Zakazana higenamina nadal pojawia się w wielu suplementach sportowych!

Avatar

W niedawnym badaniu oceniono obecność i ilość higenaminy w suplementach sportowych sprzedawanych w Stanach Zjednoczonych, zanim Światowa Agencja Antydopingowa zabroniła jej stosowania w sporcie.

Istnieje mnóstwo suplementów diety, wspierających utratę masy ciała i poprawiających wyniki sportowe, które są dostępne obecnie na rynku. Ciekawym jest fakt, że około 23 000 wizyt w oddziałach ratunkowych w Stanach Zjednoczonych co roku wynika właśnie ze spożywania suplementów diety. Nie wiadomo jednak, które składniki tych produktów stanowią największe ryzyko dla konsumentów.

W kilku badaniach wykazano ostatnio, że w suplementach diety obecne są różne stymulanty, sterydy anaboliczne i selektywne modulatory receptora androgenowego (które mają podobny efekt jak sterydy anaboliczne, ale są bardziej selektywne w działaniu). Naturalnie występujące stymulanty, takie jak kofeina i johimbina (związek spalający tłuszcze) znajdujące się w produktach wspierających utratę wagi i suplementach sportowych, mogą również stanowić zagrożenie dla zdrowia, jeśli są spożywane w dużych dawkach.

Używanie higenaminy zostało zakazane w sporcie w 2017 roku

Jednym ze stymulantów, który został uznany za nielegalny w 2017 roku przez Światową Agencję Antydopingową (WADA), jest higenamina. Higenamina jest naturalnie występującym związkiem znajdującym się w wielu azjatyckich roślinach. Działa podobnie jak kofeina, ponieważ jest stymulantem często dodawanym do suplementów sportowych. Higenamina działa poprzez tymczasowe zwiększenie energii i czujności poprzez podniesienie częstości akcji serca i ciśnienia krwi.

Higenamina jest zawarta w kilku suplementach diety sprzedawanych bez recepty w Stanach Zjednoczonych. Wiele raportów o negatywnych skutkach suplementów zawierających higenaminę zostało przyjętych przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) w ciągu ostatnich kilku lat. Jednak ryzyko zdrowotne związane z spożywaniem wysokiej dawki tej substancji jest słabo poznane. W Chinach przeprowadzono badania kliniczne w celu oceny skuteczności higenaminy stosowanej w leczeniu chorób serca. Wyniki wykazały, że higenamina stale zwiększa częstość akcji serca, ale jednocześnie jej wpływ na częstość akcji serca jest różny.

Wielu ludzi twierdzi, że nie wiedziało o obecności higenaminy w suplementach sportowych

W związku z tym, że higenamina jest zabroniona w sporcie, kilku sportowców zostało ukaranych za jej stosowanie. Wielu twierdzi, że przypadkowo spożyli higenaminę, ponieważ nie byli świadomi, że ta substancja znajduje się w suplementach dietycznych lub sportowych. Wspólne niezależne badanie, przeprowadzone ostatnio przez badaczy w USA i Holandii, analizowało suplementy diety zawierające higenaminę jako składnika oraz ich dostępność, zanim WADA zakazała stosowania higenaminy w sporcie. Analizowali suplementy w celu określenia obecności i ilości higenaminy w różnych suplementach. Ich odkrycia opublikowano w "Toksykologii klinicznej".

Wszystkie 24 suplementy wybrane do badania wyszczególniły higenaminę lub pochodne w swoich składnikach. Każda z 24 wybranych marek została przebadana przez NSF International, Harvard Medical School w Stanach Zjednoczonych oraz przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska Niderlandów (RIVM). Większość suplementów zawartych w badaniu sprzedawano jako suplementy diety lub suplementy energetyczne / sportowe, a dwa nie wskazywały na etykiecie żadnego zamierzonego zastosowania.

Żaden z suplementów sportowych dokładnie nie oznaczał ilości higenaminy

Wyniki wykazały, że ilość higenaminy mieściła się w zakresie od ilości śladowych do 62 mg na porcję. Gdyby konsumenci stosowali się do zalecanych wielkości porcji podanych na etykietach, mogliby potencjalnie spożywać do 110 mg higenaminy dziennie. Ustalenia wykazały również, że tylko pięć produktów podało ilość higenaminy obecnej w suplementach, ale żadna nie została dokładnie oznakowana. Rzeczywista ilość higenaminy stwierdzona w tych suplementach wynosiła od mniej niż 0,01% do 200%.

Podsumowując, badanie to zweryfikowało i określiło faktyczną ilość higenaminy w kilku suplementach dietycznych i sportowych. Higenamina jest naturalnie występującym stymulantem, który może wpływać na częstość akcji serca konsumentów. Podczas gdy wiele badań w Chinach jest przeprowadzanych w celu oceny ich wykorzystania jako testów stresu serca i leczenia chorób serca, dawka w tych badaniach wynosi zwykle od 2,5 do 5 mg.

Dla porównania, badanie wykazało, że biorąc pod uwagę ilość higenaminy w niektórych suplementach, konsumenci mogą spożywać do 110 mg higenaminy dziennie. Potencjalne zagrożenie dla zdrowia, jakie stawia higenamina po tych wyższych dawkach, pozostaje niejasne i budzi niepokój. Ponadto, w związku z zakazem stosowania przez WADA higenaminy w sporcie, spożywanie wysokiej dawki stanowi duże ryzyko dla kariery sportowców wyczynowych.

Ilość higenaminy w produktach może pozostać niedookreślona

Jednakże, ponieważ higenamina jest naturalnym składnikiem występującym w naturalnych lekarstwach, suplementach, ilość higenaminy w produktach może pozostać nieprzewidywalna. Jedną z metod sugerowanych przez badaczy w celu zmniejszenia spożycia higenaminy jest dla FDA sfinalizowanie projektu wytycznych dotyczących nowych składników diety.

 

Bibliografia:

Pieter A. Cohen, John C. Travis, Peter H. J. Keizers, Frederick E. Boyer & Bastiaan J. Venhuis (2018): The stimulant higenamine in weight loss and sports supplements, Clinical Toxicology, doi: 10.1080/15563650.2018.1497171.

Tagi: higenamina, higenamina zakazana

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *