibitorem receptorów CB1 układu kannabinoidowego[7], przez co ogranicza działanie THC zawartego w marihuanie oraz syntetycznych kannabinoidów takich jak AB-Chiminaca lub AB-Fubinaca, popularnie określanych dopalaczami. Ta właściwość może być przydatna dla osób zmagających się z uzależnieniem od kannabinoidów, które chciałyby się wspomóc w walce z nałogiem.

  Najważniejsze pytania, czy i kiedy warto przyjmować suplementy z tym steroidem?

  Jak najbardziej warto, gdy tylko pojawią się do tego wskazania, a tych jest kilka. Pierwszym, najbardziej wyraźnym powodem do substytucji jest spadek hormonów postępujący z wiekiem, szczególnie po osiągnięciu menopauzy lub andropauzy, by podnieść jakość życia, zmniejszyć ryzyko chorób, także tych dotykających układu nerwowego oraz poprawić ogólny stan zdrowia.

  Jednak nie tylko podeszły wiek jest wskazaniem, gdyż osoby młodsze również mogą się zmagać z pewnymi zaburzeniami, związanymi z niedostateczną produkcją hormonów. Częstym powodem takich problemów są przewlekłe głodówki, zwłaszcza gdy są połączone z ponadprzeciętną intensywnością treningową (np. podczas przygotowań do zawodów) oraz nadmierny, psychiczny stres towarzyszący codziennemu życiu. Warto wtedy wspomóc się suplementem do czasu, gdy uda nam się znaleźć i naprawić przyczynę problemu.

  Kolejną sytuacją w której warto się pregnenolonem zainteresować są dysfunkcje nadnerczy, które sabotują produkcję przez nie znaczących dla nas hormonów, takich jak między innymi kortyzol czy DHEA. Dla wielu osób zaskoczeniem jest, że można się martwić niskim kortyzolem. Otóż okazuje się, że niedobory tego steroidu są równie niebezpieczne co jego nadmiar, tak więc warto zadbać o jego prawidłowy poziom.

  Mniej znanym wskazaniem do suplementacji mogą być też zaburzenia genetyczne. Jednym z nich jest wariacja rs6971 genu TSPO[8], która wpływa na mniej wydajną syntezę pregnenolonu z cholesterolu, co wydaje się być oczywistą przesłanką do wdrożenia suplementacji.

  Czy pregnenolon jest bezpieczny?

  Zdecydowana większość badań wskazuje na brak jakichkolwiek skutków ubocznych i ogólną dobrą tolerancję suplementu. Drobne efekty negatywne, takie jak nadmierna senność czy ból głowy pojawiały się sporadycznie, zazwyczaj wśród pacjentów z poważnymi chorobami, którzy mogą być zdecydowanie bardziej wrażliwi na działanie wszelkich środków. Warto też dodać, że jest to naturalny steroid syntetyzowany również samodzielnie w naszym ciele, a więc jest doskonale znany przez nasz organizm. Tak więc śmiało można powiedzieć, że pregnenolon jest bezpiecznym suplementem.

  Aczkolwiek jak ze wszystkim, warto zachować pewne środki ostrożności. Po pierwsze należy kontrolować wyniki badań hormonalnych, by odpowiednio dobrać dawkę suplementu i nie doprowadzić do ponadprzeciętnie wysokich poziomów hormonów. Kolejnym sposobem na osiągnięcie maksimum korzyści jest dołączenie suplementacji, pozwalającej na manipulowanie szlaków metabolizmu pregnenolonu. Dla przykładu stosowanie inhibitorów aromatazy, takich jak resweratrol może ograniczyć wzrost estradiolu i estronu, nasilając tym samym wzrost testosteronu i androstendionu, co zainteresuje szczególnie mężczyzn. Potencjalnie korzystne wydaje się być także hamowanie kortyzolu, o ile nie narzekamy na niedoczynność nadnerczy. Taki zabieg również powinien zapewnić większy wzrost hormonów, które dadzą nam bardziej korzystne działanie, z ograniczeniem tych potencjalnie szkodliwych w nadmiarze.

  Opracował: Wojciech Nowosada

  ___________________________________________________________________________________________________________________________

  1) Terán-Pérez G et al. Steroid hormones and sleep regulation. Mini Rev Med Chem. 2012 Oct;12(11):1040-8.

  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23092405

  2) Steiger A et al. Neurosteroid pregnenolone induces sleep-EEG changes in man compatible with inverse agonistic GABAA-receptor modulation. Brain Res. 1993 Jul 2;615(2):267-74.

  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8395958

  3) Bidesh Mahata et al. Single-Cell RNA Sequencing Reveals T Helper Cells Synthesizing Steroids De Novo to Contribute to Immune Homeostasis. Cell Rep. 2014 May 22; 7(4): 1130–1142.

  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4039991/

  4) XIAO XIAO et al. Pregnenolone, a cholesterol metabolite, induces glioma cell apoptosis via activating extrinsic and intrinsic apoptotic pathways. Oncol Lett. 2014 Aug; 8(2): 645–650.

  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4081362/

  5) Rezvani AH, Levin ED. Assessment of pregnenolone effects on alcohol intake and preference in male alcohol preferring (P) rats. Eur J Pharmacol. 2014 Oct 5;740:53-7.

  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25016089

  6) J. Besheer et al. Pregnenolone and ganaxolone reduce operant ethanol self-administration in alcohol-preferring P rats. Alcohol Clin Exp Res. 2010 Dec; 34(12): 2044–2052.

  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2988984/

  7) Monique Vallée et al. Pregnenolone Can Protect the Brain from Cannabis Intoxication. Science. 2014 Jan 3; 343(6166): 94–98.

  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4057431/

  8) Costa B et al. The spontaneous Ala147Thr amino acid substitution within the translocator protein influences pregnenolone production in lymphomonocytes of healthy individuals. Endocrinology. 2009 Dec;150(12):5438-45.

  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19846611

  Tagi: dhea, estradiol, hormony, KORTYZOL, pregnenolon, testosteron