Zespół jelita drażliwego – maślan sodu na ratunek!

maślan sodu

Zespół jelita drażliwego (IBS) dotyka coraz większej ilości osób - nieodpowiednia dieta, duża ilość stresu i używki zdecydowanie nie sprzyjają zdrowiu układu pokarmowego. IBS objawia się na różne sposoby, a najczęstszymi z nich są biegunki, wzdęcia, przelewania i gazy.

Problemy jelitowe nie należą do najprzyjemniejszych. Uczucie dyskomfortu negatywnie wpływa na samopoczucie i jakość życia. Warto również dodać, że jelita są bardzo ważnym organem. To w nich rozgrywa się walka z patogenami i bakteriami, zatem dbanie o odpowiednią florę bakteryjną jest niezwykle istotne.

Pomocnym w tej kwestii okazuje się maślan sodu, znany z wielu innych, pozytywnych właściwości, jak chociażby wsparcie w odchudzaniu czy walce z insulinoopornością. Co to maślan sodu? Maślan sodu to związek chemiczny, będący głównym źródłem drogocennego kwasu masłowego. Znajdziemy go w maśle, ghee, mleku i innych produktach odzwierzęcych. Maślan sodu w tabletkach ma bardzo nieprzyjemny zapach, ale nie powinno nas to powstrzymać przed jego suplementacją!

Maślan sodu a IBS

Jak działa zatem maślan sodu w przypadku IBS? Kwas masłowy ma bardzo pozytywny wpływ na jelita i regulowanie mikrobioty, dzięki czemu działa pozytywnie na cały organizm. Krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe poprawiają trawienie i regenerację nabłonka, co oddziałuje dobrze na jelita i zapobiega powstawaniu chorób związanych z tym obszarem.

Badania pokazują, że suplementacja maślanem sodu jest świetną opcją przy zmaganiu się z zespołem jelita drażliwego. W randomizowanym badaniu 66 dorosłych pacjentów otrzymywało 300 mg kwasu masłowego dziennie lub placebo. Po 4 tygodniach naukowcy stwierdzili, że pacjenci przyjmujący maślan sodu wykazali znacznie zmniejszoną ilość bóli brzucha i nadmiernej aktywności jelit. Po 12 tygodniach grupa przyjmująca suplement doświadczyła znacznego zmniejszenia częstotliwości spontanicznych bólów brzucha, poposiłkowych bólów oraz tych w trakcie wypróżniania.

Maślan sodu - kiedy brać?

Maślan sodu można przyjmować w trakcie posiłku lub tuż po w ilości zalecanej przez producenta. Warto wybrać dobry suplement, którego skład nie zawiera niepotrzebnych dodatków.

Maślan sodu - skutki uboczne

Dotąd nie odnotowano skutków ubocznych stosowania maślanu sodu. Jeżeli przyjmujesz inne leki lub jesteś w ciąży - skontaktuj się z lekarzem.

Przeczytaj więcej o maślanie sodu.

Tagi: ibs, jelita, kwas masłowy, maślan sodu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.