Rybozyd nikotynamidu – czy ma wpływ na pracę mózgu?

Avatar

Badania we współpracy Thorne z Mayo Clinic, Uniwersytetem w Minnesocie oraz Translational Science Institute obejmowały ocenę działania rybozydu nikotynamidu, czyli formy witaminy B3, na działanie mózgu u piłkarzy. Jakie wnioski wyciągnięto z tych badań?

Randomizowane, podwójnie zaślepione badanie z placebo obejmowało zdrowych mężczyzn, studiujących w collegu, z uczelnianej drużyny piłkarskiej, którzy nie mieli więcej niż 3 wstrząśnień mózgu. Uczestnicy przyjmowali 750 mg rybozydu dziennie lub placebo przez 84 dni. Przed badaniami została wykonana szczegółowa ocena badanych - biomarkery we krwi, testy neurologiczne oraz kwestionariusze jakości życia.

Głównym celem badania jest zmierzenie zmian poziomu NAD+ w mózgu w ciągu tych 3 miesięcy. W badaniu został wykorzystan rezonans magnetyczny.

W badaniach wykazano, że rybozyd nikotynamidu (RN) podniosi poziom NAD+ we krwi i mózgach zwierząt, jak również w białych krwinkach i osoczu u ludzi. Okazuje się, że rybozyd nikotynamidu pomaga zachować lub przywrócić funkcje mitochondriów i może być korzystny w leczeniu lub zapobieganiu wielu chorób. Badania przedstawiły dowody na to, że RN jest najprawdopodobniej jednym z najskuteczniejszych prekursorów wzmacniających koenzym NAD+ w komórkach.

Ostatnie lata potwierdziły, że NAD+ jest niezbędny we wspieraniu zdrowego metabolizmu komórkowego, a przede wszystkim w poprawie konwersji glukozy we krwi w energię. Wraz ze starzeniem się organizmu spada poziom NAD+, co prowadzi do pogorszenia się zdrowia mitochondriów, a to do problemów zdrowotnych związanych z wiekiem. Poziomy NAD+ mogą również zostać obniżone przez zły styl życia, przejadanie się i brak ruchu.

Dzięki rybozydowi nikotynamidu jesteśmy w stanie poprawić zdrowie mitochondriów oraz wywołać tworzenie nowych, co zapobiegnie wielu niekorzystnym zmianom w organizmie.

 

Tagi: nad+, rybozyd nikotynamidu, witamina b3

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *