Winpocetyna – lepsza pamięć i więcej energii!

Winpocetyna jest naturalnym nootropowym boosterem mózgu. Wspomaga zdrowie i kondycję mózgu, wzmacnia zdolność koncentracji i uczenia się, poprawia pamięć i pomaga nam stawić czoła intelektualnym wyzwaniom.

Czym jest winpocetyna?

Winpocetyna jest syntetycznym związkiem alkaloidowym znalezionym i wyekstrahowanym z rośliny o nazwie Vinca minor. Jest naturalną pochodną wyodrębnioną ze wspomnianej rośliny i dalej produkowaną w laboratorium, aby kontrolować jej czystość i stężenie.

Roślina ta jest uprawiana w Europie i od stuleci była używana w medycynie tradycyjnej w leczeniu zaburzeń funkcji poznawczych. Za główne zalety stosowanie tej substancji uważa się: zwiększenie energii psychicznej, poprawę nastrój, większe skupienie i lepszą pamięć.

Winpocetyna jest stosowana w Europie w leczeniu utraty pamięci i związanego z wiekiem spadku funkcji poznawczych, jak również udarów niedokrwiennych pod nazwą leku Cavinton (dostępny na receptę).

W Stanach Zjednoczonych i wwielu innych krajach jest on dostępny jako dodatek dietetyczny i jest uważany za bezpieczny w użyciu.

Korzyści płynące ze stosowania winpocetyny

W badaniach wykazano, że winpocetyna jest skuteczna w celu poprawy koncentracji, poziomu energii psychicznej i możliwości naszej pamięci. Może również odgrywać rolę neuroprotekcyjną.

Przepływ krwi i krążenie w mózgu powoduje wyższy poziom czujności i poprawia metabolizm mózgu. To pomaga w poprawie transport składników odżywczych, takich jak tlen i glukozę i bardziej efektywnie wykorzystując je.

Brak optymalnej ilości tlenu w mózgu może powodować chwilową utratę pamięci, trudności ze skupieniem uwagi i brak zdolności do podejmowania właściwych decyzji.

Uważa się, że winpocetyna zwiększa poziom tlenu i jest ważnym czynnikiem wpływającym pozytywnie na krótko- i długoterminowe funkcje poznawcze. Może także skrócić czas reakcji, zredukować bóle głowy powodowane nadciśnieniem, poprawiając jednocześnie wymowę i równowagę u osób w podeszłym wieku.

Ponadto, większa ilość tlenu poprawia wychwyt glukozy i zwiększa produkcję ATP (adenozynotrifosforan). ATP jest wytwarzany z pokarmów (tłuszczów i cukrów) i działają w celu wzmocnienia funkcji komórek. Jego dostępność zmniejsza się wraz z wiekiem i jest jedną z głównych przyczyn śmierci komórek nerwowych. Cząsteczka ta przenosi energię do komórek, gdzie jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania na poziomie procesów komórkowych i zwiększa krążenie w uszkodzonych komórkach mózgowych.

Wreszcie, winpocetyna pomaga pozbyć się odpadów metabolicznych z komórek mózgowych i stwarza dzięki temu odpowiednie środowisko do wzrostu neuronów. Uważa się, że działa jako neuroprotektor przeciwko toksynom, utrzymując neurony w pełnym zdrowiu, dzięki czemu mogą komunikować się lepiej.

Ponadto wyniki niektórych badań sugerują, że winpocetyna zwiększa stymulację głównych neuroprzekaźników, w tym stężenie acetylcholiny i serotoniny. Wzrasta również poziom hormonów, takich jak dopaminina i noradrenalina. Te substancje chemiczne są związane z poprawą nastroju, zdolności uczenia się, lepszej pamięci, skupienia i koncentracji uwagi.

Suplement ten jest powszechnie stosowany w celu zwiększenia funkcji pamięci, wyeliminowania „mgły mózgowej” i dostarczenia tlenu do mózgu.

Jak właściwie działa winpocetyna?

Chociaż nie jest w pełni wiadomo jak krok po kroku wygląda funkcja winpocetyny w poszczególnych procesach, istnieje dobre ogólne zrozumienie pożądanych dróg i końcowych korzyści.

Winpocetyna nie jest w pełni wchłaniana do krwiobiegu.Jednak ilość absorbowana szybko przedostaje się do mózgu i ośrodkowego układu nerwowego i rozpoczyna swoje działanie - otwiera naczynia krwionośne i dostarcza im tlen.

Dzięki temu zwiększa się przepływ i krążenie w mózgu bez wpływu na ciśnienie krwi. Również metabolizm mózgu poprawia się dzięki wychwytywaniu glukozy, co zwiększa produkcję ATP i zmniejsza zmęczenie i „mgłę mózgową”.

Winpocetyna prawdopodobnie stymuluje także odpowiednie receptory i podnosi poziom stężenia głównych neurotransmiterów, w tym acetylocholiny i serotoniny. Zwiększa również produkcję hormonów, takich jak dopamina i noradrenalina.

Z czym warto przyjmować winpocetynę?

Jak powszechnie wiadomo, nootropiki dobrze sprawdzają się solo, ale jeszcze lepiej – przyjmowane z odpowiednimi wspomaganiem. Tego typu dodatki mogą np. poprawiać absorpcję danej substancji lub wzmacniać pożądane efekty.

Podobnie jest z winpocetyną. Można przyjmować ja jako samodzielny suplement lub w połączeniu z np. ginkgo-biloba. Obydwie substancje wpływają pozytywnie na zdrowie i kondycje mózgu, wspierają funkcje poznawcze oraz procesy pamięciowe. Zwiększają także naszą zdolność do koncentracji, dotleniają mózg i dbają o jego optymalne ukrwienie.

Czy winpocetyna jest bezpieczna?

Winpocetyna przyjmowana w odpowiedniej dawce jest zasadniczo uważana za bardzo bezpieczną. Efekty uboczne pojawiają się z reguły wtedy, gdy przyjmie się zbyt dużą dawkę w zbyt krótkim czasie.
Możemy do nich zaliczyć:

- stan nadmiernego pobudzenia,

- nudności,

- bóle brzucha,

- bóle głowy,

- zawroty głowy.

Stosowanie winpocetyny nie jest zalecane kobietom w ciąży i karmiących piersią, osobom przyjmującym leki rozrzedzające krew oraz pacjentom, którzy niedawno przeżyli wylew lub mieli zabieg chirurgiczny.

Dawkowanie winpocetyny

Zawsze zaleca się przyjmowanie najmniejszej dawki w przypadku stosowania jakichkolwiek nowych suplementów nootropowych. Pomoże to określić, w jaki sposób dodatek nootropowy będzie wpływać i / lub będzie korzystny dla Ciebie i jaka dawka będzie najlepsza.

Zalecana dawka wynosi od 5 mg do 20 mg dziennie. Można to podawać i podzielić na 2-3 razy dziennie.Vinpocetine 5mg

Podsumowanie

Winpocetynę wyodrębnia się z rośliny o nazwie Vinca. Jest stosowana w celu poprawy wydajności mózgu, zdolności uczenia się, lepszej pamięci, ostrości, czujności i koncentracji.

Uważa się, że wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych w mózgu, poprawiając przepływ krwi i zwiększając krążenie bez wpływu na ciśnienie krwi. Jest to ważny czynnik gwarantujący optymalne funkcjonowanie poznawcze.

Osoby przyjmujące ten suplement zgłaszają: poprawę nastroju, wyraźniejsze i długotrwałe skupienie, poprawę umiejętności podejmowania decyzji, lepszą pamięć i większą ilość energii psychicznej.

Badania wykazały, że winpocetyna zwiększa produkcję ATP, która naturalnie maleje wraz z wiekiem. To paliwo do komórek mózgowych i jest ważnym czynnikiem, ponieważ brak jego dostępności jest główną przyczyną śmierci komórek mózgowych.

Winpocetyna jest uważana za jedną z najbezpieczniejszych pochodnych ziołowych, oczywiście przy przyjmowaniu odpowiednich dawek (5 mg). Jeśli chcesz poprawić stan zdrowia swojego mózgu, zwiększyć jego wydajność i poprawić funkcje poznawcze – warto rozważyć włączenie winpocetyny do swojej diety.

Tagi: acetylocholina, atp, dopamina, koncentracja, mózg, nootropiki, noradrenalina, tlen, winpocetyna