Popularne artykuły

5 powodów, dla których warto przyjmować spirulinę
close up view of wooden spoon, glass of smoothie from spirulina, bowls with spirulina powder and spirulina pills on grey table
Healthy Lifestyle

5 powodów, dla których warto przyjmować spirulinę 

Spirulina to zielono-niebieska alga, znana ze swoich prozdrowotnych właściwości. Właśnie przez to jest określana jako superfood - może wręcz odbudować zdrowie i witalność. Spirulina ma bardzo wszechstronne działanie, dzięki czemu jest bardzo dobrym suplementem i świetnie wpływa na organizm człowieka przy regularnym spożyciu. 

Poznajmy zatem jej zalety.

1. Spirulina wspomaga detoks organizmu

Nadmiar toksyn dotyka nas każdego dnia. Spożywamy je wraz z żywnością, dostarczamy je do organizmu z kosmetykami, z wodą, w wdychanym powietrzem, poprzez dotykanie paragonów, plastiku i innych tworzyw sztucznych. Ciężko jest ich uniknąć na co dzień, zatem warto wspomóc swój organizm w oczyszczaniu. W badaniach pokazano, że po podawaniu toksyn (a dokładniej arszeniku), spirulina (250mg) i cynk (2mg) dwa razy dziennie zadziałały bardzo pozytywnie na organizm - obniżyło się stężenie arszeniku w organizmie!

2. Wspiera pracę mózgu oraz zapobiega neurodegeneracji

Jak się okazuje, spirulina może zapobiegać neurodegeneracji oraz spowalniać postęp choroby Parkinsona. Będzie ona również pozytywnie wpływała na poprawę pamięci, zmniejszanie stresu oksydacyjnego, a co za tym idzie - będzie minimalizować degenerację spowodowaną wolnymi rodnikami.

3. Daje dawkę energii

Spirulina działa bardzo pobudzająco, nie tylko na zdrowie człowieka, ale i również na jego energię. Łyżeczka spiruliny dziennie będzie dawać sporo energii, a to dzięki temu, że spirulina uwalnia cukier z komórek, dzięki czemu organizm dostaje dawkę paliwa. Dzięki temu nie trzeba sięgać po napoje energetyczne, a wystarczy zadziałać naturalnie.

4. Reguluje stężenie cholesterolu

Spirulina okazuje się być całkiem pomocna w regulacji stężenia cholesterolu oraz jego frakcji, a zwłaszcza obniżania zbyt wysokich poziomów we krwi. W badaniach wykazano, że działa pozytywnie na zmniejszanie LDL, trójglicerydów oraz cholesterolu całkowitego.
To połączono również z obniżeniem ryzyka zawału i poprawą pracy układu krążenia.

5. Promuje rozwój mikrobioty jelit

Badania pokazują, że spirulina wspiera rozwój mikroflory bakteryjnej jelit, ale jednocześnie może działać przeciwbakteryjnie (a tutaj zwłaszcza przy kandydozie). Równowaga bakterii w jelicie jest bardzo istotna - to odpowiada w końcu za naszą odporność, zdrowie, nastrój i wiele innych, zatem dobroczynny wpływ spiruliny jest nieoceniony.

Podsumowanie

Jak widać, spirulina ma wiele pozytywnych cech, przez co warto włączać ją do swojego jadłospisu lub dziennej suplementacji. W przypadku organizmu obciążonego chorobami, dobrze jest skonsultować się ze specjalistą bądź też lekarzem, w celu rozpatrzenia indywidualnego wpływu tej algi na organizm lub ewentualne interakcje z przyjmowanymi lekami.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *