Trening wytrzymałościowy i wpływ na mikrobom jelitowy

Avatar

Każdy z nas doskonale wie, jak ważną rolę odgrywa aktywność fizyczna w naszym życiu. Dzięki niej nie tylko dobrze wyglądamy, ale również i jakość naszego życia znacząco się poprawia. Dziś chcielibyśmy zwrócić uwagę na kolejny bardzo ważny aspekt zdrowotny, a mianowicie na fakt, iż trening wytrzymałościowy korzystnie zmienia mikrobom jelitowy. Cóż to oznacza?

***

Stany zapalne w jelitach wywołane bakteriami Proteobacteria występują niezwykle często. Aby się przed nimi uchronić wystarczy postawić na trening wytrzymałościowy, który nie tylko zmniejsza liczebność tych właśnie bakterii, ale przy okazji i zwiększa liczebność ,,bakterii dobrych”, które odpowiadają za wzmożony metabolizm.

Prowadzone przez specjalistów z Uniwersytetu w Jyvaskyla badania w związku z treningami wytrzymałościowymi pokazują wpływ takiej formy aktywności na ogólne funkcjonowanie organizmu, w tym właśnie na działanie bakterii. Wystarczy sześć tygodni regularnych ćwiczeń, by móc zaobserwować efekty. Co jeszcze odkryto w ramach tych eksperymentów? Między innymi takie rzeczy, jak:

Wciąż trwają badania, wciąż przeprowadzane są eksperymenty. Obecnie pracuje się nad sprawdzeniem, że efekty ćwiczeń są związane z bakteriami z rodzaju Akkermansia, które być może są w stanie zapobiegać powstawaniu cukrzycy i otyłości. Aby odkryć konkretne wnioski i móc je w pełni udokumentować konieczny jest czas, cierpliwość i ogrom wiedzy w zakresu fizjologii ciała. Bez wątpienia w najbliższych latach uda nam się zyskać więcej informacji, jak trening wytrzymałościowy może mieć wpływ na wiele aspektów życia człowieka.

Tagi: bakterie jelitowe, jelita, mikrobiota, mikroflora, probiotyki, zdrowe jelita

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *