Winpocetyna – lepsza pamięć i więcej energii!

Jakub Kola

Winpocetyna jest naturalnym nootropowym boosterem mózgu. Wspomaga zdrowie i kondycję mózgu, wzmacnia zdolność koncentracji i uczenia się, poprawia pamięć i pomaga nam stawić czoła intelektualnym wyzwaniom.

Czym jest winpocetyna?

Winpocetyna jest syntetycznym związkiem alkaloidowym znalezionym i wyekstrahowanym z rośliny o nazwie Vinca minor. Jest naturalną pochodną wyodrębnioną ze wspomnianej rośliny i dalej produkowaną w laboratorium, aby kontrolować jej czystość i stężenie.

Roślina ta jest uprawiana w Europie i od stuleci była używana w medycynie tradycyjnej w leczeniu zaburzeń funkcji poznawczych. Za główne zalety stosowanie tej substancji uważa się: zwiększenie energii psychicznej, poprawę nastrój, większe skupienie i lepszą pamięć.

Winpocetyna jest stosowana w Europie w leczeniu utraty pamięci i związanego z wiekiem spadku funkcji poznawczych, jak również udarów niedokrwiennych pod nazwą leku Cavinton (dostępny na receptę).

W Stanach Zjednoczonych i w wielu innych krajach jest on dostępny jako dodatek dietetyczny i jest uważany za bezpieczny w użyciu.

Korzyści płynące ze stosowania winpocetyny

W badaniach wykazano, że winpocetyna jest skuteczna w celu poprawy koncentracji, poziomu energii psychicznej i możliwości naszej pamięci. Może również odgrywać rolę neuroprotekcyjną.

Przepływ krwi i krążenie w mózgu powoduje wyższy poziom czujności i poprawia metabolizm mózgu. To pomaga w poprawie transport składników odżywczych, takich jak tlen i glukozę i bardziej efektywnie wykorzystując je.

Brak optymalnej ilości tlenu w mózgu może powodować chwilową utratę pamięci, trudności ze skupieniem uwagi i brak zdolności do podejmowania właściwych decyzji.

Uważa się, że winpocetyna zwiększa poziom tlenu i jest ważnym czynnikiem wpływającym pozytywnie na  krótko- i długoterminowe funkcje poznawcze. Może także skrócić czas reakcji, zredukować bóle głowy powodowane nadciśnieniem, poprawiając jednocześnie wymowę i równowagę u osób w podeszłym wieku.

Ponadto, większa ilość tlenu poprawia wychwyt glukozy i zwiększa produkcję ATP (adenozynotrifosforan). ATP jest wytwarzany z pokarmów (tłuszczów i cukrów) i działają w celu wzmocnienia funkcji  komórek. Jego dostępność zmniejsza się wraz z wiekiem i jest jedną z głównych przyczyn śmierci komórek nerwowych. Cząsteczka ta przenosi energię do komórek, gdzie jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania na poziomie procesów komórkowych i zwiększa krążenie w uszkodzonych komórkach mózgowych.

Wreszcie, winpocetyna pomaga pozbyć się odpadów metabolicznych z komórek mózgowych i stwarza dzięki temu odpowiednie środowisko do wzrostu neuronów. Uważa się, że działa jako neuroprotektor przeciwko toksynom, utrzymując neurony w pełnym zdrowiu, dzięki czemu mogą komunikować się lepiej.

Ponadto wyniki niektórych badań sugerują, że winpocetyna zwiększa stymulację głównych neuroprzekaźników, w tym stężenie acetylcholiny i serotoniny. Wzrasta również poziom hormonów, takich jak dopaminina i noradrenalina. Te substancje chemiczne są związane z poprawą nastroju, zdolności uczenia się, lepszej pamięci, skupienia i koncentracji uwagi.

Suplement ten jest powszechnie stosowany w celu zwiększenia funkcji pamięci, wyeliminowania „mgły mózgowej” i dostarczenia tlenu do mózgu.

Jak właściwie działa winpocetyna?

Chociaż nie jest w pełni wiadomo jak krok po kroku wygląda funkcja winpocetyny w poszczególnych procesach, istnieje dobre ogólne zrozumienie pożądanych dróg i końcowych korzyści.

Winpocetyna nie jest w pełni wchłaniana do krwiobiegu. Jednak ilość absorbowana szybko przedostaje się do mózgu i ośrodkowego układu nerwowego i rozpoczyna swoje działanie - otwiera naczynia krwionośne i dostarcza im tlen.

Dzięki temu zwiększa  się przepływ i krążenie w mózgu bez wpływu na ciśnienie krwi. Również metabolizm mózgu poprawia się dzięki wychwytywaniu glukozy, co zwiększa produkcję ATP i zmniejsza zmęczenie i „mgłę mózgową”.

Winpocetyna prawdopodobnie stymuluje także odpowiednie receptory i podnosi poziom stężenia głównych neurotransmiterów, w tym acetylocholiny i serotoniny. Zwiększa również produkcję hormonów, takich jak dopaminina i noradrenalina.

Z czym warto przyjmować winpocetynę?

Jak powszechnie wiadomo, nootropiki dobrze sprawdzają się solo, ale jeszcze lepiej – przyjmowane z odpowiednimi wspomaganiem. Tego typu dodatki mogą np. poprawiać absorpcję danej substancji lub wzmacniać pożądane efekty.

Podobnie jest z winpocetyną. Można przyjmować ja jako samodzielny suplement lub w połączeniu z np. ginkgo-biloba. Obydwie substancje wpływają pozytywnie na zdrowie i kondycje mózgu, wspierają funkcje poznawcze oraz procesy pamięciowe. Zwiększają także naszą zdolność do koncentracji, dotleniają mózg i dbają o jego optymalne ukrwienie.

Czy winpocetyna jest bezpieczna?

Winpocetyna przyjmowana w odpowiedniej dawce jest zasadniczo uważana za bardzo bezpieczną. Efekty uboczne pojawiają się z reguły wtedy, gdy przyjmie się zbyt dużą dawkę w zbyt krótkim czasie.
Możemy do nich zaliczyć:

- stan nadmiernego pobudzenia,

- nudności,

- bóle brzucha,

- bóle głowy,

- zawroty głowy.

Stosowanie winpocetyny nie jest zalecane kobietą w ciąży i karmiących piersią, osobom przyjmującym leki rozrzedzające krew oraz pacjentom, którzy niedawno przeżyli wylew lub mieli zabieg chirurgiczny.

Dawkowanie winpocetyny

Zawsze zaleca się przyjmowanie najmniejszej dawki w przypadku stosowania jakichkolwiek nowych suplementów nootropowych. Pomoże to określić, w jaki sposób dodatek nootropowy będzie wpływać i / lub będzie korzystny dla Ciebie i jaka dawka będzie najlepsza.

Zalecana dawka wynosi od 5 mg do 20 mg dziennie. Można to podawać i podzielić na 2-3 razy dziennie. Vinpocetine 5mg

Podsumowanie

Winpocetynę wyodrębnia się z rośliny o nazwie Vinca. Jest stosowana w celu poprawy wydajności mózgu, zdolności uczenia się, lepszej pamięci, ostrości, czujności i koncentracji.

Uważa się, że wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych w mózgu, poprawiając przepływ krwi i zwiększając krążenie bez wpływu na ciśnienie krwi. Jest to ważny czynnik gwarantujący optymalne funkcjonowanie poznawcze.

Osoby przyjmujące ten suplement zgłaszają: poprawę nastroju, wyraźniejsze i długotrwałe skupienie, poprawę umiejętności podejmowania decyzji,  lepszą pamięć i większą ilość energii psychicznej.

Badania wykazały, że winpocetyna zwiększa produkcję ATP, która naturalnie maleje wraz z wiekiem. To paliwo do komórek mózgowych i jest ważnym czynnikiem, ponieważ brak jego dostępności jest główną przyczyną śmierci komórek mózgowych.

Winpocetyna jest uważana za jedną z najbezpieczniejszych pochodnych ziołowych, oczywiście przy przyjmowaniu odpowiednich dawek (5 mg). Jeśli chcesz poprawić stan zdrowia swojego mózgu, zwiększyć jego wydajność i poprawić funkcje poznawcze – warto rozważyć włączenie winpocetyny do swojej diety.

Tagi: acetylocholina, atp, dopamina, koncentracja, mózg, nootropiki, noradrenalina, tlen, winpocetyna

4 komentarze

  1. Avatar

    Czy mogę brać cavinton i propranolol wzf 40mg razem dziękuję

  2. Avatar

    Witam
    Czy ten lek może dobrze wpływać na stwardnienie rozsiane?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *