ADRAFINIL VS. MODAFINIL: PORÓWNANIE

Ela

Zarówno adrafinil jak i modafinil są współczesnymi nootropwymi środkami stymulującymi, które pobudzają zdolności naszego umysłu oraz tymczasowo łagodzą zmęczenie i senność.

Są to substancje podobne do siebie i powodują praktycznie te same efekty, ale jednak pod pewnymi ważnymi względami się różnią.

Poniżej przedstawiamy porównanie.

ZACZNIJMY OD PODSTAW: PRZEGLĄD EUGEROIKÓW

Adrafinil i modafinil są uważane za eugeroiki, środki promujące czujność i bezsenność, których mechanizm działania oparty jest na wywołaniu pobudzenia psychicznego. To odróżnia je od tradycyjnych stymulantów, takich jak kofeina czy amfetamina, które promują tryb czujności poprzez zwiększanie fizjologicznej lub nerwowej aktywności całego ciała.
 
Eugeroiki są stosunkowo nową klasą leków, wynalezionych w latach siedemdziesiątych w celu leczenia narkolepsji i innych zaburzeń snu. Ich działanie jest dużo bardziej specyficzne niż działanie innych stymulantów - przede wszystkim oddziałują na systemy chemiczne mózgu w podwzgórzu, a nie na cały system nerwowy.
 
Ponieważ ich efekty nie opierają się na podwyższonej aktywności psychomotorycznej, eugeroiki działają stopniowo, dostarczają energii łagodniej i wyczerpują działanie delikatniej niż inne stymulanty. To eliminuje efekt pobudzenia i euforii związanej z amfetaminą oraz powracającym wyczerpaniem charakterystycznym dla deprywacji snu spowodowanej stymulantami.
 
Mechanizmy działania specyficzne dla mózgu, które umożliwiają eugeroikom wzmagać czujność również powodują, że są one niezwykle efektywnymi wzmacniaczami kognitywnymi.
 
Stały się one bardzo popularnymi “smart drugs”, używanymi nielegalnie przez studentów, osoby pracujące zmianowo i innych zainteresowanych wydłużeniem czasu czujności, zwiększeniem energii i wykonywaniem zadań na najwyższym poziomie poznawczym.
 
Liczne badania potwierdziły, że zarówno adrafinil jak i modafinil wykazują potężne możliwości nootropowe, poprawiając umiejętności poznawcze, pamięć i humor [1].

Eugeroiki są nieocenione w leczeniu zaburzeń snu, takich jak narkolepsja, zespół obturacyjnych bezdechów sennych czy zaburzenia związane z pracą zmianową, ponieważ skutecznie zapobiegają nadmiernej senności w ciągu dnia, bez efektu nad aktywności czy ingerowania w regularny rytm snu.

Brain Fuel
Suplement z Modafinilem

Zarówno adrafinil jak i modafinil powodują mniej nerwowości i niepokoju niż inne stymulanty, a badania udowadniają, że wykazują one ograniczone ryzyko tolerancji i uzależnienia, które są charakterystyczne dla długo używanych, niezatwierdzonych tradycyjnych stymulantów.

Efekty uboczne adrafinilu i modafinilu, które są zwykle zgłaszane, to niepokój, bezsenność, bóle głowy, niestrawność i suchość w ustach. Te efekty uboczne mogą być krótkotrwałe i przejściowe, ale jeśli się utrzymują lub pogarszają, użytkownik powinien skonsultować się ze specjalistą.

Zdarzały się także doniesienia o poważnych efektach ubocznych, takich jak nieprawidłowy rytm serca i skoki ciśnienia krwi, ale nie były one częste i nie były związane z umiarkowaną dawką do krótkiego użytku.

PODOBIEŃSTWA

Po spożyciu, adrafinil jest metabolizowany w wątrobie, gdzie przekształcany jest w aktywny metabolit, który znamy jako modafinil, a pozostałość zostaje zmetabolizowana do nieaktywnego kwasu modafinilowego.
 
Ponieważ adrafinil jest prekursorem modafinilu, oba specyfiki mają ten sam mechanizm działania i bardzo podobne korzyści i efekty.
 
Mechanizm działania: Zarówno adrafinil jak i modafinil wybiórczo aktywują neurony w podwzgórzu i ciele migdałowatym, podnosząc produkcję oreksyny/hipokretyny, która jest w dużej mierze odpowiedzialna za czujność. To działanie również podnosi poziom histaminy i noradrenaliny, przyczyniając się do pobudzenia, a w tym samym czasie podwyższając dostępność glutaminianu, ważnego pobudzającego neurotransmiteru, który jest istotny dla pamięci, funkcji wykonawczych i ogólnych funkcji poznawczych.
 
Adrafinil i modafinil również podwyższają poziom dopaminy wykorzystywanej przez mózg. Dopamina jest neurotransmiterem odpowiedzialnym za uczucie przyjemności/nagrody, a jej coraz większa ilość odgrywa główną rolę w poprawie nastroju poprzez bezpośrednią stymulację wydzielania dopaminy, a eugeroiki zwiększają dostępność dopaminy poprzez blokowanie receptorów nerwowych, które usuwają dopaminę z układu. Stopniowy i niejako pośredni wpływ na układ dopaminergiczny sprawia, że adrafinil/modafinil są znacznie mniej uzależniające niż inne stymulanty.
 
Korzyści i efekty: Zarówno adrafinil jak i modafinil są niezwykle efektywne w wywoływaniu stanu czujności, zwiększaniu stanu gotowości, hamowaniu senności, opóźnianiu wystąpienia zmęczenia oraz redukowaniu postrzegania zmęczenia. Badania pokazały, że eugeroiki są właściwie bardziej efektywne niż metaamfetamina w hamowaniu uczucia senności [2], powodując bardziej skonsolidowany czas pobudzenia bez ekstremalnej późniejszej senności, jak w przypadku innych stymulantów.
 
Adrafinil i modafinil również wykazują wymierną umiejętność do poprawy szeregu zdolności poznawczych [3], od poprawy pamięci roboczej i inteligencji do poprawy pamięci przestrzennej i epizodycznej, rozpoznawania wzorców, funkcji wykonawczych i wykonywania zadań, które wymagają myślenia na wyższym poziomie. Badania kliniczne potwierdziły, że eugeroiki poprawiają humor [4], a nowe badania sugerują, że adrafinil/modafinil może mieć właściwości neuroprotekcyjne [5], które przyczyniają się do ogólnego zdrowia mózgu.
 
Mimo że zarówno adrafinil jak i modafinil są bezpieczne i dobrze tolerowane, ważne jest aby pamiętać, że długotrwały dzienny użytek jest niewskazany.
 
Modafinil powinien być zażywany zgodnie z zaleceniami lekarza, a adrafinil powinien być używany raczej doraźnie niż jako dzienny reżim nootropowy.

ADRAFINIL MODAFINIL: RÓŻNICE

Mimo że adrafinil i modafinil pod wieloma względami wydają się być identyczne, istnieją pewne istotne różnice pomiędzy nimi.

Siła i dawkowanie: Modafinil jest znacznie silniejszy niż adrafinil i wymaga niższych dawek aby osiągnąć ten sam poziom efektywności. Ta różnica wynika z faktu, że nie cały adrafinil jest w pełni przekształcany w modafinil. Na przykład, typowa terapeutyczna dawka modafinilu waha się of 100 mg to 200 mg, chociaż dawki do 400 mg na dobę też są popularne. Dawki adrafinilu to średnio od 300 do 600 mg, ale stosuje się także czasem dawki do 900 mg.
 
Początek, okres półtrwania i czas trwania efektów: Modafinil działa dużo szybciej niż adrafinil, który musi być przetworzony przez wątrobę, zanim zacznie działać. Modafinil jest zasadniczo u szczytu we krwi już po 60-90 minutach, podczas gdy dla adrafinilu ten czas może zająć nawet godzinę dłużej. Okres półtrwania modafinilu może trwać do 14 godzin, a adrafinilu – około 5 godzin.
 
Toksyczność: Ponieważ adrafinil musi zostać zmetabolizowany w wątrobie, może potencjalnie wykazywać toksyczność przy długim stosowaniu. Podczas gdy podwyższone enzymy wątrobowe są często powiązane z zażywaniem adrafinilu, rzeczywiste doniesienia o toksyczności wątroby są rzadkie i związane z długim użyciem wysokich dawek.
 
Status prawny: Jedną z najważniejszych różnic pomiędzy tymi dwoma eugeroikami jest ich status prawny. Mimo, że zarówno adrafinil jak i modafinil zostały zakazane jako środki dopingujące przez Światową Agencję Antydopingową, adrafinil obecnie nie jest do końca uregulowany i jest dostępny bez recepty w większości krajów. Modafinil jest na liście substancji kontrolowanych  (wykaz IV) w Stanach Zjednoczonych i nie może zostać legalnie zakupiony bez recepty w większości krajów, łącznie z US, Kanadą i krajami europejskimi.
 
Ile kosztuje: Adrafinil kosztuje znacznie mniej niż modafinil, który potrafi być zdumiewająco drogi. W zależności od apteki, modafinil może kosztować w Stanach powyżej 300$ za 20 tabletek, a w Polsce od ok 250 PLN. [6]. Adrafinil jest szeroko dostępny za ułamek ceny modafinilu.

KTÓRY JEST ODPOWIEDNI DLA CIEBIE?

Z czysto praktycznego punktu widzenia, adrafinil jest zwykle lepszą opcją dla wszystkich użytkowników, z wielu powodów.

Przede wszystkim, adrafinil jest nieuregulowany i może zostać legalnie zakupiony bez recepty. Modafinil jest substancją kontrolowaną i zakupienie go bez recepty jest nielegalne w Polsce i wielu innych krajach na świecie. 

Koszt również jest znaczącym czynnikiem. Cena modafinilu może być prawdziwym obciążeniem dla osób kupujących na receptę i może być to cena zaporowa dla osób, które są bardziej zainteresowane korzyściami eugeroików niż leczeniem zaburzeń snu. Adrafinil jest dostępny w wielu opcjach i w cenach o wiele niższych niż modafinil.

Krótszy czas półtrwania adrafinilu także sprawia, że jest to lepszy wybór dla osób stosujących go nie do końca zgodnie z przeznaczeniem. Ponieważ jest on aktywny w organizmie przez krótszy czas, łatwiej jest dopasować dawki, które nie zaburzą normalnego schematu snu.

PODSUMOWANIE

Podczas gdy zarówno adrafinil jak i modafinil są bezpieczne, efektywne, dobrze tolerowane i praktycznie identyczne pod wieloma względami, adrafinil jest odpowiednim wyborem dla użytkowników szukających korzyści nootropowych, ponieważ jest łatwo dostępny jako suplement nootropowy czy dietetyczny i może być legalnie zakupiony bez recepty za ułamek ceny modafinilu.

Mimo że adrafinil może wykazywać potencjalnie toksyczne działanie, którego modafinil nie wykazuje, efekt ten jest związany z długotrwałym zażywaniem wysokich dawek i nie został zauważony, gdy adrafinil był zażywany w zalecanych dawkach przez krótki okres czasu.

Jeśli jesteś zainteresowany nootropami, które tymczasowo odpędzają zmęczenie i pomogą ci utrzymać maksymalny poziom energii i umiejętności poznawczych przez kilka godzin bez zakłócania normalnego snu, adrafinil jest nootropem wartym rozważenia.

 

Tagi: adrafinil, eugeroiki, modafinil, mózg, nootropy, stymulanty

6 komentarzy

  1. Avatar

    Czy na MZ będzie dostępna wersja z mniejszymi dawkami ( np. 100mg adrafinilu / kaps ) i bez tego syfu jakim jest pea?

  2. Avatar

    Moim subiektywnym zdaniem to efekt zbyt wysokiej dawki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *